با قاطعیت و اقتدار، وظیفه قانونی خودم را پیگیری خواهم کرد

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : شنبه ۲۸ اسفند ۹۵ - ۳:۵۹

  کد خبر : 53260
  دلخوش در واکنش به نامه اخیر حسنی و جمالی؛

  با قاطعیت و اقتدار، وظیفه قانونی خودم را پیگیری خواهم کرد

  با عزیزان هیات نظارت بر استان هم، یعنی دو برادر بسیار خوبم آقایان حسنی و جمالی هیچ مشکلی ندارم. هرچند ممکن است که در جلسات نوع گفتمان، خواسته ها یا انتظارات متفاوت باشد اما همه نظرها برایم قابل احترام هست، آنها را جمع بندی میکنم و نهایتا بر آن چیزی که بر صلاح مردم است عمل میکنم.

  صبح امروز همزمان با انتشار نامه ای به امضای دو تن از نمایندگان عضو هیات عالی نظارت بر انتخابات شوراهای استان گیلان، بار دیگر حواشی حول این هیات بالا گرفت.

  پس از برگزاری انتخابات شائبه برانگیز و معرفی سه نماینده منتخب لیست امید به عنوان اعضای هیات عالی نظارت بر انتخابات استان گیلان، خیلی زود نمایندگان اصولگرا از جمله کوچکی نژاد، نیکفر و خسته بند انتقادات شدیدی را نسبت به این نحوه ی انتخاب وارد دانستند تا آنجاکه پس از مدت کوتاهی از اوج گیری اعتراضات، افتخاری نماینده فومن از عضویت در این هیات استعفا داده و اسدالله عباسی نماینده مردم رودسر در مجلس شورای اسلامی بعنوان عضو جدید و رئیس هیات نظارت برانتخابات که شوراها در گیلان معرفی شد. با این حال اندکی پس از این تعرفه، عباسی هم با بیان اینکه انتخابات هیات نظارت بر شوراهای گیلان میبایست مجددا برگزار شود، ریاست بر این هیات را نپذیرفت تا اوضاع پیچیده تر از گذشته شود.

  سرانجام علیرغم پیش بینی ها مبنی بر معرفی لاهوتی، دلخوش بعنوان عضو جدید و رئیس هیات نظارت بر انتخابات شوراها معرفی شد تا در فاصله ی اندک زمان مانده به روز برگزاری انتخابات شورا، هیات نظارت بر انتخابات بتواند امور مربوط به برگزاری یک انتخابات پرشور را ساماندهی کند.

  اگرچه به نظر میرسید که انتصاب نماینده ی مردم صومعه سرا بعنوان رئیس هیات نظارت بر انتخابات بتواند برای همیشه حواشی را از این هیات دور کند اما اقدام اخیر دلخوش مبنی بر برکناری دبیر هیات نظارت بر انتخابات شوراها در گیلان، واکنش شدید دو نماینده دیگر عضو این هیات را در پی داشت تا آنجاکه این دو نماینده نه تنها با انتشار نامه ای برکناری عبدالهی را از دبیرخانه ی هیات نظارت بر انتخابات در استان گیلان کان لم یکن دانستند بلکه حسنی، نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی پا را از این هم فراتر نهاده و دلخوش را متهم به بی اطلاعی از قانون نمود و گفت: دلخوش نمیتواند یک شبه کسی را عزل کرد و فرد دیگر را منصوب کند.

  در همین راستا سید کاظم دلخوش، نماینده مردم صومعه سرا در مجلس شورای اسلامی و رئیس هیات عالی نظارت بر انتخابات شوراها در گیلان در گفتگو با خبرنگار خزرآنلاین و در واکنش به اظهارات حسنی گفت: در ابتدا پیشاپیش سال نو را به همه ی مردم خوب و عزیزمان بخصوص مردم غیور گیلان تبریک میگویم و امیدوارم مردم عزیزمان در انتخابات پیش روی شوراهای شهر و روستا حضوری چشمگیر داشته و به هر طریقی که تشخیص میدهند به داوطلبانی که فکر میکنند توانایی خدمت به مردم را دارند، رای دهند. ما هم موظفیم که حقوق مردم شهید پرورمان را حفظ کنیم و به برگزاری یک انتخابات سالم کمک کنیم.

  وی با بیان اینکه یکسری اختلافات نظرهایی در ارتباط با بحث انتخابات هیات های نظارت مجلس در چندماهه ی اخیر وجود داشت، افزود: قانونگزار پیش بینی کرده است که در هیات های نظارت بر انتخابات شوراهای شهر و روستا از نمایندگان منتخب مردم استفاده شود و این نمایندگان منتخب نظارت بر انتخابات را برعهده بگیرند و فعالیت های مربوط به برگزاری انتخابات را به سرانجام برسانند.

  دلخوش ضمن طبیعی خواندن این اختلاف نظرها با بیان اینکه نمایندگان گیلان افراد بسیار خوب و توانمندی هستند، گفت: نهایتا از آنجاییکه این اختلافات جزئی سبب شد تا  انتخاب افراد در استان به نتیجه نرسد، اعضای هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها در مجلس شورای اسلامی تصمیم بر این گرفتند که نام بنده را درکنار سایر دوستان این جمع سه نفره وارد کنند. بنده هم علیرغم وجود مشغله های فراوان  تمایلی به ورود در این عرصه نداشتم ولی با توجه به شرایط موجود و با شروطی که برای هیات نظارت مرکزی قائل شدم که آنهم این بود که باید با اختیار کامل وارد عرصه شوم، حضور بعنوان رئیس هیات عالی بر انتخابات شهر و روستا در استان گیلان را پذیرفتم.

  دلخوش ادامه داد: اعتقاد بنده این است که حقوق همه ی طیف های سیاسی باید محفوظ بماند و هیچکسی نباید بی جهت آسیب ببیند. براساس قانون هم رسیدگی به صلاحیت داوطلبان و ناظرین توسط چهار ارگان یعنی اطلاعات، دادگستری، نیروی انتظامی و ثبت احوال صورت میگیرد و این رسیدگی متفاوت از آن چیزی است که در انتخابات مجلس توسط شورای محترم نگهبان صورت میگیرد چراکه نظارت شورای نگهبان، نظارتی استصوابی است و قانونگذار این اختیار را به شورای نگهبان داده است که نظارت استصوابی انجام دهد و آنها می توانند به صورت میدانی هم وارد عمل شوند اما ما این اختیار را نداریم و ما موظفیم که فقط از مراجع چهارگانه استعلام های لازم را هم در ارتباط با هیات نظارت و هم در ارتباط داوطلبان اخذ کنیم.

  نماینده مردم صومعه سرا در مجلس شورای اسلامی اذعان داشت: ما بر اساس اختیاراتی که برای برگزاری انتخابات استان گیلان داریم، وارد عرصه شدیم و تلاشمان را بر این گذاشتیم که حقوق همه ی آحاد مردم حفظ شود و همه ی دوستان هم باید اجازه بدهند که در شرایط فعلی بتوانیم به نحوی مدیریت کنیم که حقوقی از فردی ضایع نشود. بنده هم ضمن اینکه به جناب آقای دکتر جمالی که برادر بسیار خوب من هستند احترام میگذارم و هم برای آقای دکتر حسنی بعنوان برادر خوب خود و عضو اصلی هیات نظارت بر انتخابات احترام قائلم، کار را شروع کرده و الان هم جلساتی را داریم.

  وی ادامه داد: اختیار دبیرخانه ی هیات با ماست و باید طوری رفتار شود که حساسیت های بی جهت ایجاد نشود. حالا که مسئولیت این امر بر عهده ی ما گذاشته شده است باید ابزار و امکانات را طوری فراهم کنیم که همه بتوانند از آن بهره مند شوند و نباید خدای نکرده هیات را به محل سیاسی یا محلی برای برآورده کردن خواسته های شخصی خودمان در بیاوریم. خوشبختانه اعضایی که در دبیرخانه هستند، افراد بسیار خوب و همکاران بسیار زحمتکش و عزیزی هستند که هم اکنون مشغول همکاری با آنان هستیم ولی از آنجاییکه ما اختیارات را به دست آوردیم و وارد عرصه شدیم انتظارمان این است که همه ی دوستان همکاری کنند. قطعا دوستان ما در استان گیلان اعم از دوستان اصلاح طلب و اصولگرا با مرام و منش ما آگاهی کامل دارند و می دانند که ما تمام تلاشمان را میکنیم که حق مردم محفوظ بماند. در شرایط فعلی هم بنده مشغول به انجام وظیفه ی قانونی خود هستم.

  دلخوش افزود: این مسئولیت فراز و نشیب های فراوان و سختی های زیادی دارد. خواسته های مختلف از سوی سلیقه های گوناگون طرح میگردد و ما باید طوری مدیریت کنیم که هیچکسی نتواند زیاده خواهی کند. هیچکس نباید از حد خود خارج شود. حالا که بنده این مسئولیت را پذیرفتم با قاطعیت و قانونی کار خود را ادامه میدهم. همانطور که عرض کردم اختیار دبیرخانه با ماست. بنده در همان نشستی که با هیات مرکزی نظارت بر انتخابات داشتم و مستندات آنرا هم دارم این اختیار تغییر در دبیرخانه را گرفتم چرا که دبیرخانه به مانند یک دفتر است و ربطی به کار اساسی هیات نظارت ندارد و گرنه بنده حرمت همه ی نمایندگان را حفظ میکنم و همه ی نمایندگان برایم محترمند و قطعا هم با تمام نمایندگان ارتباط دارم اما هر جایی هم که تشخیص دهم دوست یا برادری نظر متفاوتی دارد که با قانون سازگار نیست، قطعا حرف خود را خواهم زد. اینکه دوستان هیات مرکزی به این نتیجه رسیدند و حقیر را بعنوان رئیس هیات نظارت بر استان انتخاب کردند به این دلیل است که اولا زمان در حال سپری شدن بود و طی دو سه ماهه اخیر نتیجه ای حاصل نشده بود. چرا که تمام استان ها ساماندهی شده بودند مگر استان گیلان. هرچند اختلافات در گیلان، اختلافاتی عمقی نبود اما همین اختلافات سلیقه ای کار را به جایی رساند که جمع کردن وضعیت موجود در استان گیلان سخت بود چرا که به هرحال انتخابات یک مسئله ی قانونی و مهم است همانطور که مقام معظم رهبری هم تاکید داشتند که حقوق آحاد ملت باید حفظ شود.

  دلخوش با بیان اینکه ریاست هیات نظارت بر انتخابات شورای شهر و روستا در استان گیلان را با شروط پذیرفته است، ادامه داد: اعتقاد دارم که هرکسی باید حریم و جایگاه خود را بداند. وقتی کسی رئیس اداره ای میشود باید آنرا مدیریت کند. دبیرخانه حکم دفتر را دارد و باید در انجام امور تبعیت کند. در کار هیات نظارت نباید دخالت کند اینها مسئولین اجرایی کار هستند و وظیفه شان تهیه ی امکانات و لوازم دفتر است بنده به همه ی اعضای دفتر احترام میگذارم اما با فکر خودم کار میکنم چراکه بر همین اساس وارد این عرصه شدم اگرهم مردم گیلان یا کل نمایندگان مردم تشخیص دهند که بنده نباشم دست اینها را میبوسم و استعفای خود را تقدیم خواهم کرد ولی تا زمانی که مسئولیت این کار برعهده ی این حقیر است دفتر حق ندارد برای من تعیین تکلیف کند. بنده به دنبال افراد متعادل هستم. افرادی که با حضور آنان مردم دل نگرانی نداشته باشند.

  وی ادامه داد: ما در استان سلایق مختلف داریم و باید همه ی سلایق را حفظ کنیم. بنده با اقتدار کار خواهم کرد و تا جایی که در توان داشته باشم در خدمت مردم عزیز و شریف هستم. با عزیزان هیات نظارت بر استان هم، یعنی دو برادر بسیار خوبم آقایان حسنی و جمالی هیچ مشکلی ندارم هرچند ممکن است که در جلسات نوع گفتمان، خواسته ها یا انتظارات متفاوت باشد اما همه نظرها برایم قابل احترام هست، آنها را جمع بندی میکنم و نهایتا بر آن چیزی که بر صلاح مردم است عمل میکنم. هیچ دغدغه ای دوستان ما در استان گیلان اعم از چپ و راست اصلاح طلب و اصولگرا و مردم عزیز ما نداشته باشند چون ما امین مردم هستیم و بعنوان امین مردم اجازه نخواهیم داد که کسانی بخواهند دخالت های بی مورد بکنند چراکه  این حق را نداریم که از حق مردم و بیت المال به نفع شخص با جناحی عبور کنیم. در سال های گذشته هم دوستان اصولگرا و هم دوستان اصلاح طلب مرام و مشی مرا دیده اند و میدانند که دلخوش در جایی که لازم باشد تخصصی و نه سیاسی صحبت میکند.

  نماینده مردم صومعه سرا در مجلس شورای اسلامی در پایان گفت: اگر دخالت نابه جایی در امور شود همه ی گروه ها ضرر خواهند کرد و تا به امروز هم اگر کسانی فکر میکنند که ضرر کرده اند به دلیل همان روش های نادرستی بوده که اتخاذ شده است. بنده روش خود را ادامه خواهم داد و با قاطعیت بر اجرای آن تاکید دارم. حقیر ۳۴ سال فعالیت مدیریتی در بخش های مختلف داشتم و این حق را مردم عزیز گیلان به ما خواهند داد که اگر بنده در اختیار افراد خاصی باشم کار به سرانجام نخواهد رسید. این طبیعی است که وقتی بنده ریاست هیات را میپذیرم افرادی را بر سر کار بگذارم که هماهنگ باشند چراکه بنده را برای ساماندهی انتخاب کرده اند و وقتی که بخواهم این نظارت را در استان ساماندهی کنم قطعا باید افرادی با من کار کنند که به صورت سلیقه ای عمل نکنند چراکه ما آمده ایم که پاسخ مردم را درست بدهیم. فردا مردم از ما انتظار دارند و می گویند شمایی که آمدی چرا به این طرف و آن طرف غش کردی؟ بنده همه ی مردم عزیز را دوست دارم و همانطوری هم گفتم هروقت مردم تشخیص دادند که من نباشم، نخواهم بود وگرنه تا پای جان و آبرویم با رعایت عدالت، انصاف و قانون به صورت قاطعانه کار خود را ادامه خواهم داد. از همه ی دستگاه ها اعم از دستگاه های اطلاعاتی، انتظامی، دادگستری، ثبت احوال، از فرمانداری های محترم، از بخشداری های عزیز، از هیات های اجرایی و نظارت از استاندار محترم، از معاونت های استان، از همه ی این عزیزان تشکر میکنم و در پایان میگویم بعضی ها فکر نکنند که میتوانند بین ما و دوستان ما اختلاف بیاندازند.

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro