امام علی (ع) می فرماید
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
Sunday, 27 November , 2022
امروز : یکشنبه, ۶ آذر , ۱۴۰۱ - 4 جماد أول 1444
شناسه خبر : 5066
  پرینتخانه » اخبار روز ایران و جهان, سیاسی تاریخ انتشار : 26 دسامبر 2012 - 8:33 |

۳۰ رویداد محتمل جهانی اوباما در ۲۰۱۳

به گزارش فارس، مجله آمریکایی «آتلانتیک» می‌نویسد: یکی از وعده‌های تکراری اوباما در طول سفرهای تبلیغاتی وی در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، «ملت سازی در خانه» بود. این وعده بسیاری از رئیس‌جمهورهایی است که قرار است برای بار دوم در انتخابات شرکت کنند اما، معمولا رویدادهای پیش‌بینی نشده جهانی سد راه رسیدن به این هدف قرار […]

۳۰ رویداد محتمل جهانی اوباما در ۲۰۱۳

به گزارش فارس، مجله آمریکایی «آتلانتیک» می‌نویسد: یکی از وعده‌های تکراری اوباما در طول سفرهای تبلیغاتی وی در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، «ملت سازی در خانه» بود. این وعده بسیاری از رئیس‌جمهورهایی است که قرار است برای بار دوم در انتخابات شرکت کنند اما، معمولا رویدادهای پیش‌بینی نشده جهانی سد راه رسیدن به این هدف قرار می‌گیرند.

در آسیا، مناقشات ارضی چین با متحدان آمریکا، در حال افزایش روز افزون است؛ در آفریقای شمالی، گروه‌های تندروی الهام گرفته از القاعده، می‌توانند در پناهگاه‌های امن خود، دست به تروریسم بین المللی بزنند.

* اولویت بندی رویدادهای محتمل خارجی توسط سیاستگذاران

اوباما و تیم جدید سیاست خارجی وی، قادر نیست برای جلوگیری و یا کاستن از تمام بحران‌هایی که آمریکا در سال ۲۰۱۳ امکان روبه رو شدن با آن‌ها را دارد، برنامه ‌ریزی کند. آن‌ها باید با کاهش جزئی در بودجه وزارت دفاع و امور خارجه، پیشامدهای احتمالی را که توجه سیاست گذاران ارشد را ایجاب می‌کند، اولویت‌بندی کنند. مرکز اقدام های پیشگیرانه آمریکا در گزارش سالانه خود با عنوان «بررسی اولویت های قابل پیشگیری»، با تعیین رویدادهای محتمل و سپس رتبه بندی آنها برمبنای تاثیر بالقوه آن‌‌ها بر منافع آمریکا، و احتمال روی دادن آن‌ها در سال ۲۰۱۳، به این روند کمک می‌کند. در ادامه، به این بررسی می‌پردازیم.

* فراخوان اینترنتی برای تعیین ۳۰ رویداد پیش‌بینی نشده

در تحقیق امسال، برای نخستین بار از جمع سپاری (فراخوان اینترنتی)، برای تعیین ۳۰ رویداد پیش‌بینی نشده، کمک گرفته شد. با وجود مهار رسانه‌های اجتماعی (فیسبوک، توییتر و…). ما از هر کسی که به اینترنت دسترسی داشت، درخواست کمک کردیم تا از فیلتر رسانه‌ای،‌ که متوجه اخبار مهم آن روز بود، عبور کنند. برای مثال، اگر شما برای پیش بینی ناآرامی اخیر در مالی، به رسانه‌ها تکیه کرده بودید، اخبار مربوط به ناآرامی، نارضایتی گسترده از فساد و ناکارآمدی دولت را در «باماکو»، پایتخت مالی، تا زمان شورش و کودتا، از دست داده بودید.

* سیاست گذاران، گستره کاملی از مبرم‌ترین اولویت‌های راهبردی را در اختیار دارند

در مقایسه با گزارش مرکز اقدام های پیشگیرانه آمریکا در سال ۲۰۱۲، مهم‌ترین تغییر امسال، اضافه شدن رتبه بندی احتمال است. سابقا، ما از پاسخ دهندگان می‌خواستیم تا ۳۰ رویداد را صرفا بر مبنای تاثیر احتمالی آنها رتبه بندی کنند؛ اما با تلفیق احتمال وقوع این رویدادها، اکنون سیاست گذاران، گستره کاملی از مبرم‌ترین اولویت‌های راهبردی را در اختیار دارند.

ما با علم کامل به این مسئله که پیش‌بینی بحران‌های بین المللی بسیار دشوار هستند، این رتبه بندی را به گزارش اضافه کردیم. حتی جامعه اطلاعاتی آمریکا نیز با بودجه‌ای مرکب از ۷۵ میلیارد دلار، در یکی از مهم‌ترین وقایع ژئوپولیتیکی در دهه گذشته، گرفتار شد: بهار عربی. هرچند «جیمز کلپر»، رئیس سازمان اطلاعات ملی آمریکا»، در ارزیابی جامعه اطلاعاتی آمریکا، برای پیش‌بینی بهار عربی، امتیاز « B+» را اختصاص داد.

* رتبه بندی احتمال وقوع و تاثیر بالقوه ۳۰ رویداد مهم در جهان

ما با پرسش از بیش از ۱۵۰۰ تن از مقامات دولتی، دانشگاهی و کارشناسان پیش‌بینی، دانش تخصصی را در ورای جامعه اطلاعاتی آمریکا، به خدمت گرفتیم تا احتمال وقوع و تاثیر بالقوه ۳۰ رویدادی که در فراخوان اولیه به دست آمدند را رتبه بندی کنیم. بسیاری از رویدادهایی که در گزارش سال گذشته «بررسی اولویت های قابل پیشگیری» در دسته اول قرار گرفته بودند، در گزارش امسال نیز در همین دسته باقی ماندند که این مسئله، حاکی از درجه مهارناپذیری این وقایع است.

*احتمال بالای تنش میان چین و ژاپن

برای مثال، احتمال برخورد نظامی با چین، که آمریکا و یا متحدانش را درگیر می‌کند، در ۱۲ ماه گذشته، از بین نرفته است. به عبارت دیگر، تنش‌های موجود بین چین و ژاپن، بر سر جزایر سنکاکو (نام ژاپنی) یا دیائویو (نام چینی)، اوج گرفته‌اند. در عین حال، اتفاقات دیگری نیز وجود دارند که احتمال وقوع آن‌ها در سال ۲۰۱۳، بسیار بالاست. برای مثال، شاخصه‌هایی که به بحران هسته‌ای ایران اشاره می‌کنند؛ که از راه‌های نظامی و یا دیپلماتیک، مورد توجه قرار می‌گیرند.

*سناریوی سوریه به واقعیت تبدیل شد

به علاوه، در گزارش سال گذشته، احتمال «وقوع جنگ گسترده داخلی در سوریه» نیز مورد تاکید قرار گرفته بود. متاسفانه این سناریو امروز به واقعیت تبدیل شده است و بی‌ثباتی در سوریه بیش از انتظار بوده است. در بررسی امسال، تشدید جنگ داخلی در سوریه، تنها احتمالی است که هم احتمال وقوع آن و نیز احتمال بالای تاثیر آن بر منافع آمریکا بسیار بالا است.

یکی دیگر از جنبه‌های نگران کننده بحران سوریه، یعنی احتمال دستیابی بازیگران غیردولتی به سلاح‌های شیمیایی نیز در صدر رتبه‌بندی قرار دارد. هشدار اوباما به اینکه استفاده از چنین سلاح‌هایی به منزله عبور از خط قرمز است، نشان می‌دهد که آمریکا می‌تواند تا چه اندازه‌ای به داخل جنگی طولانی و عمیق، کشیده شود.

