امام علی (ع) می فرماید
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
Saturday, 25 March , 2023
امروز : شنبه, ۵ فروردین , ۱۴۰۲ - 4 رمضان 1444
شناسه خبر : 62406
  پرینتخانه » آخرین اخبار, گفتمان و اندیشه, مجله حقوقی تاریخ انتشار : 28 دسامبر 2020 - 10:23 |

وجه افتراق اعتراضات قانونی و اغتشاشات از منظر حقوقی

درجامعه ما هم پیش آمده که مردم عزیزمان نسبت به یک مورد یا حقی که ازآنها تضییع شده معترض باشند ودست به اعتراض می زنند.اینجاست که مردم عزیزمان باید بصیرت داشته باشند وراه درست وصحیح را برای اینکه حرف ها ودرد دل خود را به گوش مسئولین کشوربرسانند انتخاب کنند تا اثرعکس نداشته باشد.اثرعکسی که […]

وجه افتراق اعتراضات قانونی و اغتشاشات از منظر حقوقی

درجامعه ما هم پیش آمده که مردم عزیزمان نسبت به یک مورد یا حقی که ازآنها تضییع شده معترض باشند ودست به اعتراض می زنند.اینجاست که مردم عزیزمان باید بصیرت داشته باشند وراه درست وصحیح را برای اینکه حرف ها ودرد دل خود را به گوش مسئولین کشوربرسانند انتخاب کنند تا اثرعکس نداشته باشد.اثرعکسی که می‌تواند برای کشورما و نیز مردم عزیزمان بسیارمخرب باشد.
‌یکی ازوجوه بارز نظام های مردم سالاری دینی به رسمیت شناختن حق اعتراض مردم است که درقانون اساسی کشورمان نیزدراصل ۲۷ آن به رسمیت شناخته شده است. با این وصف،درواقع اعتراضات(نه اغتشاشات)مردم مورد حمایت قانون است.اصل ۲۷ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران هرگونه تجمع وراهپیمایی را با دو شرط آزاد دانسته است؛یکی اینکه مخل مبانی اسلام نباشد ودوم اینکه مسلحانه نباشد. بنابراین باید در اجتماعات،صف معترضین ازاغتشاشگران جدا باشد.چرا که همه مسائل واعتراضات باید در بسترقانونی انجام گیرد درغیراینصورت ممکن است اجتماعات تنش زا باشد و…
ممکن است عده ای برای رساندن درد دل خود به مقامات و مسئولین بدون اینکه قصد سؤ در افکار داشته باشند بدون اخذ مجوز اقدام به تجمع کنند،این همانجایی می‌تواند باشد که عده ای با ظاهر دوست وباطن دشمن واردمیدان می شوند وفضا را ناامن می کنند،درچنین فضای غبارآلوداست که دشمن چهره واقعی خود را پنهان می کند وباعث شکاف بین آحاد ملت وهمچنین جدایی بین ملت وحکومت می شوند. اینجاست که فرق معترضین با اغتشاشگران نمود پیدا می‌کند.اغتشاشگران ازمطالبه حق فراتررفته ودست به آتش زدن اماکن واموال عمومی از قبیل بانک ها، خودروهای عمومی و… می زنند.

حال از دیدگاه قانونی موضوع را بررسی اجمالی می کنیم.
۱-در اصل ۲۷ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران اعتراضات با دوشرط که بیان شد پذیرفته شده است.
۲- مستفاد ازتبصره۲ ماده ۶ احزاب؛
الف)برگزاری راهپیمایی ها با اطلاع وزارت کشور وبدون حمل سلاح در صورتی که به تشخیص کمیسیون ماده ۱۰ احزاب مخل به مبانی اسلام نباشد موردحمایت قانون است.
ب) تشکیل اجتماعات درمیادین و پارک های عمومی با کسب مجوز ازوزارت کشورآزاد است.
دلیل کسب مجوز ازوزارت کشوربه نظر بنده این است که؛همانگونه که معترضین به موجب قانون مجازبه اجتماع واعلام اعتراض در بستر قانونی هستند به طریق اولی باید مورد حمایت قانون هم باشند.اخذ مجوزبرای برنامه ریزی وبرقراری نظم وامنیت،ضروری است.
بطورمثال؛ راهوربرای ساماندهی کردن ترافیک درروزاجتماع ،و پلیس برای برقراری حفظ نظم محیطی که درآن اجتماع صورت می‌گیرد و برقراری امنیت معترضین،تا کسی معترض راهپیمایان نشود.چرا که معترضینی که اعتراضات خود را درمسیر قانونی انجام می دهند باید ازحاشیه امن برخوردار باشند.پس اگر زمانی به درخواست اجتماع ی مجوز داده نمی شود به این دلیل است که شرایط مقرردر اصل۲۷ قانون اساسی متزلزل است.
۳-همانگونه که قانونگذارازاجتماعات واعتراضات قانونی حمایت می کند،در مقابل اجتماعات غیرقانونی واغتشاشات ایستادگی می کند،وعمل افرادی را که دیگران را تحریک به بی نظمی واغتشاشات می کنند ویاخودشان مرتکب آن اعمال می شوند را جرم انگاشته و برای مرتکبین(تحریک کنندگان مردم به منظور برهم زدن امنیت کشور،برهم زنندگان آسایش وامنیت عمومی،تخریب کنندگان اموال عمومی،ایجادکنندگان رعب وهراس ونیز محاربین ….) مجازات تعیین کرده است.
بطور مثال: مواد ۱۷۸-۱۸۳-۱۸۷- ۴۹۸-۴۹۹-۵۰۰-۵۰۷- ۶۱۰-۵۱۲ -۶۱۸ – ۶۷۵ از قانون مجازات اسلامی
در پایان محضر ملت شریف ایران عزیز بیان می دارد؛در بیان حرف ودرد دل خود با مقامات کشورشان مسیر درست وقانونی را برگزینند و راه خود را بسان سال های بعد انقلاب ازضد انقلاب وعناصر سود جو واغتشاش گران جدا کنند.بصیرت داشته باشند و رهنمودهای مقام معظم رهبری را چراغ راه خود قرار دهند که مصداق بارز آن سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی است.روحش شاد.
در نهایت به نیابت از مردم شریف ایران عزیز با صدای بلند فریاد میزنیم که با وجود تمام سختی که برای ما ایجاد می کنید همواره با زعامت مقام معظم رهبری با صلابت در مسیر انقلاب گام برداشته و ادامه می دهیم.

میثم مهدی پور بی تم
وکیل پایه یک دادگستری-مدرس دانشگاه
۹۹/۱۰/۰۸

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.