اخبار ویژه روزنامه های یکشنبه

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : یکشنبه ۲۴ دی ۹۱ - ۹:۲۵

  کد خبر : 6022

  اخبار ویژه روزنامه های یکشنبه

  به گزارش مجله شبانه باشگاه خبرنگاران، اخبار ویژه روزنامه های امروز را می توانید در اینجا بخوانید. *کیهان: نوشابه هایی …

  به گزارش مجله شبانه باشگاه خبرنگاران، اخبار ویژه روزنامه های امروز را می توانید در اینجا بخوانید.
  *کیهان:

  نوشابه هایی که سایت ها برای ولی نعمت های خود باز می کنند
  پایگاه اینترنتی آقای هاشمی نوشت «هاشمی در انتخابات نمی آید مگر به اجماع؛ به اجماع مردم و سران نظام و تشخیص نظام»!
  نویسنده این پایگاه اینترنتی که مدتی است بعضاً مطالبی مبالغه آمیز منتشر می کند با اشاره به یکی از ملاقات های هاشمی در تاریخ ۱۲ دی می نویسد: من در فکر دیدن چهره امروز ایشانم، چهره ای که با آزادی مشروط فرزندشان باید خوشحال باشد، منتظر دیدنشان می مانم. آیت الله به رسم همیشه وارد می شوند. خیلی معمول و بی تشریفات.

  به صورت آیت الله نگاه می کنم، اثری از خوشحالی ندارد. انگار نه انگار که مهدی به خانه بازگشته. غم صورتشان حتی بیش از روزهای دیگر است. شاید مغموم دیدن تصاویر نوگلان سوخته در «شین آباد»ند یا شاید مغموم غم مردمی که اخبار مشکلاتشان امروز بیش از همیشه است. اخبار صدا و سیما هم که نگوید. مردم در ملاقات ها به آیت الله می گویند(!)

  نویسنده در ادامه با ادبیاتی قابل تأمل می نویسد: شاید هیچ شخصیتی معادل ایشان نداشته باشیم که به دفعات و مکرر خود را به معرض رأی مردم گذاشته باشد. شیرینی رأی مردم بر آیت الله حکم حلاوت احکام امام را دارد. شکست و پیروزی هم ندارد. در پیروزی می شود یار مردم. در شکست می شود غمخوار مردم(!)

  در ادامه این مطلب با طرح این ادعای عجیب که «آیت الله به هیچ انتخاباتی پای نگذاشته مگر به تکلیف نظام و مأموریت»، می افزاید: مأموریت های دشوار معمولاً به او رسیده است…» مأموریت حضور در انتخابات مجلس ششم، برای تعدیل افراطی گری ها. مأموریت حضور در انتخابات ۸۴، برای ناکام نماندن توسعه کشور… او پای هیچ انتخاباتی نیامده مگر به ضرورت. به ضرورت تشخیص نظام. بالاترین مصلحت آیت الله.

  مصلحت نظام است. مصلحت آبرو، خانواده، مال و جان جملگی به کنارند. نگاه آیت الله به انتخابات آتی نیز چنین است. قطار عمر سیاسی آیت الله توقف و خستگی ندارد. ترس از آبرو دادن ندارد. شکست و پیروزی هم ندارد. قطار عمر سیاسی آیت الله معیار دارد. معیاری به نام مصلحت. باید دید مصلحت نظام در انتخابات ۹۲ چیست؟

  نویسنده مجهول الهویه در ادامه این نوشته آورده است: جلسه که تمام می شود، خوش و بش ها هم به پایان می رسد. در محل خروج از راهروهای مجمع دوستی به همکارش می گوید آقای هاشمی نمی آیند مگر به اجماع. به اجماع مردم عادی و سران نظام. آقای هاشمی نمی آید مگر به تشخیص نظام. به تکلیف نظام. دشواری مأموریتش مهم نیست. مهم تشخیص یکپارچه مردم و نظام است.

  نکته قابل تأمل در این میان اقدام مشابهی است که اخیراً سایت شبکه ایران انجام داده و از قول یکی از مشاوران مشایی نوشته بود مهندس مطالبه گر قدرت با عرضه کننده خود نیست بلکه باید شما حامیان سراغ او بروید و از او تقاضا کنید تا حجت تمام شود و او بیاید! او مدعی شده بود «مبنای فکری مهندس اصلاً مطالبه قدرت نیست. اگر روزی تکلیف شود، از اجابت ابایی ندارند. من می گویم هرگز از دهان او نخواهید شنید که من می آیم. مبنای او پرهیز است و در عین حال احترام به خواست مردم»(!)

  سلطنت سعودی با آینده ای پرچالش مواجه است
  آینده پادشاهی سعودی با چالش های جدی روبرو شده است.
  پایگاه آمریکایی المانیتور این تحلیل را از قول کاریل مورفی نویسنده کتاب «آینده یک سلطنت: عربستان سعودی» نوشت: عربستان با داشتن بیش از ۶۴ درصد جوان جویای کار و عدالت اقتصادی راهی ناهموار و پرچالش را پیش رو دارد.

  المانیتور با بیان اینکه عربستان دوران قبل از طوفان را می گذراند، نوشت: حکومت عربستان بعد از این با فشارهای اجتماعی برای تفاسیر جدید و متفاوت از اسلام وهابی در کنار مطالبه عدالت اقتصادی روبرو خواهد شد.

  مورفی گفت، چالش اقتصادی و اجتماعی، بزرگترین چالش پیش روی عربستان است و این کشور باید تا سال ۲۰۱۵ برای ۳ میلیون و تا سال ۲۰۳۰برای ۶ میلیون جوان سعودی ایجاد اشتغال کند. با وجود فشار دولت بر شرکت ها برای جذب نیروی کار داخلی، ۹۰درصد کارمندان بخش خصوصی در این کشور در سال ۲۰۰۹، خارجی بودند. نرخ بیکاری در این کشور بالاست و حدود ۴۰درصد افراد جویای کار در عربستان سعودی ۲۰ تا ۲۴ ساله و ۲۷درصد آنان زیر ۳۰سال هستند.

  اسرائیل: دالایی لاما که انتخاب نمی شود امیدی به انتخابات ایران نداریم

  یک مقام صهیونیستی گفت، امیدی به نتیجه انتخابات ایران برای تغییر مسیر سیاست خارجی و تسلیم در برابر فشارهای غرب نیست.
  مجله تایم به نقل از یووال استینیتز وزیر دارایی رژیم صهیونیستی که به آمریکا رفته بود، نوشت: زمان دادن اولتیماتوم به ایران رسیده است. باید تدبیری فراتر از تحریم ها و بیانیه های صادره از سوی اوباما علیه ایران اندیشید. آنها این تهدیدها و بیانیه ها را جدی نمی گیرند.

  استینیتز طبق معمول اظهارات گزافه مقامات صهیونیستی در چند سال اخیر گفت، صبر تل آویو لبریز شده و اضافه کرد: البته، ما یک راه حل دیپلماتیک را ترجیح می دهیم اما، به نظر می رسد تحریم ها و مذاکرات کارآمد نبوده است. ایرانی ها به فکر صرف نظر کردن از برنامه هسته ای شان نیستند و تاکنون، از مذاکرات برای خریدن زمان بهره برداری کرده اند.

  وزیر دارایی اسرائیل در پاسخ به این سوال خبرنگاران که با توجه به نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری ایران، آیا امیدی به حل مسئله دیده می شود، گفت، «قرار نیست که دالایی لاما نامزد انتخابات شود. برنامه هسته ای ایران قبل از ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد هم وجود داشت. مهم نیست که چه کسی رئیس جمهوری می شود بلکه این عزم و تعهد سران حاکمیت و [آیت الله] خامنه ای رهبر عالی ایران است که اهمیت دارد.

  شکار ریگی فقط یکی از هنرهای قوی ترین سرویس اطلاعاتی منطقه بود
  شناسایی و دستگیری عبدالمالک ریگی یکی از مأموریت های قدرتمندترین سرویس اطلاعاتی خاورمیانه بود.این مطلب را رابرت بکوزن تحلیلگر مجله آمریکایی وایرد ضمن ارزیابی گزارش تحقیقاتی اخیر پنتاگون عنوان کرد.

  پنتاگون ضمن گزارشی تصریح کرده که سرویس اطلاعاتی ایران، قدرتمندترین سرویس اطلاعاتی خاورمیانه است و بالغ بر ۳۰هزار نفر از جمله اتباع انگلیس و اسرائیل در استخدام آن هستند.

  وایرد در گزارش خود با عنوان «شکار مخالفان با ۰۰۰/۳۰ جاسوس» می نویسد: در فوریه سال ۲۰۰۹ (بهمن ۱۳۸۸) نیروهای اطلاعاتی ایران سوژه تحت تعقیب را زیر نظر داشتند. عبدالمالک ریگی، از سران گروه های مسلح، متهم به انجام یک سری حملات تروریستی در مرز پاکستان بود. بعد از اینکه ریگی با پروازی از دوبی به مقصد قرقیزستان از مرز هوایی ایران گذر کرد، ماموران اطلاعات ایران ظاهر شده و به هواپیما دستور فرود دادند و ریگی را دستگیر کردند. او چندی بعد اعدام شد.

  ماهنامه آمریکایی نوشت: این تنها یک نمونه از ماموریت هایی است که طی چند سال اخیر توسط وزارت حفاظت طلاعات ایران به انجام رسیده است. پنتاگون از وجود ارتش قدرتمند ۳۰ هزار نفری اطلاعاتی، یعنی قوی ترین عامل اطلاعاتی و جاسوسی در خاورمیانه، خبر می دهد.

  این گزارش می افزاید: گروه های اپوزیسیون از جمله سازمان مجاهدین [منافقین] تحت رصد و اشراف سرویس اطلاعاتی ایران قرار دارند. این گروه دارای هوادار کمی در داخل است.یادآور می شود ریگی و گروهک متبوع وی در جریان فتنه سال ۸۸ مکررا از آشوبگران به طور علنی حمایت کردند.

  در همین حال سایت اینترنتی اپوزیسیون با اشاره به گزارش پنتاگون نوشت: هفته گذشته گزارشی از سوی وزارت دفاع آمریکا منتشر شد که طی آن به فعالیت وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی در درون و بیرون از ایران پرداخته و نکات مهمی در رابطه با عملکرد امنیتی این وزارت را برملا ساخته است. حتی بدون انتشار این گزارش، آنهایی که به هر حال، با رویدادهای ایران رو در رو بوده اند به سادگی می توانسته اند، و می توانند حضور پررنگ جمهوری اسلامی را در متن اپوزیسیون ملاحظه و مشاهده کنند.

  خودنویس از قول شهرام همایون (از مدیران شبکه های ماهواره ای اپوزیسیون) نوشت: برای روشن شدن نشانه های این حضور لازم به کنکاش بسیار و تحقیق گسترده ای هم نیست حتی در سطح نیز این حضور چنان پررنگ است که تلألو نور آن کافی است تا چشم انسان را از تماشای سیاهی پیرامون، آنچنان از کار بیاندازند که جز نوری آزاردهنده، هیچ نبیند.

  برای مثال جریان ها یا اشخاص را که در تقابل با جمهوری اسلامی هستند در نظر بگیرید. این گروه ها، یا افراد بیش از آن که از سوی جمهوری اسلامی تحت فشار قرار بگیرند، از سوی سایر نیروهای مخالف جمهوری اسلامی به ستیز کشانده می شوند. در حقیقت تز وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی را می توان در این جمله خلاصه کرد: «سرکوب نیروهای مخالف جمهوری اسلامی به دست مخالفین جمهوری اسلامی»! این که جمهوری اسلامی چگونه توانسته به این موفقیت دست یابد در گزارش پنتاگون به خوبی پاسخ داده شده است. «وزارت اطلاعات بیش از ۳۰هزار پرسنل دارد که بسیاری از آنها در عملیات مخفی شرکت دارند که در جای جای جهان انجام می گیرد».

  داریوش همایون می افزاید: پنتاگون در گزارش خود می گوید که از حساسیت اطلاعاتی و امنیتی جمهوری اسلامی نگران است. چرا؟ گزارش پنتاگون می گوید «وزارت اطلاعات ایران مأموران مخفی بسیاری دارد و در حیطه جاسوسی به شدت فعال است و این کار را از راه نفوذ سازمان دهی شده به مجامع مخالفان ساکن خارج از کشور انجام می دهد، همچنین از طریق ایجاد نهادهایی که مدعی کمک به پناهندگان ایرانی تبار است!»

  همایون حمله کنندگان به رضا ربع پهلوی و سازمان منافقین را از جمله نفوذی های وزارت اطلاعات معرفی کرد.
  شبکه بالاترین نیز در گزارش مشابهی ضمن نام بردن از برخی افراد فعال اپوزیسیون به عنوان نفوذی وزارت اطلاعات نوشت: به گزارش مشترک پنتاگون و چند آژانس دیگر دولت آمریکا، وزارت اطلاعات یکی از بزرگترین و فعال ترین سرویس های اطلاعاتی جهان معرفی شده و ضمن بررسی فعالیت های برون مرزی این وزارتخانه، شیوه های یارگیری و نفوذ در میان اپوزیسیون و جاسوسی در میان آنها نیز مورد بررسی قرار گرفته است. این گزارش ۶۴ صفحه ای در نشریات انگلیسی و فارسی انعکاس وسیعی یافته است.

  مردم ایران جریمه خودکفایی و آزادی را می پردازند
  «قدرت ایران در خاورمیانه همچنان رو به افزایش است. مردم ایران خشم پدر خوانده های آمریکایی را درآورده اند. آنها در تحریم ها جریمه خودکفایی ملی و آزادی را می پردازند.»

  این مطلب را بن شرینر تحلیلگر آمریکایی در پایگاه پژوهشی گلوبال ریسرچ عنوان کرد. او با بیان اینکه «تحریم های آمریکا برای به زانو درآوردن مردم ایران است»، نوشت: سیاست های تحریم برای حمله سیستماتیک به ستون های اصلی مالی ایران است. آمریکا و حامیانش تجارت بین المللی ایران را هدف گرفته اند. این در واقع یک جنگ است نه آن گونه که بعضی ها می گویند راهی برای نرفتن به سوی جنگ.

  تحلیلگر گلوبال ریسریچ با بیان اینکه برخلاف ادعای غرب مبنی بر هوشمند بودن تحریم ها، در واقع مردم و زندگی و سلامت آنان مورد هدف قرار گرفته، نوشت: مارک کیرک، سناتور آمریکایی که از تحریم های اخیر آمریکا حمایت می کند یک بار گفته بود «اشکالی ندارد اگر غذا را از دهان ایرانیان بی گناه بیرون بکشیم.» کیرک همه تلاشش را می کند تا راه مادلین آلبرایت را برود که چند سال پیش گفته بود «من فکر می کنم این یک انتخاب دشوار است اما ارزشش را دارد.» این مثال ها نمونه افکار نخبگان آمریکایی است که شاهدی است بر آنچه نوام چامسکی آنها را «اصول مافیایی» سیاست خارجی آمریکا می نامد.

  گلوبال ریسرچ خاطرنشان کرد: گناه اصلی مردم ایران این است که شاه را که عروسک خیمه شب بازی مورد علاقه آمریکا بود، سرنگون کردند. قدرت ایران در خاورمیانه همچنان رو به افزایش است و خشم پدرخوانده مافیا [آمریکا] هم به همان نسبت بیشتر می شود. هیچ راهی مطمئن تر از تحریم اقتصادی برای پدرخوانده وجود ندارد که گریبان مردم عادی ایران را می گیرد. این تنبیهی است برای جنایت مردم ایران که همان خودکفایی ملی است. من به عنوان یک آمریکایی دوست دارم بگویم که آزادی به رایگان بدست نمی آید؛ بخصوص برای غیرآمریکایی ها.

  نگرانی ناتو از اطلاعات دقیق ایران در باره مراکز نظامی منطقه
  پایگاه اینترنتی «المنار» فلسطین از هشدار جمهوری اسلامی ایران به کشورهای عربستان، قطر، کویت و ترکیه خبر داد.
  پایگاه «المنار» به نقل از منابع دیپلماتیک نوشت، اخیرا یک مقام امنیتی ایران در سفر به کشورهای یاد شده، نسبت به استقرار موشک های «پاتریوت» در ترکیه هشدار داده است.

  منابع دیپلماتیک به «المنار» گفته اند، اطلاعات دقیق مقام امنیتی ایران از محل استقرار موشک های پاتریوت در ترکیه و برخی از جزئیات مربوط به تماس ها و رفت و آمدهای کارشناسان نظامی آمریکا و اسرائیل به این پایگاه ها تعجب همراه با نگرانی عمیق مسئولان «ناتو» را در پی داشته است. مقام امنیتی ایران با اشاره به محل دقیق استقرار موشک های پاتریوت در اطراف چند پایگاه راداری متعلق به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی(ناتو) در ترکیه که در پروازهای هواپیماهای جنگی ناتو و اسرائیل بر فراز منطقه مورد استفاده قرار می گیرد، به مقامات ارشد کشورهای ترکیه، عربستان، قطر و کویت هشدار داده است که این تحرکات از نگاه ایران پنهان نیست و اقدامی خصمانه علیه جمهوری اسلامی ایران تلقی می شود.

  منابع دیپلماتیک که نخواسته اند نامشان فاش شود به نقل از شرکت کنندگان در دیدارهای مقام امنیتی ایران با مقامات ارشد کشورهای مورد اشاره گفته اند، ایران با اشاره به اطلاعات دقیقی که از تحرکات انجام گرفته در پایگاه های نظامی آمریکا در این کشورها داشته است نسبت به عواقب این اقدامات به آنان هشداری شدیداللحن داده است.
  مقامات ارشد ترکیه اعلام کرده اند که با ایران روابط دوستانه عمیق و استراتژیک دارند و استقرار موشک های پاتریوت در خاک ترکیه، بخشی از همکاری یک عضو ناتو با سازمان پیمان آتلانتیک شمالی است.

  *وطن امروز:

  روایت ورلد‌تریبیون از «فاتح» ایران
  روزنامه آمریکایی ورلد‌تریبیون از گزارش سرویس‌های اطلاعاتی غرب از ویژگی‌های پیشرفته موشک‌های ایرانی خبر داد. به گزارش عصر ایران، این روزنامه اضافه کرد: استفاده حکومت سوریه از موشک‌های پیشرفته ایرانی مانند فاتح ۱۱۰، معادله قدرت را در درگیری‌های سوریه تغییر می‌دهد. ایران قبل از این بارها ارائه موشک به سوریه را تکذیب کرده است. تهران بر حل سیاسی بحران سوریه تاکید می‌کند. ورلد‌تریبیون در این گزارش به نقل از منابعی در سرویس‌های اطلاعاتی غربی نوشته است: ارتش سوریه تعدادی از موشک‌های زمین به زمین «فاتح ۱۱۰» را علیه مراکز استقرار مخالفان در مرکز و شمال این کشور شلیک کرده است.

  سرویس‌های اطلاعاتی غربی گفته‌اند این موشک‌های ایرانی برخلاف موشک‌های سوریه، پیشرفته‌ و دارای دقت و هدفگیری بهتری هستند و از توانایی بالایی در اصابت به هدف برخوردارند. موشک فاتح ۱۱۰ دارای برد ۲۰۰ کیلومتری است. ورلد‌تریبیون در گزارش خود اضافه کرده است: ارتش سوریه از موشک‌های بالستیک خود با عنوان «اسکاد بی» علیه مراکز مخالفان در مناطق شمالی سوریه و در نزدیکی مرز ‌ترکیه استفاده کرد .

  کشف چند گور جمعی در پادگان اشرف
  منابع شورای استان دیاله عراق از کشف چند گور جمعی در پادگان اشرف، محل استقرار اعضای گروهک منافقین در این کشور به‌عنوان بعد دیگری از جنایت این گروهک خبر دادند. به گزارش باشگاه خبرنگاران، پایگاه اینترنتی اشرف‌نیوز خبر داد: صادق حسینی، نایب رئیس شورای استان دیاله گفت: وزارت حقوق بشر عراق مسؤول شناسایی هویت اجساد به دست آمده از این گورهای جمعی است. حسینی با اشاره به اینکه نقض حقوق‌بشر در پادگان اشرف غیرمنتظره نبود، افزود: اجساد در آزمایشگاه‌های پزشکی استان اربیل بررسی خواهند شد. گفتنی است، اعضای منافقین مسؤول بسیاری از خشونت‌ها و عملیات ‌تروریستی علیه غیرنظامیان و مسؤولان عراقی مخالف حزب بعث بوده‌اند.

  رئیس‌جمهور فرانسه:ایران کاملاً حق دارد قدرت هسته‌ای صلح‌آمیز داشته باشد
  فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهور فرانسه گفت: گسترش انرژی هسته‌ای، خطری بزرگ علیه امنیت خاورمیانه و دیگر مناطق جهان است. به گزارش خبرگزاری کویت، اولاند که در جمع سفرا و نمایندگان دیپلماتیک خارجی مقیم پاریس سخن می‌گفت، تاکید کرد فرانسه با قدرت مقابل هر اقدام ایران برای دستیابی به بمب اتمی می‌ایستد. وی همچنین از ایران خواست در زمینه برنامه هسته‌ای‌اش، تعهدات بین‌المللی خود را عملی کند.

  اولاند ادامه داد: ایران کاملا حق دارد توانمندی‌های هسته‌ای غیرنظامی داشته باشد اما تلاش این کشور برای کسب سلاح هسته‌ای غیرقابل پذیرش است. وی افزود: از ایران دوباره می‌خواهم به تعهدات هسته‌ای، پاسخ مثبت دهد. این خواسته همچنین از کره‌شمالی نیز مطرح می‌شود. رئیس‌جمهور فرانسه توضیح داد: ۲ کشور ایران و کره‌شمالی باید برنامه‌های کامل، همه‌جانبه و بدون بازگشتی برای تعطیلی فعالیت‌های هسته‌ای نظامی و موشک‌های بالستیک خود اجرا کنند.

  مدیران تلویزیون‌های ضدانقلاب به جان هم افتادند
  درگیری لفظی و افشاگری‌های ۲ مدیر تلویزیونی وارد فاز جدیدی شد. این افشاگری‌ها از سوی شهرام همایون در پی واکنش سعید کریمیان به سخنان اخیر وی است. سعید کریمیان با انتشار بیانیه‌ای از شهرام همایون، مدیر و مجری تلویزیون «کانال یک» به عنوان فردی کلاهبردار و دلال دختران ایرانی یاد می‌کند و حالا نوبت مدیر کانال یک است تا تلافی کند. بیانیه یادشده که نمکی بر زخم کهنه همایون است باعث می‌شود مدیر کانال یک این بار با عصبانیتی دوچندان در ۲ برنامه زنده ابعاد تازه‌ای از هویت مدیر شبکه جم را برملا کند.

  شهرام همایون با رد اتهامات سعید کریمیان می‌گوید: «حالا کسی که یک دفتر در ایران، دوبی و لندن دارد بیانیه صادر می‌کند و مرا متهم به دلالی دختران می‌کند و کسانی که خودشان دستشان به این کار (فروش دختران ایرانی) آلوده است از این خلأ سوء‌استفاده کرده و برای سقوط اخلاق در جامعه، روابط جنسی و فیلم‌های رختخوابی را به جامعه می‌کشانند. تمام اینها طبق سناریویی از پیش تعیین شده است». شهرام همایون، مدیر کانال یک در ادامه خطاب به مدیر شبکه جم گفت: «قضاوت من در این باره نیست که جنابعالی ۳ سال در قرارگاه اشرف بودی یا در تلویزیون مجاهدین خدمت می‌کردی. اینها که عیب نیست! ایراد من به شما عملکرد امروز تو است؛ جنایاتی که در جامعه انجام داده و اخلاق جامعه را از بین برده‌ای».

  *خراسان:

  لاریجانی واردات بنز برای نهاد ریاست جمهوری را لغو کرد
  پس از آن که دولت چند سال قبل، مصوبه ای را برای واردات ده ها دستگاه خودروی بنز برای نهاد ریاست جمهوری ابلاغ کرد، این مصوبه با ایراد قانونی رئیس مجلس به دلیل در نظر گرفتن تعرفه صفر واردات خودرو مواجه شد، اما دولت چند ماه قبل با اصلاح این مصوبه، این تعرفه صفر درصد را به یک درصد تغییر داد که علی لاریجانی چند روز قبل با ارسال نامه ای به رئیس جمهور اعلام کرد که با عنایت به مفاد قانون برنامه ۵ ساله پنجم توسعه، این مصوبه از حیث تبعیض قائل شدن برای نهاد ریاست جمهوری مغایر قانون است.

  هشدار نهادهای نظارتی درباره برخی فعالیت های مرکز مبادلات ارزی
  تعدادی از نهادهای نظارتی با ارسال نامه هایی به مسئولان اقتصادی دولت تاکید کرده اند که ایجاد مرکز مبادلات ارزی و مبنا قرار گرفتن نرخ مبادله ای برای فروش ارز حاصل از صادرات نفت خام و میعانات گازی و منابع صندوق توسعه ملی بر خلاف قوانین و مقررات نظام پولی و بانکی کشور بوده و تبعات نادرستی به جای خواهد گذاشت که مسئولان اقتصادی در پاسخ اعلام کرده اند که اسناد قانونی این فعالیت ها موجود است.

  *آرمان:

  نامه محرمانه ایران به مرسی
  شنیده شد که علی‌اکبر صالحی در سفر اخیر خود به مصر، حامل نامه‌ محرمانه مقامات عالی‌رتبه ایرانی به محمد مرسی، رئیس‌جمهوری مصر بوده است. انتخاب نوشت؛ روزنامه عراقی الزمان ادعا کرد: علی‌اکبر صالحی در سفر اخیر خود به مصر، حامل نامه‌ محرمانه مقامات عالی‌رتبه ایرانی به محمد مرسی، رئیس‌جمهوری مصر بوده است. این روزنامه ادعا کرده که در این نامه از دولت مصر خواسته شده تا مواضع خود در سوریه را تعدیل کرده و رویکردی شفاف‌تر در برابر نقش ایران در این کشور اتخاذ کند. همچنین در این نامه آمده است که ایران آمادگی دارد مصر را به عنوان همپیمان خود بپذیرد و هرگونه کمکی را در این راستا به آن انجام دهد.

  اعلام آمادگی اوباما برای سفر به ایران
  شنیده شد که یک روزنامه کویتی مدعی شد که باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا برای سفر به تهران و دیدار با مقامات ارشد ایرانی اعلام آمادگی کرده است. آریا نوشت؛ روزنامه کویتی الرای مدعی شد: باراک اوباما رئیس‌جمهوری آمریکا برای سفر به ایران و دیدار با مقامات ارشد اعلام آمادگی کرده است. این روزنامه نوشت: اوباما نظریه گفت‌وگوی مستقیم و غیرمشروط با جمهوری اسلامی ایران را در پیش گرفته است. حتی او به نزدیکانش گفته بود، نگرانی ندارد که به تهران سفر و بامقامات ارشد ایران دیدار کند. روزنامه الرأی ادامه می‌دهد که مشکل اوباما در این زمینه، این است که سناریوی گفت‌وگو با ایران، هزینه سیاسی بالایی در واشنگتن دارد. چشم‌پوشی آمریکا از نقش‌آفرینی فعلی ایران در منطقه بدون برانگیخته‌شدن ترس و خشم اسرائیل ناممکن است زیرا اسرائیل در واشنگتن از وزن سیاسی سنگینی برخوردار است.

  «یاد خدا» تا بازگشت جمشیدی‌پخش‌ نمی‌شود
  شنیده شد که برنامه «یاد خدا» که با اجرای فرزاد جمشیدی از شبکه یک روی آنتن می‌رود، تا بهبودی وی پخش نخواهد شد. این برنامه که پنجشنبه‌ها ساعت ۲۳:۴۰ دقیقه از شبکه یک سیما پخش می‌شود، هفته گذشته نیز پخش نشد. این برنامه به دلیل بستری شدن فرزاد جمشیدی به‌دلیل عارضه قلبی در بیمارستان، هفته گذشته روی آنتن نرفت. این مجری سیما چهارشنبه هفته پیش به دلیل عارضه قلبی در بیمارستان بستری شد. پیش‌بینی می‌شود پخش برنامه با برگشتن فرزاد جمشیدی از سر گرفته شود و اگر او این امکان را داشته باشد که پنجشنبه این هفته جلوی دوربین برود، این برنامه زنده روی آنتن خواهد رفت. شبکه یک در نظر ندارد مجری دیگری را جایگزین جمشیدی کند به همین دلیل این برنامه تا برگشت وی پخش نمی‌شود.

  تایید توقیف دو قایق‌ عربستان در‌آب‌های ایران
  شنیده شد که سخنگوی گارد ساحلی عربستان در استان شرقی این کشور خبر توقیف دو قایق متعلق به این کشور توسط ایران را تایید کرد. تسنیم به نقل از عرب نیوز نوشت؛ خالد القوبی گفت: «این قایق‌ها از نوع قایق ماهیگیری بودند و سرنشینان آنها به دلیل تغییر سریع جهت باد و شرایط آب و هوا راه خود را در دریا گم کردند و خود را در آب‌های یک کشور دیگر یافتند و این امری طبیعی است». وی افزود:«این مساله می‌تواند برای هر شناوری در خلیج‌فارس پیش بیاید و پیش می‌آید».

  ابلاغیه جدید معاون اول رئیس‌جمهور
  شنیده شد که خراسان نوشت؛ بر اساس ابلاغیه جدید محمدرضا رحیمی معاون اول رئیس‌جمهور، بازنشستگانی که به عنوان وزیر، معاونین رئیس‌جمهور، سفیر، معاون وزیر یا استاندار انتخاب شوند، چنانچه قبلا پاداش پایان خدمت و خرید مرخصی خود را دریافت کرده باشند، به ازای مدت اشتغال مجدد نیز مشمول پاداش پایان خدمت و خرید مرخصی قلمداد شده و حقوق بازنشستگی جدید آنها بر اساس مسئولیت اخیر تعیین و پرداخت می‌شود.

  مجتمع آدینه نه مال من است، نه مال فرزندانم
  شنیده شد که نماینده ولی‌فقیه در استان گیلان در خطبه‌های نماز جمعه با اشاره به مجموعه تجاری آدینه و حوزه امام علی(ع) گفت: این مجتمع نه مال من است نه مال فرزندانم و من نمی‌خواهم آن را با خود از این دنیا ببرم. این مجتمع که وقف بوده زیر نظر رهبری ساخته می‌شود و برای تأمین هزینه‌های مصلی و حوزه علمیه امام علی(ع) استفاده می‌شود. آیت‌ا… قربانی همچنین از افتتاح حوزه علمیه امام علی(ع) که در ۴۰ هکتار برای تحصیل ۲ هزار طلبه به شکل موقوفه و زیر نظر رهبری است و درحال ساخت می‌باشد، خبر داد.

  درانتخابات ۴۰ یا ۵۰ کاندیدا خواهیم داشت
  شنیده شد که عضو شورای مرکزی جبهه پایداری درباره کاندیداتوری زاکانی از سوی جمعیت رهپویان، گفت: در یک نگاه کلی می‌توانیم بگوییم هر فرد از آحاد ملت ایران طبق شرایطی که قانون اساسی تعیین کرده پس از تایید شورای نگهبان می‌توانند در انتخابات شرکت کنند. آریا نوشت؛ فاطمه آلیا افزود: آن‌طور که مشخص است در انتخابات پیش رو ۴۰ یا ۵۰ کاندیدا خواهیم داشت، البته هر فردی که ملاک‌ها و معیارهای مندرج در قانون اساسی را داشته باشد و مورد تایید شورای نگهبان قرار گیرد می‌تواند در انتخابات کاندیدا شود. این نماینده مجلس تاکید کرد: آقای زاکانی می‌تواند در دایره‌ای که قانون مشخص کرده قرار گیرد اما باید انتخاب را بر عهده مردم گذاشت. در واقع انتخاب فرد اصلح بر اساس آزمونی است که افراد پس داده‌اند یعنی ولایت‌پذیری و استکبارستیزی باید مورد توجه قرار گیرد و در کارنامه افراد سیاسی‌بازی و معامله‌گری نباشد و برای رسیدن به قدرت با هرکسی معامله نکنند.

  سعید تاجیک به زندان رفت
  شنیده شد که سعید تاجیک غروب روز پنجشنبه بعد از ۵ روز مرخصی به زندان اوین بازگشت. مهر نوشت؛ عصر روز پنجشنبه سعید قاسمی از فرماندهان دفاع مقدس در مراسم رونمایی سنگ یادبود شهید اسماعیلی ایراد سخنرانی کرد و پس از رونمایی از مزار یادبود آن شهید «سعید تاجیک» (متهم پرونده توهین به فائزه هاشمی که به ۶ ماه زندان محکوم شده است) را در آغوش کشید و از زحمات او تشکر کرد و دست اورا بوسید و گفت: ما مرهون زحمات شما و امثال شما هستیم. او دست تاجیک را بالا گرفت و افزود: با این جوانمرد مصاحبه کنید می‌دانید کیست؟ سعید تاجیک در زندان است و اکنون ۵ روز به مرخصی آمده است. وی سپس خطاب به حاضران خواست تا برای آزادی او دعا کنند.

  شایعه ترور سفیر ایران در سوریه تکذیب شد
  شنیده شد که محمدرضا شیبانی، سفیر ایران در سوریه خبر ترور خود به همراه گروهی از مسئولان حزب‌ا… و نظامیان روس را که در برخی شبکه‌های خبری منتشر شده بود، تکذیب کرد. ایرنا نوشت؛ سفیر ایران روز شنبه در مصاحبه با شبکه خبری المیادین گفت: این شایعات دروغ و عاری از صحت است و تنها برای تحت‌الشعاع قرار دادن دستاورد مهم آزادی ۴۸ گروگان ایرانی در سوریه از سوی بدخواهان شایع شده است. شبکه خبری العربیه وابسته به عربستان با بخش خبری مدعی شده بود که محمدرضا شیبانی همراه برخی مسئولانی از حزب‌ا… و افسران روسیه در ورودی کاخ ریاست‌جمهوری سوریه مورد هدف قرار گرفته است.

  *تهران امروز:

  خطر را احساس کردم
  حبیب‌الله عسگر اولادی در مصاحبه‌ای با سایت زندگی نیوز درباره سخنان اخیر مقام معظم رهبری در قم درباره انتخابات آزاد، گفت:مقام معظم رهبری به صورت یکجا، گفتارهایی که چند شخصیت راجع به انتخابات آزاد داشته‌اند را جواب دادند؛ البته همانطور که ایشان از افراد اسم نبردند من هم قصد ندارم نام افراد را ذکر کنم؛ اما حداقل ۴ شخصیت درباره انتخابات آزاد صحبت کرده‌اند و تاکید داشتند که درد ما با انتخابات آزاد دوا می‌شود. در این راستا مقام معظم رهبری فرمودند چه زمانی انتخابات پس از انقلاب در ایران آزاد نبوده است که حالا بحث انتخابات آزاد را مطرح می‌کنید؟

  وقتی مقام معظم رهبری این عنوان را فرمودند،خطر این را نیز از فرمایشات ایشان احساس کردم. کسانی که چنین حرفی می‌زنند انتخابات را در کشور زیر سوال می‌برند و به نفع بیگانه خواهد شد. ممکن است خود اینها نیت‌شان این نباشد اما به هر حال به نفع بیگانگان خواهد بود.

  وی در خصوص قبول نتیجه انتخابات توسط کاندیداها به چند خاطره از حضور خود در انتخابات اشاره کرد و گفت:من حداقل در ۶ انتخابات نامزد بودم؛ چه در انتخابات مجلس دوره اول که انتخاب شدم، چه انتخابات دوره چهارم که در این انتخابات نیز از سوی مردم انتخاب شدم و چه انتخابات دوره پنجم مجلس شورای اسلامی‌که رای نیاوردم. من می‌‌خواهم اینجا از رای نیاوردنم مثال بزنم. هنگامی‌که نتایج انتخابات حوزه تهران را می‌‌خواندند من پای رادیو بودم و در جلسه علنی حضور نداشتم.

  از رادیو شنیدم که رای تهران را تایید کرده‌اند اما بنده در پیاده رو مانده‌ام و به مجلس راه پیدا نکردم؛ فورا رفتم پایین و نوبت گرفتم. رئیس مجلس به من اجازه دادند تا پنج دقیقه صحبت کنم. در آن زمان گفتم که وظیفه من بود تا شمارش آرا را داشته باشم؛ بنابر این بررسی کردم و کپی گزارش مناطق را برای شورای نگهبان فرستادم اما شورای نگهبان نیز بررسی کرد و من را نماینده نشمرد. بنده به کسانی که انتخاب شدند تبریک می‌گویم.

  دو دوره نامزد ریاست‌جمهوری بودم؛ یک دوره با شهید رجایی و یک دوره هم با مقام معظم رهبری. هنگامی‌که من برای ریاست‌جمهوری آمدم، برای رئیس جمهور شدن نیامده بودم، بلکه من رزرو بودم. حتی در زمان شهید رجایی در جلسات خصوصی از من می پرسیدند که شما چگونه می‌‌خواهید رای بیاورید؟ من گفتم خودم هم به رجایی رای می دهم. زمانی که رزرو مقام معظم رهبری بودم نیز به همینگونه بود. اما وقتی که انتخابات تمام شد، در هر دو دفعه رفتم پشت تریبون و اعلام کردم که شورای نگهبان انتخابات را تایید کرده است و از نظر ما تمام است؛ والسلام علیکم و رحمت الله و برکاته. چه در دوره انتخاب شهید رجایی چه مقام معظم رهبری، در دو دوره تبریک گفتم.

  رفتارهای دولت فضای همکاری را ازبین برده است
  موید حسینی صدر نماینده خوی و عضو کمیسیون صنایع و معادن در گفت‌وگو با شفاف با اشاره به اصرار دولت برای اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها، گفت: همیشه به‌دنبال افراط، تفریط است و بالعکس. با توجه به اینکه دولت همراهی خوبی با مجلس نداشت و در تبعیت از قوانین مصوب مجلس همیشه اما و اگر آورده است و تا حدود زیادی سلیقه ای عمل کرده است مجلس با قانونی جلوی اجرای فاز دوم هدفمندی را گرفت.

  وی ادامه داد: امسال نیز زمزمه این بود که یارانه‌ها افزایش پیدا کند و با توجه به اینکه تعامل واقعی میان قوای مجریه و دیگر قوا از بین رفته این امر موجب بدبینی در خصوص تصمیمات دولت در میان نمایندگان شد و این بد بینی منجر شد به اینکه نمایندگان پیش دستی کردند و با افزایش قیمت حاملهای انرژی و سایر مواردی که در قانون هدفمندی یارانه‌ها پیش بینی شده نمایندگان با آن مخالفت کردند.

  این نماینده مجلس با اشاره به تصمیمات غافلگیرانه دولت، تصریح کرد: در واقع تصمیمات آنی، بدون مقدمه و غافلگیرانه دولت در حوزه اقتصاد باعث شد که نمایندگان چون از مشکلات معیشتی مردم اطلاع دارند و می دانند که مردم با چه سختی زندگی خود را اداره می‌کنند برای اینکه مردم بیش از این متحمل هزینه نشوند نمایندگان پیش دستی کردند و قانونی تصویب کردند که در سال جاری افزایش قیمت نداشته باشیم.

  عضو کمیسیون صنایع و معادن افزود: در حال حاضر استدلال دولت این است که قیمت حامل‌های انرژی تفاوت بسیار زیادی نسبت به کشورهای منطقه دارد و این قیمت غیر واقعی است. نرخ پایین بنزین در کشور موجب شده که ما مصرف فوق‌العاده بالایی در کشور داشته باشیم. این موضوع ناشی از رفتارهای دولت در سال‌های گذشته است که فضای همکاری را ازبین برده یا حداقل کمرنگ کرده است.

  برنامه دشمن برای سرباز‌گیری از نیروهای نظام
  حجت‌الاسلام سید‌رضا تقوی رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه در هفتمین شب از مراسم عزاداری دهه آخر‌صفر حزب موتلفه اسلامی‌با تاکید بر‌درس گرفتن از تاریخ گفت: امروز راز‌ و رمز شکست‌های گذشتگان در تاریخ قرار دارد و تاریخ معلم انسان‌هاست.انسان با تاریخش‌ هویت پیدا می‌کند و تاریخ را که از مردم بگیری بی‌هویت می‌شوند.امروز دشمن به‌دنبال از بین بردن تاریخ ملت‌ها است و با تهاجم فرهنگی می‌‌خواهد ریشه‌های تاریخی را از بین ببرد. عضو جامعه روحانیت مبارز تاکید کرد: دشمن می‌‌خواهد فرهنگ خود را به ملت‌ها القا کند و پس از آن به هر مسیری که خواستند آن ملت را ببرند.

  تقوی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر بصیرت در زمان فتنه گفت: اگر بصیرت نباشد انسان گرفتار می‌شود. فتنه سال ۸۸ نشان داد دشمن برای هر روز ما طراحی دارد لذا باید مراقب باشیم از نزدیک ترین نیروهای انقلاب سرباز گیری نکند.مقام معظم رهبری بارها بر بصیرت افزایی تاکید فرمودند و این به همین دلیل است که انسان گاهی گول‌ می‌‌خورد. اشخاص نباید معیار باشند بلکه حق باید معیار باشد و افراد را باید با حق سنجید.

