امام علی (ع) می فرماید
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
Monday, 17 June , 2019
امروز : دوشنبه, ۲۷ خرداد , ۱۳۹۸ - 14 شوال 1440
شناسه خبر : 61604
  پرینتخانه » آخرین اخبار, اخبار گیلان تاریخ انتشار : ۱۸ مهر ۱۳۹۷ - ۹:۵۴ |
حجت الاسلام سعید مهدوی:

اعضای شورا به گزینه هایی که در مورد صلاحیت اخلاقی و اقتصادی آنها حرف وحدیث هست به مردم رشت تحمیل نکنند

هر کسی که در حوزه های اخلاقی، سیاسی، اقتصادی و مدیریتی صلاحیت و نمره قابل قبولی نداشته باشد اما توسط اعضای شورای شهر با نگاه های باندی، انتخاب شود و ازهر طیف و گروه سیاسی که باشد؛ این یک ظلم آشکار به حقوق شهروندی است و جای مطالبه برای تمامی فرهیختگان سیاسی و فرهنگی مذهبی شهر باقی خواهد ماند.
اعضای شورا به گزینه هایی که در مورد صلاحیت اخلاقی و اقتصادی آنها حرف وحدیث هست به مردم رشت تحمیل نکنند

حجت الاسلام سعید مهدوی در گفتگو با خبرنگار ما با اشاره به مباحث مربوط به انتخاب شهردار رشت اظهارکرد: با توجه به اوضاع و احوال و وضعیتِ اقتصادی، سیاسی و اجتماعی کشور، انتخاب شهردار، امروز یکی از مهمترین مسائل فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی شهر است.

وی با بیان اینکه ازسویی تا کنون بر اساس ملاک ها و مبانی علمی ومبانی تخصصی انتخاب شهردار در رشت اتفاق نیفتاده است، افزود: از این جهت، درطول برگزاری انتخابات شورای شهر، رشت یکی از شهرهای بد اقبال در حوزه شهرداری و شورای شهر بوده است، چرا که در انتخاب شهردار عمدتا زد و بندهای اختلاسی و معاملات پشت پرده انجام می گیرد.

دبیر جبهه انقلاب اسلامی در گیلان گفت: اگر نگاه کنیم کلان شهر رشت با مشکلات زیادی مواجه است و فقط از جنبه محیط زیست، زباله و پسماند وآلودگی ‌دو رودخانه شهر رشت دقت کنیم، می فهمیم که چقدر وضع رشت بغرنج است و وضعیت مبلمان شهری نامناسب و آسفالت هایی که بعضی از روستاهای اطراف رشت، وضعیت خیابانهایشان بهتر از کوچه های رشت است.

مهدوی با اشاره به اینکه بسیاری از مسئولان استان می گویند ما می خواهیم بر اساس گردشگری اشتغالزایی کنیم، تصریح کرد: من سوال می کنم، کدام یک از این زد و بند ها و فعالیت های پشت پرده و وعده وعید دادن ها بر اساس مصالح و منافع مردم رشت و براساس واقعیت های عمرانی و شهری ومبانی شهرسازی است، مثلا خالی بودن نقدینگی در شهرداری که بودجه شهرداری امسال براساس آنچه که شنیدم درصد بسیار پایینی تحقق پیدا کرده است.

وی با بیان اینکه مردم رشت برای اولین بار به یک پاکبان شهرداری رای دادند، افزود: این رای ناظر به این است که او بر اساس منافع شهری و حتی زحمت کشان شهرداری عمل کند نه اینکه در حوزه رای دهی، حق الناس فراموش شود و فقط به وعده وعید ها یا زد و بندها توجه کند.

مسول سابق نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه گیلان گفت: مردم رشت به یک پاکبان شهرداری رای می دهند، به امید اینکه او با حس‌ مسئولیت بتواند علاوه بر خدمت گزاری و رسیدگی به وضعیت پاکبانانِ شهرداری، احوال شهری را هم درک کند و پیگیر مطالبات مردم باشد، چنانچه طبیعتا انتظار می رود در انتخابات شهردار حق الناس را، همه ی اعضا شورای شهر رعایت کنند.

مهدوی با بیان اینکه چه الزام و اصراری وجود دارد اگر کسی با رای مردم آمده تا خادم مردم شود، شهردار شود، خاطر نشان کرد: این اصراری است که بعضی مواقع در سالیان گذشته بوده است و قراینی را هم انسان می بیند که بعضی از اعضای شورای شهر به سودای انتخابات مجلس، هم اکنون، درحال پیگیری قضایای انتخابات مجلس هستند.

وی افزود: مگر آنها از مردم رای نگرفتند که در حوزه شهرداری خدمت گزار باشند، چرا الآن برای انتخاب یک شهردار، پشت صحنه های مربوط به انتخاباتِ پیش رو دنبال می شود! و این دعواهای سیاسی وعدم ثبات مدیریتی در شهرداری و شورای شهر در چند روز اخیر، صدمات جدی به وضعیت اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی شهر رشت زده است.

مدیر آستان قدس رضوی درگیلان گفت: انتظار می رود با حس مسئولیت شناسی در هنگام رای، خیرالموجودینی که تخصص علمی و تجربه و تعهد لازم را دارند انتخاب شوند، نه اینکه انتخاب ناظر به زد و بند های باندی، جناحی و سیاسی و معاملات پشت پرده اقتصادی وامثال اینها باشد.

مهدوی برلزوم انتخاب شهردار از سوی اعضای شورا، ناظر به تخصص و تعهد فرد، برای رفع معضلات شهری و نه ناظر به زد و بند های جناحی و انتخاباتی تاکید وعنوان کرد: اگراین اتفاق بیفتد، حق الناس است و سکوت در مقابل حق الناس جایز نیست و تمامی افراد آگاه در حوزه های مختلف سیاسی اجتماعی به دقت،فتار تک تک اعضای شورا را رصد می کنند که درانتخاب این شهردار، دوباره راه غلط گذشته که عمدتا سر تعاملات و تبادلات باندی و جناحی بوده است تکرار نشود و به جای اینکه سامان اداره شهر به نفع مردم شهر باشد و با مدیریت علمی با تجربه و متخصص در صدد رفع مشکل مردم مقاوم این مرز و بوم برآید، اتتخاب اشتباه دیگری اتفاق نیفتد.

وی با تاکید براینکه تک تک اعضای شورا، و خصوصا کسانی را که با رای ارزشی وارد شوراهای شهر شده اند یا کسانی که به ادعای اصلاح طلبی و مردم سالارانه وارد شورای شهر شده اند، منفعت مردم رشت را بر منافع باندی و انتخاباتی ترجیح دهند، افزود: اعضای شورای شهر، گزینه هایی را که در جهت صلاحیت اخلاقی یا صلاحیت های سیاسی و اقتصادیشان، اما واگر وجود دارد، بر مردم رشت تحمیل نکنند.

مسول سابق نهاد رهبری در دانشگاه گیلان گفت: در مصاحبه قبلی نیز گفتم و بدون هیچ تعصب نسبت به جریان و سلیقه سیاسی خاصی عرض می کنم، هر کسی که در حوزه های اخلاقی، سیاسی، اقتصادی و مدیریتی صلاحیت و نمره قابل قبولی نداشته باشد اما توسط اعضای شورای شهر با نگاه های باندی، انتخاب شود و ازهر طیف و گروه سیاسی که باشد؛ این یک ظلم آشکار به حقوق شهروندی است و جای مطالبه برای تمامی فرهیختگان سیاسی

و فرهنگی مذهبی شهر باقی خواهد ماند.
مهدوی یکی از دلایلِ عدم ثبات مدیریتی بسیار زیاد در شهرداری را، جنگ و دعواهایِ سیاسی و جناحیِ ناظر به عدم مطالبه گری سازمان های مردم نهاد دانست و بیان کرد: بنده عرض می کنم، این بار کاملا این حرکات زیر ذره بینِ هوشیار وبینای توده های اجتماعی، شخصیت های فرهیخته ی اجتماعی و خواص و افراد جامعه خواهد بود و هرگونه اقدامی پاسخگویی لازم را برای تک تک اعضای شورای شهر، در انتخاب شهردار، به دنبال خواهد داشت.
وی افزود: اگررشت ما بخواهد از این مصائب وارده در مدیریت شهری که در شان مردم فرهیخته کلان شهر رشت نیست، که حوزه محیط زیست، بحث زباله و پسماند و بسیاری از مشکلاتی که مردم رشت با تمام وجود شان آن را حس می کنند را شامل می شود، نجات یابد، باید از انتخاب شهردار با نگاه سیاسی و باندی اجتناب شود ویقینا هر شهرداری با ملاک های انتخاباتیِ باند بازی و دخالت عوامل مالی و پولی انتخاب شود، انتخاب نامناسبی اتفاق افتاده است و یک سره با مطالبات مردمی مواجه خواهد شد.

| منبع خبر : رویداد گیلان
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.