امام علی (ع) می فرماید
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
Sunday, 9 May , 2021
امروز : یکشنبه, ۱۹ اردیبهشت , ۱۴۰۰ - 28 رمضان 1442
شناسه خبر : 6215
  پرینتخانه » اخبار روز ایران و جهان, سیاسی تاریخ انتشار : 22 ژانویه 2013 - 17:08 |

محتمل بودن گفتگوی ایران و آمریکا برای حل مسأله هسته‌ای

به گزارش واران نیوز به نقل از مهر»دستیار پیشین وزیر دفاع آمریکا و نظریه‌پرداز قدرت نرم معتقد است: سیاست خارجی دولت اوباما بیشتر رئالیستی است و گفتگوی مستقیم بین ایران و آمریکا و مصالحه در مورد موضوع هسته ای ایران از رهگذر این گفتگو ممکن است. ، جوزف نای، مبدع نظریه قدرت نرم و استاد […]

محتمل بودن گفتگوی ایران و آمریکا برای حل مسأله هسته‌ای

به گزارش واران نیوز به نقل از مهر»دستیار پیشین وزیر دفاع آمریکا و نظریه‌پرداز قدرت نرم معتقد است: سیاست خارجی دولت اوباما بیشتر رئالیستی است و گفتگوی مستقیم بین ایران و آمریکا و مصالحه در مورد موضوع هسته ای ایران از رهگذر این گفتگو ممکن است.

، جوزف نای، مبدع نظریه قدرت نرم و استاد دانشکده علوم سیاسی دانشگاه هاروارد و محقق برجسته روابط بین‌الملل است. نای پیش از این ریاست مدرسه حکومت جان اف. کندی دانشگاه هاروارد را نیز به عهده داشته است. ریاست شورای اطلاعات ملی، دستیار وزیر دفاع و دستیار معاون وزیر خارجه برخی از مناصب دولتی است که پیش از این نای بر عهده داشته است.

نای علاوه بر همکاری با روزنامه نیویورک تایمز، واشنگتن پست و وال‌استریت ژورنال، چندین کتاب از جمله “پارادوکس قدرت امریکا” و “قدرت نرم: ابزارهای موفقیت در سیاست‌های جهانی”  را نگاشته است. نای برای اولین بار اصطلاح “قدرت نرم” را در اواخر دهه ۱۹۸۰ به کار برد. او به همراه رابرت کوهن نظریه نئولیبرالیسم را بنیان نهاد.

پروفسور جوزف نای در گفتگو با مهر در خصوص این موضوع که آیا امکان بررسی سیاست خارجی دولت اوباما در دوره نخست ریاست جمهوری با نظریه های روابط بین‌الملل وجود دارد، به طور ضمنی با نسبت دادن مکتبی برای تحلیل سیاست خارجی اوباما با این ادعا موافق و همسو است.

در واقع او بر خلاف نظریه پردازانی چون “کنت والتز” که معتقدند نظریه روابط بین‌الملل از نظریه سیاست خارجی جداست بر آن است که نظریه روابط بین‌الملل امکان تجزیه و تحلیل سیاست خارجی یک کشور را می دهد.

جوزف نای در این گفتگو معتقد است که سیاست خارجی اوباما نیز بر اساس مکاتب روابط بین‌الملل قابل تجریه و تحلیل است. او در پاسخ به این پرسش که سیاست خارجی اوباما بر اساس کدام مکتب روابط بین‌الملل قابلیت تبیین بیشتری دارد می‌گوید مکتب رئالیسم برای بررسی سیاست خارجی اوباما در مقایسه با سایر مکاتب روابط بین‌الملل قابلیت تبیینی بیشتری دارد.

اما “نای” این قابلیت را به همه مناطق و حوزه‌ها اعم از اروپا، آسیا، آفریقا و خاورمیانه و … تسری می‌دهد و سیاست خارجی اوباما در این مناطق را بیشتر رئالیستی می‌داند.

باید توجه داشت که بر اساس مشی رئالیستی، دولت محوری، تلاش برای کسب و حفظ و گسترش قدرت، خودیاری و بقا اولویتهای سیاست خارجی یک کشور است.

جوزف نای در ادامه حل دیپلماتیک مسأله هسته‌ای ایران را ممکن می‌داند. او همچنین از امکان حل دیپلماتیک موضوع هسته‌ای ایران سخن می‌گوید و امکان گفتگوی مستقیم بین ایران و آمریکا و مصالحه در مورد موضوع هسته ای ایران را از رهگذر این گفتگو ممکن می داند.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.