کد خبر : 56766
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۶ - ۳:۵۹

لزوم حضوربخش خصوصی درکشاورزی صومعه سرا/تولیدبرنج۷درصدافزایش یافت

لزوم حضوربخش خصوصی درکشاورزی صومعه سرا/تولیدبرنج۷درصدافزایش یافت

جلسه شورای آب کشاورزی شهرستان صومعه سرادرحالی برگزارشدکه مسئولان از افزایش هفت درصدی برداشت محصول برنج این شهرستان خبردادند وگفتند:بخش خصوصی باید درحوزه کشاورزی شهرستان حضور یابد.

واران خبر: فرماندار صومعه سرا در جلسه شورای آب کشاورزی که با هدف برنامه ریزی مناسب برای تأمین آب رزاعی سال ۹۷ اراضی شالیزاری صومعه سرا در دفتر فرمانداری این شهرستان برگزار شد، اظهار کرد: باید در زمینه تأمین آب کشاورزی در فصل زراعی آتی از توان و پتانسیل داخلی شهرستان بهره گیری شود.

علی فتح اللهی با بیان اینکه در این زمینه می توانیم از بخش خصوصی نیز بهره گیری کنیم، افزود: بخش خصوصی می تواند با اولویت تأمین آب کشاورزی و اجرای کشاورزی چند منظوره در راستای عملی کردن طرح ها کمک حال حوزه کشاورزی شهرستان شود.

وی با اشاره به اینکه باید بر استفاده ظرفیت بخش خصوصی در تأمین زیر ساخت با نگرش توسعه و اشتغال در حوزه کشاورزی توجه شود، گفت: آب بندان ها می توانند در زمان فصل زراعی تأمین کننده مناسبی برای آب کشاورزی تلقی شده که باید با هدف استفاده از این ظرفیت و بهره گیری از بخش خصوصی برنامه ریزی صورت گیرد.

ضرورت بهره گیری از توان افراد روستایی در حوزه کشاورزی

فرماندار صومعه سرا با بیان اینکه بخش خصوصی می تواند با ایجاد زیرساخت های مناسب در حوزه گردشگری و تولید و اشتغال از آب بندان ها استفاده کند، تصریح کرد: به طور مثال استخر دوقلوی روستای سه سار در هیج کجای دنیا وجود ندارد پس باید بتوانیم برای تولید ماهی و بحث گردشگری از آن بهرمند شویم.

 فتح اللهی در ادامه با اشاره به بارش نزولات آسمانی مناسب در سطح شهرستان صومعه سرا با توجه به موقعیت جغرافیایی آن، تصریح کرد: بارندگی در این شهرستان فرصت مناسبی است که مسئولان باید در راستای فراهم کردن زیر ساخت هاو بهره گیری از آن در توسعه کشاورزی استفاده کنند.

وی با تأکید بر استفاده از توان و پتانسیل مردم محلی و روستایی، یادآورشد: از نظر قابلیت اجرایی، افراد توانمندی در روستا هستند که مسئولان باید به آن توجه ویژه داشته باشند.

کشت ارقام پرمحصول در ۴هزار هکتار از اراضی شالیزاری صومعه سرا

رئیس اداره جهاد کشاورزی صومعه سرا نیز در ادامه این جلسه اظهار کرد: خوشبختانه با تمهیدات اندیشیده شده در طول فصل زراعی جاری مشکلی برای تأمین آب زراعی در شهرستان نداشته ایم.

 احمد پادیاب با اشاره به الگوی کشت در ۲۸ هزار هکتار از اراضی شالیزاری شهرستان صومعه سرا، افزود: از این میزان ۱۸ هزار هکتار زیر کشت رقم هاشمی، سه هزار هکتار علی کاظمی،  سه هزار هکتار سایر ارقام به ویژه از نوع صدری و همچنین ارقام پرمحصول نیز در چهار هزار هکتار از اراضی شالیزاری شهرستان کشت شده است.

وی با بیان اینکه امسال برای نخستین بار ارقام پرمحصول در چهار هزار از اراضی شالیزاری کشت شدند، گفت: این ارقام از نوع اصلاح شده بوده که امسال با استقبال کشاورزان صومعه سرایی مواجه شد.

رئیس اداره جهاد کشاورزی صومعه سرا به افزایش هفت درصدی تولید محصول برنج در سال جاری، خاطرنشان کرد: یکی از اقدامات مناسب در فصل زراعی جاری برای جلوگیری از زیان دیدن کشاورزان انجام تمهیدات لازم برای پیشگیری از خورد شدن برنج در هنگام عملیات در کارخانه های شالی کوبی بود.

وی در ادامه با اشاره به مساعد بودن آب و هوا در زمان کاشت، داشت و برداشت محصول برنج، تصریح کرد: مدرن سازی کارخانجات شالی کوبی یکی دیگر از سیاست ها و اقدامات مناسب سازمان محسوب می شود.

افزایش ۱۵ درصد کشت مکانیزه در فصل زراعی جاری صومعه سرا

پادیاب با بیان اینکه در زمینه کشت مکانیزه نیز شهرستان شاهد افزایش ۱۵ درصدی نسبت به سال گذشته بوده است، یادآورشد: ۱۴ هزار هکتار از اراضی شالیزاری شهرستان به صورت مکانیزه کشت شد.

به گفته این مسئول در زمینه برداشت محصول نیز امسال ۸۰ درصد از اراضی شالیزاری شهرستان به صورت مکانیزه محصول برنج برداشت شده است.

وی همچنین به برنامه ریزی برای تأمین آب کشاورزی و افزایش راندمان انتقال و توزیع آب اشاره کرد و گفت: اجرای طرح تجهیز ، انتقال آب با لوله های کم فشار، برگزاری دروه های آموزشی تعیین زمان مناسب آب برای نشاء، پنجه زدن و خوشه دهی برای کشاورزان از جمله برنامه های اداره جهاد کشاورزی صومعه سرا در زمینه تأمین آب کشاورزی است.

پادیاب با بیان اینکه یک هزار هکتار از اراضی شالیزاری به منظور اجرای طرح تجهیز ، نقشه برداری و طراحی در سطح روستاهای مختلف صورت گرفته است، افزود: سه روستای مرکیه، صیقلوندان و میانده در روند مناقصه برای اجرایی کردن این طرح قرار دارند.

وی برقی کردن ایستگاه های پمپاژ آب زراعی را یکی دیگر از برنامه ها برای تأمین آب زراعی شهرستان برشمرد و خاطرنشان کرد: اگر نتوانیم در زمان مناسب زمینه برقی کردن ایستگاه های پمپاژ را فراهم کنیم در سال های آتی با مشکل جدی مواجه می شویم.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار