اختلاس 8هزار میلیاردی،رکوردی جدید در کارنامه دولت

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : دوشنبه ۳ آبان ۹۵ - ۱۷:۲۳

  کد خبر : 49647
  اختلاسی که آن سرش نا پیداست؛

  اختلاس ۸هزار میلیاردی،رکوردی جدید در کارنامه دولت

  خبر اختلاس بیش از ۸ هزار میلیارد تومن در صندوق فرهنگیان ، شوکی کشنده بر پیکر دولت در اواخر دوره عمرش وارد کرد.

  واران خبر: نیمه مرداد ماه سال ۱۳۹۰ خبری با عنوان “اختلاس ۳ هزار میلیار تومانی ” ایران را به شوک فرو برد، اختلاسی که از آن به عنوان بی سابقه ترین  نام میبردند و بزرگترین اختلاس تاریخ ایران بود.

  پس از انتشار این خبر، موضوع یک رسانه ها و گفت و گو های مردم ،اختلاس ۳ هزار میلیاردی بود، برخی میگفتند حتی نمیتوان صفرهایش را شمرد یا اگر این سه هزار میلیار تقسیم به جمعیت ایران شود به هر  نفر چقدر میرسد؟ اگر خرج بیمارستان،مدرسه و… میشد چه مقدار تغییر در جامعه ایجاد میشد و یا به چند روستا میتوانستیم آب رسانی کنیم؟

  این سوالات گوشه ایی از سخنان مردم و نگرانیشان از وضع موجود در آن زمان بود، حتی این موضوع باعث شد بسیاری از مخالفین دولت آن را باتومی کرده و بر سر دولت بکوبند و با برجسته کردن اختلاس ۳هزار میلیاردی دولت وقت را فاسد نشان دهند و با این شیوه از حزب خود حمایت کنند.

  برخی نیز طبق معمول در فضای مجازی و رسانه ها  شروع به انتقاد از این موضوع با روش طنز کردند و به طریقه نگرانی خود از این اختلاس را با دیگران به اشتراک گذاشتند.

  اینکه اختلاس به آن بزرگی اتفاق افتاد بسیار قابل تامل است، البته باید دانست که قوه قضایی با دستگیری عامل این اختلاس یعنی “مه آفرید امیر خسروی” و اعدامش توانست گوشه ایی از درد این اختلاس را التیام کند

  پوشش رسانه ایی این اختلاس از رسانه های اصولگرا و اصلاح طلب بسیار خوب و با قوت بود هرچند برخی این موضوع را بیش از حد سیاسی کردند و آن را به عنوان موضوعی برای تخریب دولت وقت استفاده کردند.

  از مرداد سال ۹۰ که این خبر پخش شد تا کنون خیلی ها هنوز این خبر برایشان تازگی داشت تا اینکه فاجعه ایی باعث کمرنگ شدن اختلاس ۳ هزار میلیاردی شد.

  ” اختلاس ۸ هزار میلیاردی صندوق ذخیره فرهنگیان “

  هنوز جزئیات زیادی از خبر اختلاس ۸ هزار میلیار تومانی در صندوق ذخیره فرهنگیان در خبرگزاری ها منتشر نشده اما از رقم این اختلاس می توان فهمید که فاصله زیادی با اختلاس قبلی دارد و میتوان به جرات گفت که این اختلاس بزرگترین اختلاس ایران نام دارد.

  قابل ذکر است که حجت الاسلام علیرضا سلیمی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در گفت و گو با یک پایگاه خبری مبلغ این اختلاس را بیش از ۸ هزار میلیارد میداند

  صندوق فرهنگیان همان طور که از نامش پیداست برای قشر زحمت کش آموزش و پرورش است یعنی معلمان و دانش آموزان کشور  عزیزمان ایران که آینده کشور در دست آنهاست.

  جالب است بدانید تقریبا با پخش خبر بزرگترین اختلاس تاریخ ایران، وزیر آموزش و پرورش تدبیر و امید متن استعفای خود را تقدیم دولت کرد که با پذیرش ریاست جمهوری مواجه و  وزیر جدیدی برای این وزارت خانه به مجلس معرفی شد!

  پس از استعفای وزیر آموزش و پرورش خبرگزاری فارس گفت و گوهایی با نمایندگان مجلس و فعالان سیاسی ایران انجام داد که میتوانید در اینجا بخوانید (برکناری کافی نیست! رئیس جمهور درباره فساد ۸۰۰۰ میلیاردی شفاف‌سازی کند)

  در  این خبر بسیاری انگشت اتهام را به سوی دولت نشانه گرفتن که قصد ما بررسی این موضوع نیست و از این بحث عبور میکنیم.

  باید دانست که مبلغ ۸هزار میلیارد بسیار بیشتر از میزان اختلاس قبلی است یعنی اگر بخواهیم نسبت به اختلاس قبلی حسابی کنیم مطمئنا میتوان مدارس،بیمارستان،راه و… بیشتری با این پول ساخت و یا وام های اشتغال با درصد سود کم به مردم داد و یا شاید بتوان قسمتی از بی کاری جمعیت جوان را حل کرد.

  تصور کنید این ۸هزار میلیارد به عنوان وام با درصد پایین در اختیار زوج های جوان قرار میگرفت و یا این مقدار در اختیار جوانان بیکار برای ایجاد کار قرار میگرفت و یا صرف رساندن نیازهای اولیه زندگی به مناطق محروم کشور میشد، تصور اینها باعث میشود تا به درستی با حجم این اختلاس مواجه شویم.

  و در آخر امیدواریم ریشه این اختلاس پیدا شده و با متولیان آن برخورد جدی شود هرجند اگر پای افراد پر نفوذ در میان باشد

  به قلم: معین مهدوی نیا

   

  يک ديدگاه

  1. رعیت گفت:

   حتما حقشون بوده !، آنان مدیرانی دلسوز و با تدبیر بودند! چرا انقدر انتقاد میکنید!! میفهمید؟!! ما در دوران پسا برجام هستیم

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro