استخدام پسر مدیر عامل در چوکا در حالی که کارگران حقوق نگرفته اند / نمایندگان کارگران از کارخانه اخراج شده اند

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : پنج شنبه ۲۱ مرداد ۹۵ - ۲۰:۵۱

  کد خبر : 48013
  کارگران چوکا مطرح کردند؛

  استخدام پسر مدیر عامل در چوکا در حالی که کارگران حقوق نگرفته اند / نمایندگان کارگران از کارخانه اخراج شده اند

  یکی از کارگران کارخانه ی چوکا گفت: آقای وزوایی پسرشان را در همین مدت که بچه ها حقوق نگرفتند در دفتر کار تهران استخدام کردند و با سه ماه سابقه کار از من با سابقه ی ۲۰ ساله حقوق بیشتری می گیرد.

  به گزارشواران خبر به نقل از  ۸دی، کارگران کارخانه ی چوب و کاغذ ایران صبح امروز برای سومین روز  پیاپی در اعتراض به عدم پرداخت حقوق معوق خود مقابل درب ورودی این کارخانه تجمع کردند.

  در این اجتماع یکی از کارشناسان چوکا در گفتگو با خبرنگار ما اظهار داشت: تا به حال سابقه نداشته است که به دست خودمان و بدون برنامه ریزی چوکا به این شکل تعطیل شده باشد اما آقای وزوایی در بدو ورود استراتژی غلطی را در پیش گرفتند و گفتند استفاده از کاغذ باطله در چوکا اشتباه بزرگی است در حالی که از اواسط دهه ی ۷۰ بر استفاده بیشتر از کاغذ باطله مبتنی شده بود و چون منابع چوبی محدود است امکان تأمین مقدار چوب مورد نیاز چوکا امکان پذیر نیست. پس از چند ماه ایشان به این نتیجه رسیدند که باید از کاغذ باطله باید استفاده کرد.

  وی افزود: متأسفانه احساس می شود برخی به عمد می خواهند چوکا ورشکست شود تا بتوانند مثلا زمین آن را بفروشند. همین اتفاق برای برخی صنایع دیگر سود ده نیز اتفاق افتاده است. مثلا برای برای صنعت پوشش و فومنات همین فرآیند رخ داده است.

  این کارشناس ادامه داد: ایشان یک شبه تصمیم گرفتند چوکا را بازسازی کنند. بازسازی صنعتی به این عظمت باید با برنامه ریزی دقیق باشد. شما ابتدا باید پروژه ها را برای آن تعریف کنید. کسانی که می توانند پروژه ها را انجام دهند را شناسایی کنید و درباره ی آنها استعلام کنید و سپس برای انجام آن سیرش را طی کنید اما ایشان یک باره در ۲۴ تیر ۹۴ گفتند از هفته بعد بازسازی چوکا را شروع می کنیم. بدنه کارشناسی به این تصمیم اعتراض کردند و این اعتراض باعث برکناری این کارشناسان شد و یک عده از بازنشسته های فاقد تجربه در صنعت را به جای آنها گماردند که شبیه ماشین امضا برای ایشان امضا کنند.

  این منبع آگاه با بیان اینکه در دوران بازسازی ۳۵ قرارداد بسته شده است گفت: از این تعداد قرارداد حدود ۳۳ قرارداد با ترک تشریفات مناقصه انجام شده است. ترک تشریفات مناقصه برای قراردادهایی با یک سقف معین است که هیأت مدیره اختیار دارد انجام دهد اما تمام این قراردادها شامل این قانون نمی شد و باید تشریفات مناقصه برای آنها رعایت می شد.

  وی افزود: در همین زمان بازسازی و زمان اعتراض کارگران از ما خواسته شد پنج نفر را به عنوان نماینده کارگران به فرمانداری معرفی کنیم به همین ترتیب هم پنج نفر به آقای امام پناهی فرماندار سابق معرفی شد اما همه این افراد از سوی آقای وزوایی اخراج شدند. امروز با پیگیری های صورت گرفته برگشت به کارشان گرفته شده است اما ایشان قبول نکرده اند.

  این منبع تأکید کرد: آقای وزوایی پسرشان را در همین مدت که بچه ها حقوق نگرفتند در دفتر کار تهران استخدام کردند و با سه ماه سابقه کار از من با سابقه ی ۲۰ ساله حقوق بیشتری می گیرد. از بستگان یکی از اعضای هیأت مدیره نیز یک نفر استخدام رسمی شده و این هم بسیار عجیب است. البته به جز اینها نیز ۲۰ نفر بعد از انتخابات و در شرایطی که کارخانه کار نمی کرد استخدام شده اند که اینها البته از ابتدا تاکنون حقوقی هم نگرفته اند.

  وی ادامه داد: همزمان با اخراج پنج نفر از نمایندگان کارگران یک نفر از بستگان یکی از مسئولان هم استخدام شده است.

  یک کارشناس دیگر نیز موضوع بازسازی در چوکا را رد کرد و گفت: اینجا تنها تأسیسات رنگ آمیزی شده و عملا بازسازی صورت نگرفته و همه چیز ماستمالی شده است.

  این منبع افزود: اول دی ماه ۹۴ قرار بود با کارخانه فعالیت خود را آغاز کند اما در این روز یکی از رول ها منفجر شد که این انفجار ثابت کرد که هیچ گونه بازسازی اساسی در کارخانه صورت نگرفته است چرا که در توقف های معمولی هم رول ها چک می شوند. با افتادن رول ها یک هفته آغاز فعالیت به تعویق افتاد و بعد طرح بازسازی  با بربدن روبان افتتاح شد و مسئولان نیز در مراسم حضور پیدا کردند.

  وی افزود: آقای وزوایی در ابتدای ورودشان گفتند تولید چوکا را به ۱۲۰ هزار تن می رسانم این در حالی است که تاکنون بیشتر از ۸۰ هزار تن تولید نداشته ایم و برای رسیدن به ۱۲۰ هزار باید تغییراتی در چوکا داشته باشیم. البته ظرفیت اسمی چوکا ۱۵۰ هزار تن است اما رسیدن به این رقم نیازمند تمهیدات اساسی است که بازسازی سطحی برای آن جوابگو نیست.  متأسفانه برنامه ای برای تأمین چوب چوکا وجود ندارد و حتی ما هر روز محموله های چوب گذری را در کنار چوکا می بینیم اما چرا این محموله ها برای چوکا خریداری نمی شود.

  این کارشناس ادامه داد: متأسفانه جنگل ۳۰ ساله‌ی شهرک چوکا را هم در این مدت برش یکسره کردند اما هیچ اتفاقی نیافتاد. حدود ۱۱۰ هکتار جنگل را که زیستگاه قرقاول و دیگر حیوانات بود را از بین بردند و هیچ اتفاقی در کارخانه نیافتاد.

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro