امام علی (ع) می فرماید
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
Friday, 18 October , 2019
امروز : جمعه, ۲۶ مهر , ۱۳۹۸ - 19 صفر 1441
شناسه خبر : 62020
  پرینتخانه » اخبار گیلان, ویژه تاریخ انتشار : ۱۱ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۲ |
مسکن مهر ماسال در خواب

مسکن مهر معلولان ماسال گرفتار وعده‌ پیمانکار/ هزینه مضاعف برای سکونت در واحدهای بی‌کیفیت

علیرغم اینکه معلولان ماسالی قدرالسهم و اقساط خود را برای ساکن شدن در واحدهای مسکن مهر پرداخت کرده و متحمل چندین هزینه هستند، اما تکمیل واحدها با پیشرفت بالای 90 درصد گرفتار اما و اگر و وعده‌های پیمانکار شده و روز به‌ روز بر رنج معلولان افزوده می‌شود.
مسکن مهر معلولان ماسال گرفتار وعده‌ پیمانکار/ هزینه مضاعف برای سکونت در واحدهای بی‌کیفیت

به گزارش واران نیوز به نقل از  خبرگزاری فارس از رشت، سامانه «فارس من» با هدف پیگیری مستقیم مسائل و مشکلات مردم راه‌اندازی شده و در سریع‌ترین زمان به پیگیری موارد اعلامی می‌پردازد.

«مسکن مهر در خواب ماسال» یکی از عناوینی بود که از طریق مخاطبان در سامانه فارس من به ثبت رسید.

در این گزارش مردمی آمده است «مسکن مهر معلولین ماسال شامل ۹۶ واحد در دولت نهم آغاز به کارکرد اما با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید این پروژه متوقف شد علت توقف پروژه رو عدم وجود شبکه فاضلاب، عدم وجود راه مناسب و رانش کوه اعلام کردند. برای رانش باید دیواره‌های حائل درست می‌کردند که اعتبار زیادی نیاز داشت بالاخره سال گذشته ۳۲ واحد از این پروژه افتتاح شد و قول دادند که باقی واحدها هم به‌زودی افتتاح می‌شود.

درواقع سه مشکل راه رانش و فاضلاب حل شده بود که ۳۲ واحد افتتاح شد مراسم افتتاح ۳۲ واحد به رئیس‌کل بهزیستی کشور حضور پیدا کرد به همراه استاندار گیلان و ادعا کردند که چند ماه دیگر واحدهای باقیمانده افتتاح می‌شود معلولین بیچاره چندین سال است که قسط می‌دهند اما خانه‌هایشان را تحویل نگرفته‌اند نکته جالب اینکه اوایل کار دولت تدبیر و امید میزان پیشرفت پروژه را ۹۴ درصد اعلام کردند اما حالا با حل همه مشکلات جانبی و رسیدن درصد پیشرفت به ۹۵ درصد و افتتاح ۳۲ واحد از مجموعه بازهم برای واحدهای باقی‌مانده کسی صحبتی نمی‌کند.»

انتقاد فرماندار ماسال از عملکرد بسیار ضعیف پیمانکار مسکن مهر معلولان شهرستان

فرماندار شهرستان ماسال امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در رشت با اشاره به ناتمام ماندن مسکن مهر معلولان شهرستان ماسال اظهار کرد: در خصوص تعیین تکلیف پروژه مسکن مهر ماسال طی زمان حضورم در این شهرستان تاکنون پنج جلسه با حضور مسؤولان متولی استانی در شهرستان برگزار شده است.

محمدجواد عامر با بیان اینکه تاکنون از محل احداث مسکن مهر معلولان ماسال سه بار بازدید به‌ عمل‌آمده، افزود: تاکنون دو بلوک از مسکن مهر معلولان ماسال به متقاضیان و مددجویان تحویل داده‌ شده است.

وی با بیان اینکه در فرایند احداث پروژه مسکن مهر معلولان ماسال در بخش پیمانکاری مشکلاتی ایجادشده، گفت: متأسفانه در مسکن مهر معلولان ماسال پیمانکار، مجری و کارفرما یکی هستند و تنها نظارت این پروژه بر عهده بنیاد مسکن انقلاب اسلامی است.

نماینده دولت در شهرستان ماسال با اشاره به سفر فرمانده سپاه قدس گیلان به ماسال و طرح کردن مشکلات این بخش به جهت مساعدت در تکمیل فازهای آن افزود: تکمیل دیوار حائل پروژه مسکن مهر یکی از دغدغه‌هایی بود که در سفر فرمانده سپاه قدس به ماسال مطرح‌ شده و درخواست ما طی یک نامه‌ای به سپاه ارسال‌شده است.

فرماندار ماسال با بیان اینکه معلولان سهم خود را پرداخت کرده‌اند، تصریح کرد: برخلاف سایر مناطق معلولان ماسالی قدرالسهم خود را پرداخت کرده و اقساط خود را نیز می‌پردازند، اما متأسفانه پیمانکار طرح بسیار ضعیف است و قدرت تمام کردن را ندارد و منتظریم، فرایند قانونی برای خلع ید آن طی شود تا ادامه پروژه به پیمانکار دیگری واگذار شود.

مسکن مهر معلولان ماسال بالای ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد

رئیس اداره بهزیستی شهرستان ماسال در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در رشت با اشاره به پروژه مسکن مهر معلولان شهرستان ماسال اظهار کرد: این پروژه با مشکلات زیرساختی همچون راه دسترسی، شبکه فاضلاب و فقدان دیوار حائل با کوه مواجه بود که با تلاش‌های صورت گرفته، موانع آن برداشته‌ شده است.

اصلاحی با بیان اینکه پروژه مسکن مهر معلولان ماسال بالای ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد، افزود: بالای ۹۰ درصد ساختمان‌های مسکن مهر معلولان حل‌ شده و در هر جلسه‌ای که پیمانکار حضور پیدا می‌کند، قول تکمیل واحدها را می‌دهد.

وی با بیان اینکه ساختمان مسکن مهر معلولان برای بهزیستی است اما نظارت بر حسن اجرای آن را بنیاد مسکن انقلاب اسلامی بر عهده دارد، گفت: بنیاد مسکن ناظر عالی بر پروژه است و بر کلیات پروژه نظارت می‌کند.

مددجویان معلول همچنان منتظر تکمیل واحدهای مسکونی خود هستند

رئیس اداره بهزیستی شهرستان ماسال با بیان اینکه طبق شیوه‌نامه اجرایی مسکن مهر اتمام آن‌ها باید نهایتاً پس از دو سال به متقاضیان واگذار می‌شد، تصریح کرد: با اینکه از اجرای پروژه حدود هفت سال گذشته و مددجویان بهزیستی حدود چهار سال قسط پرداخت می‌کنند، همچنان انتظار برای تحویل واحدهای مسکن مددجویان بهزیستی ادامه دارد.

اصلاحی با بیان اینکه طبق قاعده جمعیت کمتر از ۲۵ هزار نفر در شهرستان ماسال، نظارت بر پروژه مسکن مهر از راه و شهرسازی به بنیاد مسکن واگذار شده، خاطرنشان کرد: ما انتظار داریم بنیاد مسکن نظارت خود بر پروژه را درست انجام دهد.

وی با بیان اینکه بنیاد مسکن یک‌طرفه و بدون هماهنگی با بهزیستی پروژه احداث دیواره حائل و محوطه‌سازی را بااعتباری بالغ‌بر یک میلیارد تومان به پیمانکاری واگذار کرده، گفت: متأسفانه بخش اعظمی از دیواره حائل باقی‌مانده و محوطه‌سازی نیز در حد دو بلوک انجام‌شده و سؤال ما هم از متولیان همین است که چرا زمان واگذاری پروژه را که تنها مشروط به محوطه‌سازی و دیوار حائل است را به تعویق می‌اندازند؟

عدم تناسب کیفیت مسکن مهر معلولان ماسال با قیمت تمام‌شده آن

رئیس اداره بهزیستی شهرستان ماسال مساحت مفید هر واحد مسکن مهر معلولان در ماسال را ۷۵ مترمربع با ۲۵ متر مشاع عنوان کرد و افزود: تکمیل هر واحد مسکن مهر معلولان ماسال در سال ۹۲، ۴۷ میلیون تومان هزینه داشت که سهم بهزیستی شش میلیون تومان و سهم متقاضی ۱۱ میلیون تومان بود که علاوه بر این، هر متقاضی می‌تواند ۳۰ میلیون تومان وام بگیرد اما با گذشت این‌همه سال، خانه‌ای تحویل متقاضیان مددجو بهزیستی می‌شود که عاری از کابینت است، کف سرامیکی ندارد، از پکیج خبری نیست و نما نیز ندارد و سؤال دیگر من این است که چنین خانه‌ای ۴۷ میلیون تومان می‌ارزد؟

تحمیل چندین هزینه هم‌زمان بر معلولان در جریان ساخت مسکن مهر

اصلاحی با اشاره به فشار اقتصادی و تحمیل هزینه‌های گزاف بر متقاضیان معلول بهزیستی ماسال با گذشت زمان بیان کرد: جدای از اینکه مددجویان ما معلولیت دارند، تمامی قدر سهم خود را پرداخت کرده، اقساط خود را می‌پردازند و در جای دیگری نیز مستأجر هستند و این روا نیست که همچنان سرگردان باشند و درنهایت در مسکن بی‌کیفیتی سکنی بگزینند.

بنیاد مسکن تنها ناظر عالی پروژه مسکن مهر معلولان ماسال است

رئیس اداره بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شهرستان ماسال نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در رشت با اشاره به پروژه مسکن مهر معلولان بهزیستی این شهرستان اظهار کرد: بنیاد مسکن تنها نظارت عالی بر پروژه را دارد.

سیدحسین محمدی پروژه مسکن مهر معلولان ماسال را سه‌ جانبه توصیف کرد و افزود: فرایند این پروژه با همکاری بانک مسکن، راه و شهرسازی و بهزیستی دنبال می‌شود.

وی با بیان اینکه پروژه مسکن مهر ماسال به دلیل کمبود اعتبارات عقب‌افتاده گفت: دلیل معطل ماندن پروژه مسن مهر معلولان ماسال تنها مشکلات ریالی است و در حوزه نظارت این پروژه مشکلی ندارد.

رئیس اداره بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شهرستان ماسال با بیان اینکه پروژه مسکن مهر معلولان ماسال از سال ۹۵ متوقف‌شده گفت: پیمانکار در فرایند عملیات اجرایی پروژه مسکن مهر معلولان ماسال احتمالاً با گرانی‌ها دست‌وپنجه نرم می‌کند و تنها مشکل پروژه کمبود نقدینگی است.

محمدی در پاسخ به اینکه گفته می‌شود بنیاد مسکن مستقیماً با پیمانکار برای احداث و تکمیل دیوار حائل و همچنین محوطه‌سازی مسکن مهر معلولان ماسال وارد میدان شده و افتتاح و بهره‌برداری از پروژه مذکور منتظر تکمیل این بخش است خاطرنشان کرد: در قراردادی که با پیمانکار بسته‌شده مرقوم شده که اجرای پروژه مشروط به تأمین اعتبار است.

تکمیل ۷۰ درصد دیوار حائل مسکن مهر ماسال

وی با بیان اینکه ۷۰ درصد دیوار حائل در پروژه مسکن مهر معلولان ماسال به اتمام رسیده، گفت: علاوه بر تکمیل ۷۰ درصدی دیوار حائل، محوطه‌سازی دو بلوک نیز انجام‌شده و مابقی آن مستلزم تأمین اعتبار است.

انتهای پیام/ح

| منبع خبر : فارس
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.