* کاهش احتمال بروز بحران در کره شمالی

با این حال، تمام اتفاقاتی که در بررسی سال گذشته، پیش‌بینی‌ می‌شد بیشترین احتمال وقوع را دارند، در گزارش امسال جای ندارند. برای مثال، احتمال بحران شدید در کره شمالی، از دسته اول به دسته دوم، تنزل پیدا کرد. با انتقال رهبری کشور،«کیم جونگ اون»، برای اثبات خود به دستگاه دفاعی کشور از طریق اقدامات تحریک آمیز علیه کره جنوبی، نیاز چندانی ندارد.

به علاوه، برخی دیگر از احتمالات، به دسته دوم ارتقا پیدا کردند. فعالیت‌های مکرر ترورسیتی توسط گروه «بوکو حرام» و واکنش‌های شدید نیروهای امنیتی نیجریه، احتمال این که نیجریه با افزایش بی‌ثباتی سیاسی رو به رو شود، افزایش یافته است.

* عواقب بالقوه پیشامدهای دسته سوم را نباید نادیده گرفت

پیشامدهایی که در اولویت‌های پایین‌تری قرار دارند، در دسته سوم رده‌بندی قرار می‌گیرند. این پیشامدها از درگیری ارمنستان و آذربایجان بر سر قره باغ یا ناگورنو گرفته، تا ازسرگیری خشونت در انتخابات در کنیا، متفاوتند. ما درک می‌کنیم که شاید سیاستگذاران راحت‌تر باشند تا پیشامدهای با اولویت پاینتر را نادیده بگیرند. با این حال، عواقب بالقوه پیشامدهای دسته سوم –درگیری بین سودان و سودان جنوبی- نشان می‌دهند که چرا نباید آن‌ها را نادیده بگیریم.

* حل بحران داخلی سودان، دستاوردی بزرگ برای آمریکا

جنگ داخلی در سودان موجب کشته شدن نزدیک به ۲ میلیون نفراز مردم سودان شد و حل این بحران، یک پیروزی دیپلماتیک بسیار مهم برای آمریکا به شمار می‌رود. بااینکه منافع اصلی آمریکا در خطر قرار ندارد، از سرگیری جنگ، موجب عقب‌نشینی از این دستاوردها شده و به احتمال زیاد، منجر به فاجعه‌ای انسانی خواهد شد. از آنجایی که خود این تحقیق تنها به ۳۰ رویداد محدود بود، ما از پاسخ دهندگان خود تقاضا کردیم تا بحران‌های بالقوه‌ای را که از دید ما پنهان مانده‌اند را اضافه کنند. برخی از آن‌ها عبارتند از:

* بحران‌های احتمالی که از دید این بررسی پنهان مانده بودند

– وقوع انتفاضه سوم فلسطین

– ناآرامی‌ گسترده مردمی در چین که با نارضایتی از دورنمای سیاسی و اصلاحات سیاسی، آغاز می‌گردند

– افزایش برخورد دریایی ایران و آمریکا در خلیج فارس

– بحران مرزی هند و چین

– آغاز بی‌ثباتی مربوط به انتخابات در کشور اتیوپی

– ناآرامی درکوبا به دنبال مرگ فیدل کاسترو و یا سلب صلاحیت از رائول کاسترو

– آغاز ناآرامی‌های گسترده سیاسی در ونزوئلا به دنبال مرگ یا سلب صلاحیت از هوگو چاوز

همانطور که این گزارش نشان می‌دهد، هیچ کمبودی در بحران‌های بالقوه وجود ندارد که دلت اوباما باید به آن رسیدگی کند. حتی درحالی که رئیس‌جمهور سعی می‌کند تا از اولویت‌های داخلی خود صحبت کند، نمی‌تواند به نشانه‌های هشداردهنده‌ای را که در خارج از کشور وجود دارند، نادیده بگیرد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.