  عضو جامعه روحانیت مبارز با اشاره به مشی ائمه در بصیرت افزایی گفت: در زمان ائمه وقتی نظر تند رو‌ها با نظر ائمه یکی نبود آنها بر می‌آشفتند و به ولی خود اعتراض می‌کردند اما ائمه ما با روشنگری سعی در بصیرت افزایی می‌کردند.نیروهای انقلاب نباید بر سر مسائل کوچک و جزئی از یکدیگر فاصله بگیرند. بسیاری از ما شیعه و طرفدار انقلاب و رهبری هستیم و نیروهای انقلاب نباید بر سر مسائل کوچک و جزئی از یکدیگر فاصله بگیرند و میان آنها کینه ایجاد شود.

  رئیس‌جمهور باید شایسته دهه‌ چهارم باشد
  مرتضی نبوی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه از دل انتخابات باید منتخبی بیرون آید که شایسته دهه چهارم انقلاب یعنی دهه پیشرفت و عدالت باشد گفت: منتخب آینده باید بتواند با همکاری تمام مسئولان و مردم با سرعت چرخ‌های پیشرفت کشور را به حرکت درآورده و کشور را به اهداف چشم‌انداز نزدیک کند. منتخب آینده باید بتواند با همکاری تمام مسئولین و مردم با سرعت چرخ‌های پیشرفت کشور را به حرکت درآورده و کشور را به اهداف چشم‌انداز نزدیک کند.به گزارش مشرق وی با بیان اینکه انتخابات حادثه مهمی است و باید از گزند حوادث و فتنه‌ها مصون باشد گفت: ‌مردم و مسئولان باید تمام حواس‌شان را جمع کنند تا انتخابات در کمال آرامش و امنیت برگزار شود.

  سفرناگهانی احمدی‌نژاد به قم
  فارس خبر داد: رئیس‌جمهور پیش از ظهر پنج‌شنبه بدون اعلام قبلی به شهر قم سفر کرد.وی در این سفر در استانداری قم حضور یافت و استاندار قم در نشستی مشترک با احمدی نژاد دیدار کرد.رئیس جمهور همچنین بارگاه ملکوتی کریمه اهل بیت را زیارت کرد.رئیس جمهور ۱۶ دی نیز در سفری رسمی‌به قم پروژه میدان ذخیره‌سازی گاز در منطقه سراجه این شهر را افتتاح کرد.این در حالی است که هیچ گونه پوشش خبری در رابطه با این سفر انجام نگرفته است؛ به همین سبب از برنامه های احمدی نژاد در این سفر هیچ اطلاعی در دست نیست.

  برای انتخابات برنامه داریم
  محسن کوهکن عضو جبهه پیروان خط امام و رهبری با بیان اینکه انتخابات شوراها بیشتر جنبه خدماتی دارد تا جنبه سیاسی، گفت: البته این دیدگاه باعث نخواهد شد که ما در جبهه پیروان خط امام و رهبری بگوییم که نسبت به انتخابات شوراها بی‌تفاوت هستیم.وی تاکید کرد: قطعا جبهه پیروان خط امام و رهبری برای انتخابات شوراها برنامه دارد.برنامه‌های مورد نظر این جبهه، معرفی نامزدهای انتخاباتی شوراها است که ابتدا در ارتباط با شهر تهران و برخی دیگر از شهرهای پر‌جمعیت کشور اجرا خواهد شد.

  برگزاری آزمون استخدامی تا قبل از عید
  معاون اجرایی رئیس‌جمهور درباره آزمون استخدامی دولت توضیحاتی ارائه داد و گفت که این آزمون تا قبل از عید برگزار می‌شود.حمیدرضا بقایی در حاشیه جلسه هیات دولت با اشاره به اینکه «در آزمون استخدامی دولت ۱۵ هزار پذیرش خواهیم داشت»، افزود: از سراسر کشور همه افراد می‌توانند در این آزمون شرکت کنند و این آزمون اختصاص به کارمندان نهاد ریاست‌جمهوری ندارد.

  وی همچنین اظهار کرد: این آزمون به صورت یکپارچه و در یک روز توسط سازمان سنجش برگزار خواهد شد.

  خاطره احمدی‌نژاد از امیرکبیر!
  رئیس‌جمهور در مراسم بزرگداشت امیرکبیر از یک استاد ترمه بافی اصفهانی، لباسی شبیه لباس امیرکبیر از جنس ترمه هدیه گرفت. رئیس‌جمهور در بخشی از مراسم به بیان خاطره‌ای درباره «امیرکبیر» پرداخت و گفت: روزی سفیر روس به حضور امیرکبیر می‌آید تا درباره افزایش مرز روسیه صحبت کند که امیرکبیر به وی می‌گوید: تا به حال کشک بادمجان خورده‌ای؟ که او می‌گوید: نه! امیرکبیر می‌گوید: ما در خانه یک فاطمه‌خانم داریم که به او می‌گوییم فاطمه خانوم‌جان که کشک بادمجان‌های خوبی می‌پزد، شما بروید وقتی کشک بادمجان پخت برای شما می‌فرستم و این یعنی امیرکبیر به سفیر روس گفت برو دنبال کشکت!

  *ابتکار:

  دعای سعید قاسمی برای آزادی تاجیک
  سعید تاجیک غروب روز پنجشنبه بعد از ۵ روز مرخصی به زندان اوین بازگشت. عصر روز پنجشنبه سعید قاسمی از فرماندهان دفاع مقدس در مراسم رونمایی سنگ یادبود شهید اسماعیلی ایراد سخنرانی کرد و پس از رونمایی از مزار یادبود آن شهید”سعید تاجیک” (متهم پرونده توهین به فائزه هاشمی که به ۶ ماه زندان محکوم شده است) را در آغوش کشید و از زحمات او تشکر کرد و دست اورا بوسید و گفت: ما مرهون زحمات شما و امثال شما هستیم.در پایان مراسم سعید قاسمی روبه خبرنگاران دست تاجیک را بالا گرفت و گفت: با این جوانمرد مصاحبه کنید می‌دانی کیست؟ سعید تاجیک در زندان است و اکنون ۵ روز به مرخصی آمده است.وی سپس خطاب به حاضران خواست تا برای آزادی او دعاکنند و از حاضران خواست برای او صلوات بفرستند.

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro