معیار های لازم برای انتخابی شایسته در شورای شهر

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : سه شنبه ۱۵ فروردین ۹۶ - ۱۵:۱۷

  کد خبر : 53485
  قابل توجه همشهریان عزیز:

  معیار های لازم برای انتخابی شایسته در شورای شهر

  با نزدیک شدن به انتخابات شورای شهر شاید برای شما سوال پیش بیایید که چگونه باید از بین این تعداد نامزد یک فرد صالح را برگزیده و آینده شهر را به دستانشان بسپاریم؛در این یادداشت سعی شده تا سه ویژگی مهم در انتخاب را برای شما عنوان کنیم

  واران خبر: قانون،چهارچوبی است که نظم و ثبات را برای جامعه به ارمغان می آورد و درست کار را از خلاف کار ،سره از ناسره را مشخص میکند ،تصور کنید در جامعه و یا شهری زندگی میکنید که در آن قانونی حکم فرما نباشد و عمل قبیحی مثل دزدی جرم نیست،هرگونه دعوا و نزاع آزاد است و هرکس به اختیار خود هرکاری که دلش بخواهد انجام دهد.

  مطمئنا در چنین شهری نمیتوان زندگی کرد و نداشتن امنیت و نظم بزرگترین تهدید برای شهروندان آن شهر است.

  در نتیجه قانون خوب است و وجودش ضرورت دارد،حتی میتوان گفت قانون بد بهتر از بی قانونی است و البته در کشور ما تلاش شده و میشود تا قانون بد اصلا وجود نداشته باشد؛وانگهی اگر هم باشد نمایندگان مجلس در کنار وظیفه ی قانونگذاری و نظارت بر حسن اجرای آنتکلیف اصلاح قانون و مقررات ناقص و نا کارآمد و… را نیز بر عهده دارند.

  تا مدتی دیگر کشور عرصه برکزاری دو انتخابات خواهد بود که اهمیت آن برای همگان مشهود و بارز است.

  انتخابات ریاست جمهوری و انتخابات شوراهای شهر و روستا که کوچکترین قانونگذاران در محدوده ی محلی در کشور هستند؛از شوراها به عنوان پارلمان های کوچک محلی منطقه ای یاد می شود

  در این یادداشت موضوع انتخاب شوراهاست که انتخابات آن همراه با انتخاباتی بزرگتر در ایران برگزار میشود.

  انتخابات شورای شهر و روستا یکی از تاثیر گإار ترین انتخاب ها در ظاهر شهر و روستا است،یعنی با انتخاب شورای شهر خوب و متحد شما یک شهردار خوب خواهید داشت که به واسطه آن و حمایت شورای شهر ،شما همشهریان شاهد تحولاتی شگرف در شهر خواهید بود.

  بارها بسیاری از شما بازدیدکنندگان سایت وران خبر برای ما دیدگاه های مبنی بر نداشتن سرویس بهداشتی در سطح شهر،کوچک بودن شهر و عدم گسترش آن،ساخت پارک ساحلی و… گذاشته اید و مطمئنا همه ی شما برای شهر خود ایده و نظر خاصی دارید که میتوانید با انتخاب درست تغییر را در شهر احساس کنید.

  اما چگونه از انتخاب خود مطمئن باشید؟

  مهمترین گزینه برای انتخاب یک نماینده شورای شهر احترام به قانون است؛شخصی که خود را مطیع قانون میداند هیچ وقت به خود اجازه نمی دهد که کم کاری کند،هیچ وقت فکر سوء استفاده یا حیف و میل منابع و برداشت ناروا از صندوق شورای شهر را نمی کند،زد و بند نکرده و شهردار را بر اساس تواناییش انتخاب می کند و یا بر اساس لج بازی یا باند بازی شهرداری را عزل نمیکند؛ یا فرداری را برای داشتن رابطه به سمت شهرداری نمی گمارد.

  پس مطیع قانون بودن بسیار مهم است و از لوازم اولیه و ضروریات برای افراد و دست اندرکاران این عرصه می باشد .

  در کوران انتخابات شناخت افراد صالح و شایسته از میان نامزد های انتخاباتی سخت می شود چون بسیار مهربان تر از روزهای گذشته ظاهر می شوند،در سلام گفتن به شما پیش دستی کرده و با خوشرویی با شما برخورد میکنند.

  شناخت بی قانونی راحت است؛اغلب کسانی که بی قانون اند در وهله اول تبلیغات زود هنگام را شروع میکنند ،یعنی اهمیتی به قانون انتخابات نمی دهند  خود را فرا تر از قانون می دانند و در وهله دوم شعارهایی میدهند که از دستشان بر نمی آید، یعنی چیز هایی می گویند که قانوناً در توان و در حیطه وظایف قانونی یک عضو شورای شهر نیست.

  در نهایت اقدام به خرید آرا نموده که این عمل، یعنی خرید و فروش رای خلاف قانون است؛ آیا شخصی که رای خریداری میکند می توان تصور کرد که برای خدمت وارد این عرصه شده ؟ آیا کسی که رای خود را می فروشد حق دارد که در مورد آینده شهر خود اظهار نظر کند ؟ یا انتقاد نماید؟

  به نظر شما فردی با این تفکر و اندیشه ،جایگاه عضویت شورای شهر را منبع در آمد می داند یا فرصت خدمت؟

  شاید خرید و فروش رای در نظر کسانی که در جریان این امر هستند عادی جلوه کند،اما آیا تا کنون با خود اندیشیده اید همین امر عادی که کاملا خلاف قانون است ؛آیا تاکنون نتیجه دلخواه را برایتان به ارمغان آورده ؟ آیا کسانی که به واسطه خرید رای ، عضو شورا ، یا نماینده شهر شده اند ، در نهایت توانسته اند رضایت شما را جلب کنند ؟ در ابتدا این امر ساده می نماید اما در واقع ما با دستهای خدمان اجازه می دهیم کسانی بزرگ شوند ،کسانی به مقام برسند که هیچ ارزشی برای ما شهرمان و قانون ما قائل نیستند.

  موارد بسیار است اما این سه مورد به نظر مهمتر از دیگران می آمد.

  امیدواریم امسال با انتخابی درست سرنوشت چهار سال آینده شهرمان را به درستی رقم بزنیم./به قلم :معین مهدوی نیا

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro