امام علی (ع) می فرماید
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
Saturday, 6 March , 2021
امروز : شنبه, ۱۶ اسفند , ۱۳۹۹ - 23 رجب 1442
شناسه خبر : 62426
  پرینتخانه » آخرین اخبار, مجله حقوقی تاریخ انتشار : 19 فوریه 2021 - 0:04 |

استرداد دلیل از سوی خواهان مانع از استناد خوانده به آن نیست

سوال:اگر شخصی بعنوان خواهان دادخواستی تقدیم دادگاه نماید و اسنادی را بعنوان دلیل پیوست کند و در حین رسیدگی از استناد به آن اسناد منصرف شود.آیا می‌تواند آن سند از عِداد دلایل خارج کند؟ اگر آن سند،مدرکی است که می‌تواند به نفع خوانده باشد و در ید وی نباشد آیا می‌توان خواهان را منع از […]

استرداد دلیل از سوی خواهان مانع از استناد خوانده به آن نیست

سوال:اگر شخصی بعنوان خواهان دادخواستی تقدیم دادگاه نماید و اسنادی را بعنوان دلیل پیوست کند و در حین رسیدگی از استناد به آن اسناد منصرف شود.آیا می‌تواند آن سند از عِداد دلایل خارج کند؟ اگر آن سند،مدرکی است که می‌تواند به نفع خوانده باشد و در ید وی نباشد آیا می‌توان خواهان را منع از استرداد کرد و درخواست استرداد آن سند را نپذیرفت ؟؟
پاسخ؛
باسمعه تعالی
با سلام حضور مخاطبین محترم
در پاسخ به سوالات فوق عرض کنم که؛
همانطور‌که مستحضر هستید ؛
مطابق قاعده ی بار اثبات دلیل،قاعده فقهی «البینه علی المدعی» و‌ همچنین به استناد ماده ۱۲۵۷ قانون مدنی و ۱۹۷ قانون آیین دادرسی درامورمدنی مصوب ۱۳۹۷ بار اثبات دعوی با مدعی است.مدعی(اعم از خواهان و خوانده در حین دادرسی)برای اثبات ادعای خود ناگزیر به ارائه دلیل است. دلیل درمالکیت مدعی است و هر زمانی که تصمیم بگیرد می‌تواند از استناد به آن منصرف شود و تقاضای استرداد آن را( دلیل )را نماید و قانون دادگاه را منع از پذیرش آن ننموده است.استرداد دلیل بر مبنای ملاک ماده ۲۱۸ قانون آیین دادرسی در امور مدنی مصوب ۱۳۷۹ است.ممکن است این استرداد پس از بررسی دلیل استنادی مدعی و ایرادات مختلف طرفین برآن باشد که در نتیجه آن دلیل شاید حتی به نفع طرف مقابل پرونده باشد.دراین فرض با وجود اینکه مدعی (خواهان)دلیل را استرداد کرده است ،دادگاه می تواند راسأ یا بنا به درخواست طرف مقابل(خوانده)،به استناد ماده ۱۹۹قانون آئین دادرسی در امور مدنی مصوب ۱۳۷۹ جهت کشف واقع،دلیل مورد استناد مدعی(خواهان)که استرداد کرده است رامورد بررسی قرار داده وتحقیقات لازم راپیرامون آن دلیل بعمل آوردهرچند نتیجه آن تحقیقات به ضررمدعی(خواهان )باشدواین نمیتواند مورد اعتراض مدعی(خواهان) باشد.
میثم مهدی پور بی تم
وکیل دادگستری-مدرس دانشگاه

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.