ایران در برابر قتل‌عام مسلمانان در میانمار بی‌تفاوت نیست

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : چهارشنبه ۲۸ تیر ۹۱ - ۱۱:۴۰

  کد خبر : 579

  ایران در برابر قتل‌عام مسلمانان در میانمار بی‌تفاوت نیست

  یک فرمانده ارشد نظامی ایران، ضمن محکوم کردن قتل عام بومیان مسلمان روهینگیا در میانمار از سازمان‌های سیاسی و فرهنگی …

  یک فرمانده ارشد نظامی ایران، ضمن محکوم کردن قتل عام بومیان مسلمان روهینگیا در میانمار از سازمان‌های سیاسی و فرهنگی ایران خواسته است تمامی امکانات را برای جلوگیری از این خشونت‌ها به کار گیرند.

  پلیس در شهر سیتو پایتخت راخینه، ایالت غربی میانمار،شهروندان مسلمانی که خانه های خود را همراه با وسیله هایشان در جریان خشونت های موجود تخلیه کرده اند، محاصره کرده است
  سرلشکر سید مسعود جزایری، معاون ستاد مشترک نیروهای مسلح ایران، روز سه‌شنبه (۲۷ تیر، ۷ ژوئیه) گفت: “بنابر گزارش‌های منتشر شده از سوی رسانه‌ها، پاک‌سازی بومی علیه مسلمانان مظلوم میانمار در جریان است و جمهوری اسلامی ایران نمی‌تواند نسبت به این بی‌عدالتی هولناک بی‌تفاوت بماند”.وی از وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی خواست تا دیگر کشورهای مسلمان و جوامع متعهد را از کشتار جمعی هولناک اخیر در میانمار آگاه کنند.

  رامین مهمان پرست، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز دوشنبه نگرانی عمیق ایران را از کشتار جمعی مسلمانان در میانمار ابراز داشت.

  مهمان پرست گفت:” انتظار می‌رود دولت میانمار زمینه را برای برای همبستگی، وحدت ملی و دفاع از حقوق مسلمانان در این کشور فراهم آورد و از وقوع یک فاجعه انسانی جلوگیری کند”.

  وی برای شفاف‌سازی تمامی جنبه‌های این واقعه و نیز پایان دادن به خشونت، اقدامات “جدی و سریع” را از سوی دولت میانمار، جوامع بین‌المللی و نهادهای اسلامی خواستار شد.

  بر اساس گزارش‌های تازه، مسلمانان در میانمار دچار مخمصه غم‌انگیز انسانی شده‌اند. از ماه ژوئن، در پی موجی از خشونت‌های فرقه‌‎ای، صدها تن از جامعه مسلمان روهینگیا کشته و ده‌ها هزار تن نیز در غرب این کشور ناپدید شده‌اند.

  به گفته یک سازمان غیردولتی مستقر در انگلیس، از تاریخ ۲۱ خرداد تا ۸ تیر (۱۰ تا ۲۸ ژوئن) ۶۵۰ مسلمان روهینگیا کشته، هزار و ۲۰۰ نفر مفقود و بیش از ۸۰ هزار تن دیگر نیز در پی شورش، آتش‌سوزی، تجاوز و چرخه‌ای از حملات انتقام‌جویانه در استان راخینه در غرب میانمار بی‌خانمان شده‌اند.

  دولت میانمار از به رسمیت شناختن جامعه یک میلیون نفری مسلمانان روهینگیا خودداری می‌کند. مقام‌های دولتی میانمار با این ادعا که روهینگیاها افرادی غیربومی هستند آن‌ها را در فهرست مهاجران غیرقانونی قرار داد‌ه‌اند. این در حالی است که این مسلمانان سالیان سال در میانمار زندگی کرده‌اند.

  اخبار مرتبط:

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro