مبادله زائران ایرانی با افسران اطلاعاتی ترکیه و قطر

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : پنج شنبه ۲۱ دی ۹۱ - ۸:۵۸

  کد خبر : 5850

  مبادله زائران ایرانی با افسران اطلاعاتی ترکیه و قطر

  به گزارش فارس، شبکه نهرین نت به نقل از یک منبع از مخالفان دولت ترکیه اعلام کرد که دولت ترکیه …

  به گزارش فارس، شبکه نهرین نت به نقل از یک منبع از مخالفان دولت ترکیه اعلام کرد که دولت ترکیه در قبال آزاد شدن زائران ایرانی ربوده شده در خاک سوریه تعدادی از افسران اطلاعاتی خود را که در دام ارتش سوریه گرفتار شده بودند، آزاد کرده است.

  این خبر در حالی منتشر شده است که مسئول هئیت امداد رسانی انسانی ترکیه در دمشق مدعی شده بود که این افراد در قبال آزادی ۲۱۳۰ زندانی از زندان‌های سوریه آزاد شده‌اند که تعدادی از ترک‌ها نیز در میان آنها وجود دارند.

  این منبع مطلع اعلام کرد که معامله تبادل زائران ایرانی با گروه های مسلح اساسا بین تهران و آنکارا صورت گرفته است و مقامات ترکیه از ایران درخواست کرده‌اند تا برای آزادی افسران اطلاعاتی ترکیه که از سوی ارتش سوریه در درگیری های حلب و حمص گرفتار شده بودند، به این کشور کمک کند.

  بنا بر گزاش این منبع، دولت ترکیه از ذکر تعداد افسران اطلاعاتی بازداشت شده خود خودداری می کند، اما کمترین ارزیابی ها تعداد این افسران را ۱۷ نفر ذکر کرده است، این در حالی است که منابع دیپلماتیک به نهرین نت خبر دادند که تعداد افسرانی که قرار شده در این تبادل آزاد شوند، بالغ بر ۳۴ نفر بوده است.

  بر اساس این گزارش این رقم بالا نشان از عمق دست داشتن ترکیه در ایجاد بحران در سوریه در راستای پروژه های آمریکایی و قطری و سعودی است تا بتواند دولت بشار اسد در سوریه را ساقط کند.

  نهرین نت در نوامبر گذشته به نقل از منابع اطلاعاتی خلیجی اعلام کرد که ترکیه به صورت رسمی از ایران درخواست کرده است تا برای آزادی تعدادی از افسران اطلاعاتی این کشور که در خاک سوریه و شهرهای حمص و حلب به دست ارتش این کشور اسیر شده‌اند، میانجگری کند، ایران نیز این موضوع را به دمشق اطلاع داده و دمشق نیز تمایل خود را برای انجام این تبادل اعلام کرده بود. به این ترتیب در قبال آزادی زائران ایرانی در سوریه ۲۱۳۰ تن از عناصر ارتش آزد سوریه از زندان‌های بشار اسد آزاد شدند که در میان آنها افسران اطلاعاتی ترکیه و یک یا چند افسر از افسران اطلاعاتی قطر نیز وجود دارد.

  یک مقام مسئول در دفتر سفیر ایران در دمشق عصر امروز گفت که ۴۸ زائر ایرانی که مردادماه گذشته در دمشق ربوده شدند، امروز آزاد شدند و به زودی به ایران باز می‌گردند اما زمان و تاریخ دقیق آن مشخص نیست.

  ۱۴ مرداد سال جاری بود که تروریست‌های مسلح حدود ساعت ۱۱ صبح روز شنبه (به وقت محلی) با حمله به یک اتوبوس حامل زائران ایرانی، همه ۴۸ سرنشین آن را ربودند.

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro