امام علی (ع) می فرماید
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
Friday, 7 May , 2021
امروز : جمعه, ۱۷ اردیبهشت , ۱۴۰۰ - 26 رمضان 1442
شناسه خبر : 6006
  پرینتخانه » اخبار روز ایران و جهان, سیاسی تاریخ انتشار : 13 ژانویه 2013 - 9:13 |

اهداف سفر کرزی به آمریکا

آنچه این سفر را از سفرهای قبلی کرزی متمایز کرده تعیین سال ۲۰۱۴ به عنوان سال خروج نیروهای آمریکائی از افغانستان و سپردن امورامنیتی و دفاعی این کشور به ارتش ملی افغان است. حامد کرزی در دسامبر سال ۲۰۰۱ از طرف نمایندگان گروه های افغانی گرد آمده در کنفرانسی در آلمان به عنوان رئیس حکومت […]

اهداف سفر کرزی به آمریکا

آنچه این سفر را از سفرهای قبلی کرزی متمایز کرده تعیین سال ۲۰۱۴ به عنوان سال خروج نیروهای آمریکائی از افغانستان و سپردن امورامنیتی و دفاعی این کشور به ارتش ملی افغان است.

حامد کرزی در دسامبر سال ۲۰۰۱ از طرف نمایندگان گروه های افغانی گرد آمده در کنفرانسی در آلمان به عنوان رئیس حکومت موقت افغانستان انتخاب شد و بعد ها توسط لویه جرگه ریاستش بر حکومت افغانستان تمدید گردید. سرانجام در انتخابات های ریاست جمهوری سالهای ۲۰۰۴ و ۲۰۰۹ به پیروزی رسید. با وجود آنکه در این مدت سفرهای زیادی را به آمریکا انجام داده با اینحال سفری را که از روز دوشنبه هفتم ژانویه سال جاری شروع کرده از اهمیت ویژه ای برخوردار است. آنچه این سفر را از سفرهای قبلی کرزی متمایز کرده تعیین سال ۲۰۱۴ به عنوان سال خروج نیروهای آمریکائی از افغانستان و سپردن امورامنیتی و دفاعی این کشور به ارتش ملی افغان است. موضوعات متعددی در این سفر قرار است با مقامات مسئول آمریکائی مورد بحث قرار گیرد که محور های عمده آن عبارتند از :

۱- مهمترین نکته در مذاکرات بین حامد کرزی و باراک اوباما مسلماً برنامه خروج نیروهای آمریکائی از افغانستان و تعیین تعداد دقیق سربازانی است که بعد ازسال ۲۰۱۴ در افغانستان باقی خواهند ماند. رسانه های بین المللی ۱۰ نکته مهم در باره خروج نیروهای آمریکائی از افغانستان را یاد آور شده اند

۱-۱-تخلیه افغانستان به این معنی نیست که همه سربازان و تجهیزات امریکائی تا پایان سال ۲۰۱۴ افغانستان را ترک خواهند کرد. باراک اوباما بارها این نکته راروشن ساخته که تعدادی از این نیروها که هنوز دقیقاً تعداد ان مشخص نشده اند در افغانستان باقی خواهند ماند.

۱-۲- با وجود آنکه نیروهای امریکائی از سال ۲۰۰۱ در افغانستان حضور دارند ولی نمی توان دقیقاً مشخص کرد که جنگ داخلی در افغانستان چه زمانی به پایان خواهد رسید ؟ دولتمردان آمریکائی پاسخی به این سئوال ندارند.

۱-۳- با وجود آنکه تنها دو سال فرصت برای تخلیه افغانستان وجود دارد در حال حاضر ۶۸ هزار سرباز آمریکائی در این کشور حضور دارند ولی تاکنون جدول زمانی دقیقی برای تخلیه این نیروها ارائه نشده است.

۱-۴- اخبار تایید نشده حاکی از آن است که پنتاگون مایل است بین ۶ تا ۲۰ هزار سرباز خود را تا سال ۲۰۲۴ درافغانستان حفظ کند. البته تاریخ نهائی هنوز دقیقاً مشخص نشده و این نیروها ممکن است حضورشان را بعد از این تاریخ هم ادامه بدهند.

۱-۵- نیروهای پشتبانی کننده باقیمانده نیروهای امریکائی در افغانستان کوچک نخواهند بود. نیروهای پشتیبانی در پایگاه های آمریکائی در منطقه حضور خواهند داشت و به محض آنکه نیروهای امریکائی به دلیل حملات طالبان نیاز به کمک داشته باشند در حجمی که هنوز مشخص نشده میتوانند به کمک آنها بشتابند.

۱-۶- برنامه نظامی باراک اوباما تحت عنوان افرایش ناگهانی نیروها هنوز به قوت خود باقی است و رئیس جمهور آمریکا این حق را برای خود محفوظ نگاه داشته که در صورتی که فرماندهان آمریکائی تشخیص بدهند که در هر مرحله نیاز به افزایش تعداد نیروها دارند ، اوباما برنامه خروج را متوقف کرده و به تعداد نیرویهای آمریکائی اضافه خواهد کرد. به عبارت دیگر برنامه خروج نیروهای آمریکائی برگشت پذیر هم است و میتواند با آهنگی کند دنبال شده و یا جهت معکوس پیدا کند.

۱-۷- در مدارکی که آمریکائی ارائه میکنند ادعا می شود که در اثر موفقیت هائی که به دست اورده اند تنها حدود ۱۰۰ نفر عضو سازمان القاعده درافغانستان باقی مانده اند. در حال حاضر جمعاً ۶۰۰ هزار نیروی افغانی و ناتو و آمریکائی بر ضد این یک صد نفر می جنگند . همه این شواهد نشان دهنده آن است که دولت آوباما حقایق مربوط به جنگ افغانستان را از مردم پنهان میکند.

۱-۸- نبود جدول زمانی مشخص و تایید شده ای برای خروج نیروهای آمریکائی از افغانستان مهمترین مانع درراه مذاکرات صلح با طالبان است. در حالی که طالبان مهمترین درخواستشان خروج همه نیروهای بیگانه از این کشور است دولت باراک اوباما ضمن دادن شعارهای توخالی برای خروج نیروهای خود از افغانستان در باره روند پیشرفت آن صحبتی به میان نمی آورد.

۱-۹- با وجود آنکه جامعه نخبگان آمریکا و رسانه های این کشورخواستار خروج سریع نیروهای آمریکائی از افغانستان هستند ، دولت آمریکا تمایلی به همکاری در این زمینه را نشان نمیدهد.

۱-۱۰- در میان مردم عادی آمریکا درست مثل روزهای پایان جنگ ویتنام علاقه ای وافر برای آوردن همه سربازان آمریکا به خانه تا پایان سال ۲۰۱۴ وجود دارد. دراینجا هم درست مثل زمان لیندون جانسون رئیس جمهور آمریکا ، دولت تمایلی به همراهی با افکار عمومی از خود نشان نمیدهد.

۲- موضوع روابط آمریکا باپاکستان و افغانستان از دیکر مسائل و موضوعات مورد بحث در سفر حامد کرزی خواهد بود. با وجود آنکه از سال ۲۰۱۱ و با کشته شدن بن لادن در پاکستان روابط بین اسلام آباد و واشنگتن به پائین ترین سطح خود در سالهای اخیر رسیده است با اینحال آمریکا نمیخواهد بیشتر از این پاکستان را از خود دور کند. در همین راستا باراک اوباما درخواستهای حامد کرزی را برای تجهیز نیروی هوائی افغانستان به هواپیماهای پیشرفته رد کرده و این اقدام را باعث تحریک و رنجش پاکستان میداند.

۳- سفر کرزی نشان دهنده آن است که سرانجام آمریکا درخواست های حامد کرزی را برای حضور در مذاکرات بین طالبان و آمریکا پذیرفته است. حامد کرزی خوب میداند که موقعیت دولتش هنوز از جانب طالبان به رسیمت شناخته نشده است. بنابراین سعی دارد با شرکت دراین مذاکرات به طالبان گوش زد کند که دولت افغانستان هم در تصمیم سازی های امنیتی دخیل خواهد بود.

۴- پیمان امنیتی متقابل بین افغانستان و آمریکا از دیگرمسائل مورد بحث دو رهبر خواهد بود. افغانستان حساسیتهای همسایگان خود دراین باره رابه واشنگتن منتقل خواهد کرد. پیمان راهبردی دو کشور انتقاداتی در کشورهای همسایه افغانستان بر انگیخته است و حامد کرزی نمیخواهد این موضوع دوباره تکرار شود.

۵- همکاری های اقتصادی بین دو کشور هم از دیگر موضوعات مورد بحث خواهد بود. افغانستان برای توسعه اقتصادی به ویژه راه سازی به کمک های آمریکا متکی است. البته انتظار میرود با کشف معادن جدید نفت و گاز در این کشور و صدور آنها به بازارهای بین المللی از میزان کمک ها روز به روز کاسته شود.

۶- موضوع حمله نیروهای پلیس و ارتش افغانستان به نیروهای آمریکائی از دیگر مسائلی است که طرف آمریکائی را نگران کرده است. در سال گذشته میلادی ۵۰ نظامی آمریکائی با آتش نیروها هم قطار افغانیشان کشته شدند. باراک اوباما مایل است این روند متوقف و کاسته شود.

افغانستان راه درازی برای رسیدن به امنیت و توسعه در پیش دارد. مهمترین کلید برای حل کلیه مشکلات افغانستان همکاری با کشورهای همسایه به ویژه ایران و پاکستان است. فعال شدن محور شرق ایران و افتتاح خط آهن میلک هرات مسلماً نقطه عطفی در توسعه افغانستان و تثبیت امنیت در این کشور خواهد بود.

محسن صور اسرافیل

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.