امام علی (ع) می فرماید
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
Monday, 12 April , 2021
امروز : دوشنبه, ۲۳ فروردین , ۱۴۰۰ - 1 رمضان 1442
شناسه خبر : 5579
  پرینتخانه » اجتماعی, اخبار روز ایران و جهان تاریخ انتشار : 05 ژانویه 2013 - 8:38 |

تصمیم جنجالی کلیسای انگلیس

کلیسای رسمی انگلیس موسوم به ˈکلیسای انگلیکنˈ در یک تصمیم جنجالی با ارتقای کشیش های همجنس گرا به مقام اسقفی موافقت کرد. به گزارش ایرنا، این تصمیم از سوی مرکز موسوم به خانه اسقف های کلیسای انگلیکن (هاب) و به رغم مخالفت اسقف های سنتی موسوم به ˈایونجلیکال های محافظه کارˈ اتخاذ شده است. بر […]

کلیسای رسمی انگلیس موسوم به ˈکلیسای انگلیکنˈ در یک تصمیم جنجالی با ارتقای کشیش های همجنس گرا به مقام اسقفی موافقت کرد.

به گزارش ایرنا، این تصمیم از سوی مرکز موسوم به خانه اسقف های کلیسای انگلیکن (هاب) و به رغم مخالفت اسقف های سنتی موسوم به ˈایونجلیکال های محافظه کارˈ اتخاذ شده است.

بر اساس این تصمیم، کشیش های همجنس گرا در کلیسای انگلیس در صورتی که نسبت به گذشته خود استغفار کنند و مجرد باقی بمانند، می توانند به درجه اسقفی ارتقاء یابند.

موضوع حضور و فعالیت کشیش های همجنس گرا در کلیسای انگلیس از سال ها قبل به موضوعی جنجالی و اختلافی میان روحانیون سنتی و روحانیون به اصطلاح مدرن تبدیل شده است ولی با این وجود از اوایل دهه ۲۰۰۰ کشیش های همجنس گرا در این کلیسا حضور دارند.

پیشتر و در سال ۲۰۰۳ میلادی یک کشیش همجنس گرا به نام ˈجفری جانˈ به عنوان اسقف کلیسای شهر ردینگ تعیین شد، ولی مخالفت های گسترده با این انتصاب، باعث کناره گیری وی از این سمت شد.

کلیسای انگلیس در حالی ممنوعیت اسقف شدن کشیش های همجنس گرا را لغو کرده است که هنوز اجازه نمی دهد کشیشان زن به مقام اسقفی ارتقاء یابند.

کلیسای انگلیس یک کلیسای پروتستان است که در سال ۱۵۳۴ میلادی توسط پادشاه وقت این کشور پایه گذاری شد و هنوز هم ملکه یا شاه انگلیس رهبر عالی آن به شمار می رود و انتصابات مهم در داخل تشکیلات این کلیسا را به پیشنهاد نخست وزیر انجام می دهد.

ˈراد توماسˈ از کشیش های ارشد شاخه ˈایونجلیکالˈ کلیسای انگلیس امروز هشدار داد که تصمیم خانه اسقف ها در مورد ارتقای کشیش های همجنس گرا باعث تعمیق شکاف های موجود در داخل کلیسا می شود.

وی افزود: ما در جلسه شورای عمومی کلیسا با این تصمیم مخالفت خواهیم کرد، چون چنین تصمیمی به معنای تغییر اساسی در منشور کلیسا به شمار می رود.

توماس اظهارداشت: ما ترجیح می دهیم به جای اینکه زیر نظر یک اسقف همجنس گرا خدمت کنیم، اسقف هایی را حتی از خارج کشور برای خدمت دعوت کنیم.

موافقت کلیسای انگلیس با اسقف شدن کشیش های همجنس گرا در حالی اعلام می شود که دولت دیوید کامرون نیز به دنبال تصویب قوانین تازه ای در پارلمان این کشور است تا افراد همجنس گرا بتوانند بطور رسمی در کلیساهای این کشور به اصطلاح ˈازدواجˈ کنند.

کامرون ماه گذشته با حمایت از ثبت روابط همجنس گرایان در کلیساها و دیگر اماکن مذهبی انگلیس و ولز، گفت: همجنس گرایان باید اجازه داشته باشند که مراسم ازدواج خود را بطور رسمی در کلیسا برگزار کنند.

وی افزود: من مخالف این هستم که همجنس گرایان از برگزاری مراسم ازدواج در کلیساها محروم شوند ولی در عین حال نباید در این زمینه اجبار وجود داشته باشد.

وی با اشاره به بررسی یک لایحه قانونی درباره این موضوع در پارلمان انگلیس در آینده نزدیک، اظهارداشت: من شخصا حامی ازدواج همجنس گرایان در کلیساها هستم و از این لایحه هم حمایت می کنم ولی اعضای حزب محافظه کار در هنگام رای گیری درباره این لایحه می توانند بدون تعهد حزبی رای بدهند.

اکثر مقامات مذهبی انگلیس بویژه در کلیسای کاتولیک این کشور مخالف ثبت رسمی روابط همجنس گرایان به عنوان ازدواج هستند و معتقدند که قانون گذاری در این زمینه کاملا بی مورد است.

حتی برخی از اعضای حزب محافظه کار تحت رهبری دیوید کامرون، با انتشار پیام هایی در شبکه های اجتماعی از نخست وزیر انگلیس به دلیل حمایت از ازدواج همجنس گرایان انتقاد کرده اند.

حمایت از به اصطلاح ازدواج همجنس گرایان توسط نخست وزیر انگلیس و دیگر مقامات این کشور در حالی صورت می گیرد که بسیاری از کارشناسان سست شدن بنیان های سنتی خانواده و گسترش فساد اخلاقی را از جمله ریشه های مشکلات اجتماعی این کشور می دانند.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.