- واران نیوز |جدیدترین اخبار استان گیلان ، ایران و جهان

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : یکشنبه ۱۲ دی ۹۵ - ۰:۰۱

  کد خبر : 50947

  إنّى قَد قَضَیتُ لِکُلِّ قَومٍ هادیا أهدى بِهِ السُّعَداءَ وَ یَکونُ حُجَّهً عَلَى الأشْقیاءِ؛ من براى هر قومى راهنمایى قرار …

  إنّى قَد قَضَیتُ لِکُلِّ قَومٍ هادیا أهدى بِهِ السُّعَداءَ وَ یَکونُ حُجَّهً عَلَى الأشْقیاءِ؛

  من براى هر قومى راهنمایى قرار دادم، که سعادتمندان را به وسیله آن هدایت مى‏ کنم و حجتى براى شوربختان است.

  علل الشرایع ،ج۱ ،ص۱۹۶ {شبیه این حدیث در الکافى(ط-الاسلامیه) ، ج ۸ ، ص ۲۸۵، ح۴۳۰ }

  انقلاب اسلامی ایران با اتکال به قوه الهی و رهبری خمینی (ره) کبیر و مجاهدت و فداکاری امت مسلمان و همیشه در صحنه  به پیروزی دست یافت و شعاع نورش سراسر عالم را فراگرفت . این حرکت انقلابی و اسلامی ملت سرافراز  ایران ، نور یقین و امید در دل مظلومان و ستم دیدگان در جای جای این کره خاکی برافروخت و سرمنشاء حرکتهای بزرگ و تاثیرگذاری در سایر کشورها و در بین ملتهای تحت سلطه استکبار گردید.  ملت ایران  تحت نور روشن و پرتو ایمان به ذات اقدس الهی توانست به  خودباوری حیرت انگیز دست یابد که در سایه  آیات نورانی قر آن  توانست؛ یک به یک بر کید و توطئه های بزرگ و فتنه های عظیم که  انقلاب اسلامی و نظام مقدس جمهوری اسلامی را نشانه رفته بود فائق آید و  دشمنان داخل و خارج را یکی پس از دیگری با شکست مواجه سازد.

  انقلاب اسلامی ایران حاصل فداکاری ها و مجاهدتهای بسیاری از مردان و زنانی است که در روزهای سخت و طاقت فرسا در راستای حفظ ارزش ها و آرمانهای اسلامی از همه همه تعلقات دستشسته و جان خویش را در این راه فدا کردند.

  ازین رو بر خود فرض می دانیم که در تداوم این راه و برافراشته ماندن علم استقلال و آزادی  انقلاب اسلامی ایران با طبعییت از ولایت مطلقه فقیه  و پیروی از منویات مقام عظمی ولایت حضرت آیت الله الامام خامنه ای ( مدظله ) با بصیرت ،مستدام و باقی باشیم. فارغ از خط و جناح و گروه و دسته.. همانگونه که معظم له فرمودند:

  «  اگر دوگانگی‌ای وجود داشته باشد، دوگانگی انقلابی و ضدّ انقلابی است -حتّی [فرد] غیر انقلابی هم قابل کشش است، قابل جذب است؛ بنده معتقد به جذب حدّاکثری‌ام، البتّه با روشهای خودش، نه اینکه حالا هر کاری بکنیم به‌عنوان جذب حدّاکثری- انقلاب و ضدّ انقلاب. هر جناحی، هر کسی، هر آدمی که انقلاب را قبول دارد، در خدمت انقلاب است، دنبال انقلاب است، بسیج طرف‌دار او هم هست. یعنی این‌جور نیست که ما در جناحهای داخل کشور، بسیج را جزو این جناح یا آن جناح یا آن جناح [سوم] یا آن جناح [چهارم] بدانیم؛ نخیر، خود بسیج  یک جریان است، یک شطّ عظیم جاری است به سمت اهداف انقلاب.»

  شفافیت یکی از پایه‌های اصلی دموکراسی و جمهوریت و ملازم با «حق دانستن» که  از نتایج مهم آن ، ارتقای کیفیت تصمیمات متخذه، افزایش اعضای حلقه تصمیم‌گیری، کاهش فساد و سوء استفاده از موقعیت به منظور کسب منافع فردی یا جناحی، و اطلاع قانونمند مردم از فرایندهای تصمیم‌گیری است.

  حق دسترسی به اطلاعات در بسیاری از کشورها به صورت رسمی پذیرفته و در قوانین آنها درج شده است. گاه نیز این حق چنان بدیهی شمرده شده که نیازی به ذکر آن در قوانین دیده نشده است.

   

  ضرورت ساده زیستی مسئولین در نگاه نهج البلاغه چنین است که اگر مسئولین اشرافی زندگی کنند مردم امیدی به همدردی آنها با خود ندارند و از آنها دلسرد شده و به نظام اسلامی بی اعتماد میشوند.

  مسئولین باید با ساده زیستی خود همدردی خود را با افراد ضعیف جامعه اعلام کنند و به آنها روحیه دهند. همچنین با ساده زیستی خود به تقویت ایمان مردم و اعتقاد به این باور که ” اسلام دین ساده زیستی و یاد خداست نه دین اشرافی گری و غفلت از آخرت” کمک کنند و این ارزش را با عمل خود در مردم نهادینه کنند زیرا در این مبحث شعار کار ساز نیست و اقدام و عمل لازم است. منفعت این نکته برای نظام اسلامی در این است که اگر مسئولین الگوی ساده زیستی مردم باشند و مردم ساده زیستی را مشی خود قرار دهند می توانند در مقابل کمی و کاستی های کشور صبر پیشه کنند و در این موارد با مدیران و مسئولین همدردی کرده و آنها را درک کنند و بدین وسیله استحکام نطام اسلامی افزایش می یابد.

  ایجاد دوجریانی، دوفرقه‌ای و دوقطبی از ضربه‌های مهلکی است که دشمن به‌دنبال آن است.(۱۹/۰۲/۱۳۹۵)

   

  اهمیت  ساده زیستی مسئولین این است که مردم با مشاهده ی سبک زندگی آنها به یک نوع آرامش روانی می رسند. همانطور که اگر اشرافی گری در زندگی مسئولین باب شود قشر ضعیف همواره تحت فشارهای  روحی و روانی این پدیده بوده و مرفهین نیز  به دنبال افزودن بر دارایی و ایجاد رانت و رابطه  و …..بدین ترتیب ارزش های انقلابی و اسلامی  روبه فراموشی  رفته و روحیه انقلابی و فداکاری و ازخودگذشتگی در جامعه کمرنگ و کمرنگ تر می شود

  مقام معظم رهبری (مدظله): (۰۳/۰۹/ ۱۳۹۵)

  اجتناب از زخارف دنیا و زینتهای دنیا برای شخص خود»؛ از بلاهای حکومتهای دنیا یکی همین است؛ چون رئیس کشور که شدیم، منابع مالی کشور در اختیار ما است؛ وسوسه بشویم؛ [بگویم‌] اینجا زمینِ خوب هست، اینجا امکاناتِ خوب هست، اینجا پولِ خوب هست؛ از اینها یک سهمی حالا [برداریم‌]. آنهایی که خیلی شقی و بدبخت و روسیاهند، همه‌اش را برای خودشان برمیدارند، مثل رضاخان؛ آنهایی که یک خرده‌ای انصافشان بیشتر است، یک کمی‌اش را به دیگران میدهند، غالباً هم به اطرافیان خودشان؛ یک مقدار هم خودشان برمیدارند. این جزو بلایای حکومتها است؛ همین حکومتهای دموکراسی دنیا هم همه همین‌جور هستند. می‌شنوید؛ زن فلان رئیس جمهور در تعطیلی مثلاً زمستانی یا تابستانی به فلان جزیره‌ی خوش آب و هوا مسافرت کرده، این‌قدر میلیون دلار خرج کرده! از کجا؟ فلان خانواده‌ی اشرافی سلطنتی برای مسافرت وارد فلان شهر شدند، این تعداد هتل، این تعداد امکانات در اختیارشان بود، در ظرف ده روز، بیست روز که ماندند، این مقدار میلیارد -مبالغ میلیاردی- خرجشان شد! حکومت امامت با این چیزها مخالف است. استفاده‌ی شخصی از امکانات عمومی ممنوع؛ اجتناب از دنیا برای شخص خود.

  روحیّه‌ی امروز جوانهای ما همان روحیّه‌ی جوانهای آن‌وقت است؛ با این تفاوت که آنها آن‌وقت در وسط کوره‌ی انقلاب بودند، امروز آن [شرایط] نیست، درعین‌حال آن روحیّه هست. تفاوت دیگر اینکه بصیرت و آگاهی و تجربه‌ای که جوانهای ما امروز دارند، آن روز وجود نداشت؛ یعنی ما پیش رفته‌ایم. امام سرنوشت انقلاب را سپرد به شما جوانها؛ و هر مجموعه‌ی جوانی، هر نسلی، وقتی از جوانی پا میگذارد به میانسالی، در واقع این امانت را تحویل میدهد به نسل جوان بعد از خودش و این سلسله تمام‌نشدنی است.
  البتّه معنای اینکه ما میگوییم حفظ انقلاب و پاسداشت انقلاب را امام به جوانها داد، این نیست که غیر جوانها مأموریّت ندارند؛ چرا، این مأموریّت همه است؛ از پیرمرد هشتادساله و بالاتر از هشتاد‌ساله تا نوجوان، از مرد تا زن، از نخبه تا غیر نخبه و مجموع آحاد ملّت و کشور مأموریّت دارند انقلابشان را حفظ کنند؛ این وظیفه‌ی همه‌ی ما است؛ امّا جوان پیش‌ران است، موتور حرکت است. اگر نسل جوان نمیبود و نمیخواست و اقدام نمیکرد، حرکت متوقّف میشد؛ اندیشه‌ی پیران و فکر و تجربه‌ی آنها آن‌وقتی به کار می‌آید که حرکت جوانانه‌ی جوانان وجود داشته باشد؛ پیش‌ران این حرکت، جوانها هستند. بنابراین امروز، شما جوانهایی که امام را ندیده‌اید مخاطب امامید، امام با شما حرف زده است، امام با شما صحبت کرده است. مراجعه کنید به مطالب امام. این یک نکته.

  اتحاد دولت و ملت و ایجاد همدلی و همکاری تحت لوای  رابطه ی مناسب و مفید که تصمیم سازی و تصمیم گیری را در رفع موانع و مشکلات موجود کشور مقدور می سازد. استفاده از ظرفیت های موجود در جامعه و رابطه مستقیم مردم و دولت و اندیشیدن راه حل های کارآمد در  انجام تکالیف مسولین و خدمت به انقلاب اسلامی و مردم مسلمان ایران که در بیان آن حضرت آیت اله  امام خامنه ای (مدظله) فرمودند:(۱۴/۰۳/۱۳۹۵)

  اتّحاد دولت و ملّت را به هم نزنید. ممکن است شما از یک دولتی خوشت بیاید، از یک دولت دیگری خوشت نیاید؛ دیگری هم از آن دولت دیگر خوشش نیاید، از این دولت خوشش بیاید؛ ممکن است، اشکالی هم ندارد. -رقابتهای انتخاباتی به جای خود، اختلاف‌نظرها به جای خود، حتّی انتقاد هم به جای خود- امّا دولت و ملّت باید همه در کنار هم باشند؛ یعنی اگر در این مملکت یک حادثه‌ای رخ بدهد که تهدیدی برای کشور باشد، دولت و ملّت باید همدوش حرکت کنند. نِقار(*) به وجود نیاورید، کدورت به وجود نیاورید، اتّحاد دولت و ملّت را حفظ کنید؛ این یکی از توصیه‌های بنده است در همه‌ی دولتها. در همه‌ی دولتهایی که بنده بعد از رحلت امام مسئولیّت داشتم، این توصیه‌ی من بوده است؛ با اینکه دولتها سیاستهای مختلفی داشتند، جهت‌گیری‌های مختلفی داشتند لکن ملّت باید با دولت همراه باشد، اتّحاد را حفظ کند؛ این منافات ندارد با انتقاد کردن یا حرف زدن یا مطالبه کردن؛ اینها اشکالی ندارد؛ رقابتهای انتخاباتی به جای خود. قوای سه‌گانه هم باید با هم متّحد باشند -دولت، مجلس، قوّه‌ی قضائیّه- باز این منافات ندارد با اینکه مجلس در قبال دولت به وظایف خودش عمل کند؛ به وظایف قانون اساسی عمل بکند؛ سؤال کند، مطالبه کند، بخواهد، قانونگذاری کند، استیضاح کند و امثال اینها؛ لکن بایستی قوا با هم همراه باشند، در مسائل اساسی کشور باید زیر یک چتر قرار بگیرند؛ همه؛ نیروهای مسلّح همین‌جور، آحاد مردم همین‌جور. پس این توصیه‌ی سوّم ما است: نگذارید احساسات شخصی یا احساسات جناحی یا مطلقاً احساسات، بر منطق غلبه کند. منطق این است که وقتی دشمن از دور نگاه میکند، احساس کند که اینجا یکپارچه است، احساس یکپارچگی بکند. اینکه حرفهایی زده بشود که از آن حرفها دوجریانی و دوجهتی و تخاصم و دوقطبی‌گری در داخل ملّت یا در مجموعه‌ی نظام استفاده بشود، به ضرر کشور است.
  (*) آزردگی، ستیز

  شورای معتمدین یاران انقلاب اسلامی شهرستان فومن متشکل از اشخاص و نیروهای انقلابی از اقشار مختلف  ضمن اعلام موجودیت و اعلام هماهنگی و همراهی  همه جانبه خود از بیانیه اعلام موجودیت جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی ؛ مصمم است با پیروی از ولایت مطلقه فقیه در راستای تحقق عدالت اجتماعی و حاکمیت ارزشهای انقلاب اسلامی و با هدف مبارزه با مفاصد اقتصادی از هیچ کوششی فرو گزار نمی کند . و در این را فرمایشات مقام معظم رهبری را در این راه ملاک عمل خویش قرار میدهد

  مقام معظم رهبری (مدظله):

  انقلابیگری به معنای افراطی بودن نیست. این دوگانه‌هایی که سوغات بیگانه‌ها و حرف دشمنان ایران است، نباید در ایران و در فرهنگ سیاسی ما جا باز کند؛ آنها تقسیم میکنند مردم را به تندرو و میانه‌رو. بحث تندرو و کندرو نداریم. انقلابی را میگویند تندرو، غیر انقلابی را میگویند میانه‌رو! این یک دوگانه‌ی بیگانه است، آنها اینها را در رادیوهایشان، در تبلیغاتشان، در اظهاراتشان تکرار میکنند، ما این را نباید تکرار بکنیم. انقلابی، انقلابی است.(۱۴/۰۳/۱۳۹۵)

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro