خانه ای در ضیابر با 250 سال قدمت که تبدیل به حسینیه شد+تصاویر

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : پنج شنبه ۶ مهر ۹۶ - ۶:۰۶

  کد خبر : 57017
  یکی از آئین های محرم در صومعه سرا؛

  خانه ای در ضیابر با ۲۵۰ سال قدمت که تبدیل به حسینیه شد+تصاویر

  به گزارش واران خبر:مراسم تعزیه عاشورای ضیابر به عنوان یک آئین معنوی به شماره ۴۶۱ در فهرست آثار ملی کشور …

  به گزارش واران خبر:مراسم تعزیه عاشورای ضیابر به عنوان یک آئین معنوی به شماره ۴۶۱ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است. تعزیه عاشورای ضیابر در خانه تاریخی متعلق به خاندان رضوی ضیابری در ضیابر صومعه سرا برگزار می شود که مردم بیشتر به نام حسینیه آیت الله حاج سید محمود ضیابری می شناسند .

  این خانه ی تاریخی متعلق به  خاندان رضوی ضیابری در ضیابر صومعه سرا می باشد که مردم بیشتر به نام حسینیه آیت الله حاج سید محمود ضیابری می شناسند؛قدمت این بنا به قولی به بیش از دویست و پنجاه سال می رسد.

  ساخت آن هشت سال به طول انجامیده و چوب های این خانه چوب آزاد بدون میخ می باشد که بیشتر از روسیه خریداری شده و توسط قایق به بندر پیربازار و از انجا به ضیابر از طریق رودخانه ای که از داخل شهر عبور می کند بنام مرغک حمل شده است .البته به مرور زمان بنای قدیمی خانه مستهلک و از بین رفته است.

  گفتنی است که خاندان رضوی بنیانگذار مراسم عاشورا در این منطقه می باشند که قدمتی به اندازه عمراین خانه دارد. در قدیم کلیه امور از قبیل ازدواج ،طلاق، خریدو فروش،و….در این خانه وبا اجازه صاحب این خانه انجام می شده است.

  مراسم روز عاشورا در ضیابر که ثبت ملی نیز شده در این خانه به اتمام میرسد و البته در سه شب بعد در حیاط خانه مراسم تعزیه برگزار می گردد .

   

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro