امام علی (ع) می فرماید
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
Friday, 17 September , 2021
امروز : جمعه, ۲۶ شهریور , ۱۴۰۰ - 10 صفر 1443
شناسه خبر : 6166
  پرینتخانه » اخبار روز ایران و جهان, سیاسی تاریخ انتشار : 20 ژانویه 2013 - 14:50 |

گزارش جالب احمدی نژاد از جنگل، گوسفند و علوفه به مجلس

صرف نظر از حواشی حضور رئیس جمهور در مجلس و ارائه گزارش وی به نمایندگان ملت و کنایه هایی که طبق معمول … دکتر محمود احمدی نژاد سرانجام پس از کش و قوس های فراوان صبح امروز وارد صحن بهارستان شده و بعد از سخنرانی خود مجلس را ترک کرد . به گزارش واران نیوز […]

گزارش جالب احمدی نژاد از جنگل، گوسفند و علوفه به مجلس

صرف نظر از حواشی حضور رئیس جمهور در مجلس و ارائه گزارش وی به نمایندگان ملت و کنایه هایی که طبق معمول …

دکتر محمود احمدی نژاد سرانجام پس از کش و قوس های فراوان صبح امروز وارد صحن بهارستان شده و بعد از سخنرانی خود مجلس را ترک کرد .
به گزارش واران نیوز به نقل از صراط»هر چند که در لحظات پایانی سخنرانی رئیس جمهور، حجت الاسلام ابوترابی فرد نایب رئیس اول مجلس یادداشتی را به وی داد تا در مجلس مانده و نظرات نمایندگان را استماع کند اما احمدی نزاد گفت: یادداشت خوبی است اما من جلسه تنظیم کرده ام و نمی توانم بمانم . انشاء الله با هماهنگی یک وقتی را تنظیم کنید من هم می آیم و چهار ساعت به نظرات شما گوش می دهم ” .
اما صرف نظر از حواشی حضور رئیس جمهور در مجلس و ارائه گزارش وی به نمایندگان ملت و کنایه هایی که طبق معمول توسط احمدی نژاد روانه بهارستانی ها شد ، دقایق آغازین سخنرانی وی در مجلس و آماری که به نمایندگان ارائه شد در نوع خود جالب توجه بود .
احمدی نژاد در ابتدا آماری را از میزان جنگل ، روش های حفظ جنگل، درختان بلوط، دامداری، گوسفند و علوفه برای نمایندگان ارائه کرد .
در ادامه نیز در حالی که تصور می شد رئیس جمهور تمامی وقت سخنرانی خود را به مبحث اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها اختصاص دهد اما وی اینگونه ادامه داد: “تحقیقات نشان می‌دهد که در جنگل‌های دامنه زاگرس می‌توان گیاهان دارویی، صمغ و علوفه کاشت. اما ما آن را محدود به ۱۴ میلیون هکتار کردیم. در حالی که می‌توان آن را به ثروت تبدیل کرد.”

هر چند که استراتژی احمدی نژاد اینگونه تعریف شده بود که از باب حفظ منابع و مدیریت صحیح کشور به ثروت می رسد وارد بحث هدفمندی شود اما مطرح کردن آمار علوفه و دام و گوسفند در نوع خود جالب توجه به نظر می رسید .
در ادامه بخش ابتدایی سخنرانی رئیس جمهور در صحن علنی مجلس را در زیر می خوانید .

محمود احمدی نژاد رئیس جمهور در ادامه سخنانش در صحن علنی مجلس به ۴ ضعف مهم اقتصادی کشور اشاره کرد و ضعف اول را نادرستی مسیر جریان ثروت و سرمایه در کشور عنوان کرد .

وی افزود: بیش از ۵۰ سال است که جریان ثروت و سرمایه در جهات خاصی شکل گرفته و به لحاظ جغرافیایی از مناطق دورتر و محروم تر به مناطق مرکزی و برخوردارتر می‌رسد و این جریان دائماً ادامه دارد.

رئیس جمهور گفت: امروز حتی یک نیروی متخصص توانمندی که در منطقه دور دستی طلوع می‌کند آنجا نمی‌تواند کار کند و باید خود را به مرکز کشور  برساند .

احمدی نژاد افزود: به لحاظ دهک ها و طبقات درآمدی نیز جریان سرمایه و ثروت از جیب دهک‌های با درآمد کمتر به جیب دهک‌های با درآمد بیشتر سوق دارد و این جریان مستمریست که به لحاظ نوع فعالیت اقتصادی از فعالیت‌های تولیدی و مثبت و ماندگار به سمت سفته بازی و فعالیت‌های کاذب شکل گرفته است.

وی ادامه داد: این نوع حرکت ثروت و سرمایه در یک نظام سرمایه داری توجیه پذیر است اما در کشور ما که دنبال عدالت هستیم و همه ملت از نگاه مکتب و نگاه حاکمان از حقوق مساوی برخوردارند و باید فرصت رشد تعالی داشته باشند قابل قبول نیست .

رئیس جمهور ضعف دوم اقتصاد کشور را منحصر شدن عرصه اصلی اقتصاد به افراد خاص و معدود و خارج شدن توده‌های مردم از فعالیت‌های ماندگار اقتصادی و رشد تولید وابسته به ارز نفتی عنوان کرد .

احمدی نژاد افزود: کسانی که دستشان می‌رسد و از حمایت سیاسی برخوردار هستند در رتبه بالاتر قرار می‌گیرند و توده مردم به مرور از حوزه اقتصاد کنار گذاشته می‌شوند.

وی اضافه کرد : نمی‌شود اصل اقتصاد کشور به دست چهار هزار نفر باشد و بقیه مردم تابع و دنباله رو آنها باشند یا عنصر فرعی به حساب آیند .

رئیس جمهور عامل اصلی در نقطه ضعف یاد شده را سیستم بانکی کشور عنوان کرد و گفت: سیستم بانکی به گونه‌ای است که دائماً ثروت را از نقاط دور و محروم به نقاط مرکزی و برخوردار می‌کشاند و مسیر سرمایه را از جیب طبقات پایین به جیب طبقات پر درآمد سوق می‌دهد .

احمدی نژاد افزود: در مقابل این جریان کارهایی صورت گرفته از جمله آنها می‌توان به توزیع سهام عدالت، هدفمندسازی یارانه‌ها ، توزیع وام‌های کوچک در مناطق محروم ، مسکن مهر و بازسازی روستاها و طرحهای عمرانی اشاره کرد که در واقع باز توزیع ثروت از لایه‌های پایین و نقاط دور است.

وی ضعف سوم اقتصاد کشورمان را اتکاء بودجه هزینه‌ای دولت به ارز نفتی عنوان کرد و گفت: این پدیده از حدود سال ۴۸ شکل گرفته و هر روز بیشتر شده است اما دولت و مجلس در مقاطعی تلاش کردند تا این ضعف را کاهش دهند که یکی از آنها ایجاد صندوق توسعه ملی بود.

رئیس جمهور گفت: بطور متوسط همواره از بودجه‌های هزینه‌ای دولت وابستگی به درآمد نفت بیشتر شده که عامل اصلی تورم مستمر و نهادینه شده در کشور است.

احمدی نژاد افزود: عدم اتکاء به منابع بومی و سرزمینی و اتکاء به مدل‌های اقتصادی اقتباسی در برنامه ریزی از مهمترین علل بروز این پدیده است و عمده نظرات و مدل‌ها هم برای تحلیل اقتصاد و هم در برنامه رشد اقتصادی یا سرمایه داری و یا سوسیالیستی است.

وی ادامه داد: بخش وسیعی از صنعت کشور امروز متکی به منابع بومی نیست و یا از همه ظرفیت‌های بومی استفاده نمی‌شود و صنعت کشور به ارز و بویژه ارز نفتی وابسته است.

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنانش به چهار راه اصلی برای درمان بیماری های اقتصادی پرداخت و گفت: اولین راه این است که جریان ثروت و سرمایه تغییر یابد و به کل کشور باز گردد در حالی که اکنون ۲۵ درصد تولید ناخالص ملی در تهران متمرکز است .

احمدی نژاد افزود: باید در مناطق محروم سرمایه گذاری کنیم و سفته بازی و فعالیتهای کاذب از اقتصاد خارج و از فعالیتهای پایدار حمایت شود و در همین چهارچوب تقاضا برای کالاهایی که ارزشی برای اقتصاد ایجاد نمی‌کند به صفر برسد.

وی دومین راهکار را عمومی کردن و مردمی کردن اقتصاد عنوان کرد و گفت: باید طرحهایی را اجرا کنیم که همه مردم در تمام سرزمین فرصت فعالیت سازنده اقتصادی داشته باشند .

رئیس جمهور درباره راه حل سوم خود برای حل مشکلات اقتصادی گفت: باید از حداکثر منابع بومی و سرزمینی استفاده کنیم که در این صورت هم رشد پایدار می‌یابیم و هم آسیب پذیری ‌ ها در عرصه اقتصادی به حداقل می‌رسد.

احمدی نژاد چهارمین راهکار خود را قطع رابطه بودجه هزینه‌ای دولت با ارز نفتی عنوان کرد و از مجلسی‌ها  خواست که دولت را در این زمینه یاری دهند و این نکته را هم متذکر شد که اگرچه قطع ناگهانی وابستگی به بودجه نفتی پس از صدسال دشوار است اما از اصلی‌ترین تدابیر برای رفع ضعف اقتصاد است.

وی در ادامه سخنانش به چهار طرح پیشنهادی،کاربردی برای تحقق راه‌کارهای فوق الذکر اشاره کرد و گفت که برای این پیشنهادات نیز طراحی‌هایی نیز صورت گرفته است.

رئیس جمهور گفت: استفاده از زمین که بالاترین ثروت خدادادی برای ملت ایران است اولین و مهمترین راه برای تقویت اقتصاد ملی است .

وی افزود: وسعت ایران ۳/۱۸۷ میلیون هکتار است که ۲۵ میلیون هکتار آن کویر مرکزی است که نوعاً معدن است و حدود ۱۰۳ میلیون هکتار آن جنگل و مرتع است.

احمدی نژاد ادامه داد: از این میان ۱۴ میلیون هکتار جنگل است که بخش عمده آن در شمال کشور قرار دارد و ۱۲ میلیون هکتار هم دامنه زاگرس است.

رئیس جمهور گفت: ۵/۲ میلیون هکتار تحت اشغال مراکز سکونتی و صنعتی و دام و طیور قرار دارد اما نکته اینجاست که ما از زمین به درستی استفاده نمی‌کنیم.

محمود احمدی‌نژاد گفت:حدود ۴۵ میلیون هکتار زمین قابل کشت دارد اما تنها ۱۴میلیون کشت و ۴ میلیون آیش می‌شود، اظهار داشت: حداقل ۲۷ میلیون هکتار زمین قابل کشت موجود است.

احمدی‌نژاد با بیان اینکه ممکن است برخی بگویند آب به اندازه  کافی نیست، ادامه داد: آب هست اما کم است.؛مگر می‌شود خدای متعال زمین حاصلخیزی را خلق کند اما آب نیافریند؟

رئیس‌جمهور ادامه داد: ممکن است برخی دیگر بگویند این کار منابع عظیمی می‌خواهد و این کار نشدنی است. اما باید به راهکار مردمی کردن اقتصاد بازگشت.

وی با بیان اینکه ثروت‌هایی که امروز در بازار سکه و ارز می‌چرخد می‌تواند به منبع تامین آب برود، یادآور شد: این کار شدنی است و سرمایه باید به این سمت حرکت کند.

احمدی‌نژاد با بیان اینکه ما ۱۴ میلیون هکتار جنگل داریم، افزود: یک زمانی بحث خروج دام از کشور مطرح شد و توجیه اصلی این طرح این بود که دام جنگل را تخریب می‌کند در حالی که بهترین جنگل بانان خود ساکنان جنگل و دامداران هستند.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه این طرح می‌تواند بیش از ۴۰۰ هزار اشتغال درست کند، تصریح کرد: در حال حاضر ۶ هزار جنگل بلوط رها شده و از طرف دیگر دولت برای حفاظت از جنگل‌ها کارمند استخدام می‌کنند.

وی گفت: بنده از وزارت کشاورزی اطلاعات گرفتم و گفتم حداقل ۶ میلیون تن بلوط در کشور تولید می شود که از بین می‌رود.

احمدی‌نژاد با بیان اینکه کل علوفه واردات کشور ۷ میلیون است، یادآور شد: ما سال گذشته دچار مشکل شدیم و در گندم و گوسفند دچار مشکل شدیم.

رئیس‌جمهور خطاب به نمایندگان گفت که اکثر شما از دامنه‌های زاگرس آمده‌اید اما روند این منطقه به سمت حفظ شدن نیست.

وی ادامه داد: تحقیقات نشان می‌دهد که در جنگل‌های دامنه زاگرس می‌توان گیاهان دارویی، صمغ و علوفه کاشت. اما ما آن را محدود به ۱۴ میلیون هکتار کردیم. در حالی که می‌توان آن را به ثروت تبدیل کرد.

وی بیان داشت: خیلی از افراد به جای اینکه در خانه سکه و ارز پنهان کنند، می‌توانند سرمایه خود را در این موضوع استفاده کنند.

احمدی‌نژاد راهکار دوم را استفاده از معادن دانست و تصریح کرد: در بررسی که دولت انجام داد مشخص شد معادن کشور و وسعت زمینی که برای صرفه اقتصادی هر معدن کافی است، و معادن کشور قابل تقسیم به ۲۵۰ هزار بلوک معدنی است اما در حال حاضر کمتر از ۱۵ هزار بلوک استفاده شده است در حالی که می‌شود قانون و آئین‌نامه آن را اصلاح کرد و گفت: هر کس که این معادن را اکتشاف کرد تا ۵۰ سال با شرایط خاص خودش برداشت کند.

وی ادامه داد: در این حالت سرمایه‌ها به این سمت می‌آید؛‌ در حال حاضر ۲۷ میلیون زمین کشاورزی وجود دارد و می‌توان گفت که به شرط احیای آنها می‌توان آنها را در اختیار مردم قرار داد و آنها احیا خواهند کرد و جهت سرمایه‌ها نیز تغییر می‌کند.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.