امام علی (ع) می فرماید
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
Wednesday, 26 June , 2019
امروز : چهارشنبه, ۵ تیر , ۱۳۹۸ - 23 شوال 1440
شناسه خبر : 61554
  پرینتخانه » گفتمان و اندیشه تاریخ انتشار : ۱۲ مهر ۱۳۹۷ - ۱۹:۰۵ |
سؤال یک فعال سیاسی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی؛

چرا رأی مخالف دادید؟

چرا به طرحی که از لوازم حداقلی کاهش تعارض منافع و فساد و بر اساس تجربه‌ی دموکراسی‌ها از اقتضائات بسط عدالت و کارایی حکمرانی است رأی مخالف دادید؟
چرا رأی مخالف دادید؟

 پژوهشگر جامعه‌شناسی و فعال سیاسی در یادداشت پیش رو به طرح شفافیت آراء که در مجلس رأی نیاورده اشاره دارد و آورده است: چرا به طرحی که از لوازم حداقلی کاهش تعارض منافع و فساد و بر اساس تجربه‌ی دموکراسی‌ها از اقتضائات بسط عدالت و کارایی حکمرانی است رأی مخالف دادید؟

به گزارش بولتن نیوز، متن این یادداشت که در صفحه مجازی نگارنده نیز منتشرشده، به شرح زیر است:

از امتیازات شفافیت آراء نمایندگان (که در شورای شهر تهران تحقق‌یافته و در مجلس ایران هنوز اجرانشده) این است که رسانه‌ها و شهروندان می‌توانند از ‌صاحبان آراء مخالف و موافق و ممتنع بپرسند چرا به یک طرح رأی مخالف یا موافق یا ممتنع دادند و از آن‌ها در قبال رأیی که به نمایندگی از شهروندان داده‌اند و بر زندگی شهروندان و کیفیت حکمرانی تأثیر دارد طلب پاسخگویی و مسئولیت‌پذیری بیشتری کنند.

امروز خوشبختانه در شورای شهر تهران طرح ممنوعیت استخدام بستگان اعضای شورای اسلامی شهر تهران و مدیران شهرداری در شهرداری تهران تصویب شد؛ اما به لطف شفافیت آراء می‌دانیم که افشین حبیب‌زاده، محمدجواد حق‌شناس، ناهید خداکرمی، محمد سالاری و محمد علیخانی به این طرح رأی مخالف دادند، علی اعطا، شهربانو امانی و ابراهیم امینی در جلسه غایب بودند و احمد مسجدجامعی هم علی‌رغم حضور در جلسه رأی نداد.

از نمایندگانی که رأی مخالف دادند یا اساساً رأی ندادند شایسته است بپرسیم چرا؟ چرا به طرحی که از لوازم حداقلی کاهش تعارض منافع و فساد و بر اساس تجربه‌ی دموکراسی‌ها از اقتضائات بسط عدالت و کارایی حکمرانی است رأی مخالف دادید؟

نویسنده : محمدرضا جلائی‌پور |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.