برگزاری گردهمایی آموزشی "توسعه کشت توتون" در شهرستان صومعه سرا

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : شنبه ۲۰ آذر ۹۵ - ۲۱:۰۲

  کد خبر : 50713
  فرماندار صومعه سرا خبر داد:

  برگزاری گردهمایی آموزشی “توسعه کشت توتون” در شهرستان صومعه سرا

  فرماندار صومعه سرا در جلسه توسعه کشت توتون در صومعه سرا ضمن اشاره به بازدهی بالا کاشت توتون در گیلان گفت: در هفته جاری گردهمایی آموزشی توسعه کشت توتون در صومعه سرا برگزار میگردد

  واران خبر: دکتر اسماعیل پور در جلسه توسعه کشت توتون که  با حضور مهندس عیدیان مدیر کل مجتمع دخانیات استان گیلان در فرمانداری برگزار شد با اشاره به سابقه دیرین کشاورزان صومعه سرا در کشت توتون گفت متاسفانه پنج دلیل اصلی برای کاهش رغبت کشاورزان برای کشت این محصول وجود دارد که یکی از آنها بالا نرفتن قیمت این محصول در پنج سال اخیر است.

  وی عامل دیگر کاهش کشت توتون را  اعمال سلیقه شخصی در درجه بندی کیفیت محصول دانست و افزود نبود مروج و ناظر در بازه زمانی کشت و نیز پرداخت نکردن معوقات وعدم حمایتها از سوی شرکت دخانیت و دولت، انگیزه را از کشاورزان توتونکار گرفته است.

  فرماندار صومعه سرا از وجود بیست وسه گرمخانه برای نگهداری برگ توتون در شهرستان خبر داد و خاطر نشان کرد این تعداد گرمخانه ظرفیت پوشش بیش از ۴۰ هکتار سطح کشت توتون را داراست.

  وی ادامه داد در حال حاضرزمین زیر سطح  کشت توتون در شهرستان برابر با  ۱۳ هکتار  است که امیدواریم در سال جاری بتوانیم با حمایت دولت به مقدار ۴۰ هکتار افزایش دهیم.

  دکتر اسماعیل پور در آمد ناشی از کاشت توتون را در مقایسه با برنج بسیار بیشتر وهزینه های جانبی آنرا کمتر دانست و بیان کرد این در صورتی است که محصول توتون به آب و مراقبت کمتری نیز نیاز دارد.

  فرماندار صومعه سرا از برگزاری گردهمایی آموزشی توسعه کشت توتون در هفته های آتی خبر داد و اظهار کرد امیدواریم با شناساندن این ظرفیت در میان عموم مردم ، دهیاران، کشاورزان و… و با حمایتهایی که مجتمع دخانیات گیلان برای افرادی که به کشت این محصول روی بیاورند در نظر گرفته ، بتوانیم در افزایش اشتغال و خود کفایی قدم برداریم و دوباره به این کار رونق ببخشیم.

  وی با بیان اینکه برخی حمایتها از طرف فرمانداری و دخانیات مانند :در اختیار گذاشت زمین ، ارائه خزانه و نشاء، انواع سموم وکود شیمیایی، آموزش توسط مروج، امکانات شخم ودیسک، مساعده و… انجام خواهد شد، افزود تمامی این خدمات با هزینه های بسیار پایین و برخی نیز رایگان در اختیار کشاورزانی که اقدام به کشت توتون بنمایند انجام خواهد شد.

   

   

   

   

   

   

   

  يک ديدگاه

  1. برگشتی گفت:

   بازدهی بالا کاشت توتون در گیلان. گردهمایی آموزشی توسعه کشت توتون درصومعه سراه.
   متاسفاً سالهای گذشته جوری وانمود کردن که کاشته توتون حرام است بسیاری از کشاورزان کاشته توتون منصرف شدند. که باعث ازبین رفتن بخش بزرگی اشتغال شد ، اما خرید توتون و سیگار از خارج بیشتر شد . همه میدانند شهرستان صومعه سرا جز بزرگترین مراکز کاشته این محصول در سطح کشور بود .
   وجود انبارها مراکز خرید دخانیات گویاست.
   دخانیات کسماء- دخانیات طاهرگوراب – دخانیات جمعه بازار- دخانیات صومعه سرا و دیگر انبارهای دخانی

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro