آفت، چالش جدی درختان جنگلی شمشاد تنیان

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : چهارشنبه ۳۱ خرداد ۹۶ - ۱۰:۲۲

  کد خبر : 55410
  وارن خبر گزارش می‌دهد؛

  آفت، چالش جدی درختان جنگلی شمشاد تنیان

  آفت، به جان درختان ارزشمند جنگلی شمشاد در منطقه تنیان و دیگر مناطق شهرستان صومعه سرا افتاده که در صورت عدم مبارزه جدی، آینده این گونه درختان ارزشمند جنگلی را با چالش جدی روبرو می کند.

  وارن نیوز: شمشاد یکی از گونه های ارزشمند و منحصر به فرد منطقه تنیان صومعه سرا است که از اوایل بهار به علت شیوع آفت ، در معرض تهدید و نابودی جدی قرار گرفته است.

   

  این آفت فعالیت شدید دارد و تراکم آفت به حدی است که هیچ پایه ای از شمشاد اعم از نهال و درختچه و درختان از گزند آن مصون نیستند و توده شمشاد با ظاهری خشک و سوخته به نظر می رسد.

   

  چنین وضعیتی در گذشته سبب شده تا گستره زیادی از رویشگاه های شمشاد از جمله در منطقه امامزاده دوعالم کوه تنیان به طور کلی از بین برود .

   

  از زمان شیوع این آفت باید در راستای مقابله و مهار آن اقدامات خوبی مانند محلول پاشی در گستره زیادی از رویشگاه های آلوده به این آفت توسط مسئولان منابع طبیعی انام شود تا بیشتر از این شاهد از بین رفتن درختان شمشاد نباشیم.

   

  در این راستا یکی از اهالی منطقه تنیان طی تماسی که با خبرنگار واران خبر داشت، افزود: گونه‌ای حشره به جان درختان همیشه سبز منطقه تنیان افتاده که مانند عنکبوت تارهایی را دور ساقه ها و برگه های درختنان می تند و سبب نابودی آن می شود.

   

  رضاپور با بیان اینکه همین مشکل قبلا در امامزاده دوعالم کوه افتاد و بخش اعظم این درختان را نابود کرد، گفت: از خبرنگاران درخواست می کنیم تا این موضوع را به گوش مسئولان برسانند تا هر چه سریعتر فکری به حال این منطقه کنند.

   

  وی تصریح کرد: طبق قانون جنگل داری بریدن یک تکه از درخت های شمشاد جرم محسوب می شود و جریمه نقدی دارد حال چگونه تمام این درختان شمشاد در حال نابودی هستند اما مسئولان ساکت نشسته اند و کاری نمی کنند.

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro