امام علی (ع) می فرماید
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
Thursday, 6 May , 2021
امروز : پنج شنبه, ۱۶ اردیبهشت , ۱۴۰۰ - 25 رمضان 1442
شناسه خبر : 6283
  پرینتخانه » اجتماعی, اخبار روز ایران و جهان, اقتصادی تاریخ انتشار : 24 ژانویه 2013 - 15:07 |

از ماجرای «گم‌شدن یک میلیارد دلار» در آستانه انتخابات دهم تا «انفصال از خدمت بهمنی» در آستانه انتخابات یازدهم

به گزارش واران نیوز به نقل از رجا نیوز»هنوز ادعای عجیب “گمشدن یک میلیارد دلار در دولت نهم” که توسط دیوان محاسبات کشور در آستانه انتخابات ریاست جمهوری دهم مطرح شد، از خاطره‌ها پاک نشده است که این دیوان در جدیدترین اقدام حاشیه‌ساز خود، با رسانه‌ای کردن حکم اداری انفصال از خدمت رئیس کل بانک […]

از ماجرای «گم‌شدن یک میلیارد دلار» در آستانه انتخابات دهم تا «انفصال از خدمت بهمنی» در آستانه انتخابات یازدهم

به گزارش واران نیوز به نقل از رجا نیوز»هنوز ادعای عجیب “گمشدن یک میلیارد دلار در دولت نهم” که توسط دیوان محاسبات کشور در آستانه انتخابات ریاست جمهوری دهم مطرح شد، از خاطره‌ها پاک نشده است که این دیوان در جدیدترین اقدام حاشیه‌ساز خود، با رسانه‌ای کردن حکم اداری انفصال از خدمت رئیس کل بانک مرکزی، تلاطم دیگری را به عرصه حساس اقتصادی وارد کرد.

، استمرار روند دیوان محاسابات کشور در “سوژه سازی” برای فرصت‌طلبان این شائبه را در اذهان عمومی ایجاد کرده است که برخی از اقدامات این دیوان بیش از آنکه عمل به سازوکارهای قانونی باشد، رنگ بوی سیاسی داشته باشد.
در همین راستا، ماجرای “مفقود شدن یک میلیارد دلار در دولت” در آستانه انتخابات ریاست جمهوری دهم بود که با قرائت گزارش تفریغ بودجه در مجلس با اصرار هیات رئیسه مجلس هشتم، بهانه‌ای برای فرصت‌طلبان پدید آورد تا انواع و اقسام اتهامات را نثار دولت نهم نمایند اما پس از آن همه تهمت و افترا، دادستان دیوان محاسبات با اعلام بررسی دقیق در حساب های مالی بانک مرکزی و شرکت نفت بر عدم مغایرت در حساب های مذکور تأکید و اعلام کرد که این پرونده در دادسرا مختومه شده است.
دیوان محاسبات در جدیدترین اقدام حاشیه ساز خود، ” حکم انفصال از خدمت رئیس کل بانک مرکزی” را رسانه‌ای کرد؛ حکمی که شائبه‌های فروانی دباره قانونی بودن آن وجود دارد تا آنجا که واکنش دولتمردان را نیز به دنبال داشت.
در همین زمینه سخنگوی دولت صبح امروز و در حاشیه جلسه هیات وزیران با بیان اینکه “اقدام انجام شده در مورد بانک مرکزی از سوی دیوان محاسبات، ایرادات قانونی دارد”، گفت: اینکه دستگاهی وابسته به قوه مقننه، مقامات عالی اجرایی را برکنار و آن هم بر اساس تصمیم بدوی و در جامعه منتشر کند و حیثیت افراد را زیر سوال ببرد، توجیه عقلانی در این شرایط ندارد و اقدامی غیرقانونی است.
میرتاج‌الدینی معاون رئیس جمهور در امور قانون اساسی نیز با ابراز تعجب از رسانه‌ای شدن این حکم درحالی که به طور کامل قطعی نشده و در مرحله بدوی قرار دارد، گفت: دیوان محاسبات بر اساس اصل ۵۳ و ۵۴ قانون اساسی وظیفه رسیدگی به بودجه را دارد، بانک مرکزی اصلا ردیف بودجه ندارد و می‌توان گفت این موضوع از احکام قضایی است که قوه قضاییه باید تصمیم بگیرد.
در همین حال جاروجنجال رسانه‌ای اخیر درباره بانک مرکزی با محوریت یک خبرگزاری و با انتشار خبر “تقاضای بازنشستگی محمود بهمنی رئیس کل بانک مرکزی به دلیل گلایه از تصویب طرح تحقیق و تفحص مجلس” بالا گرفت؛ خبری که البته از سوی رئیس کل بانک مرکزی تکذیب شد.
در ادامه این ماجرا، دوباره خبرگزاری مذکور به طور اختصاصی اقدام به انتشار “حکم انفصال بهمنی از خدمت توسط دیوان محاسبات” کرد، حکمی که بعد از آن مورد تایید مسئولان این دیوان نیز قرار گرفت، دوباره حاشیه‌ساز شد و این حاشیه‌ها البته با افزایش قیمت سکه و ارز در بازار، خود را بیشتر در سفره مردم نشان داد.
“کاهش دوبار ارزش ریال” تنها موضوعی نبود که پس از این ماجرا در کسب و کار مردم رخ عیان کند بلکه این سوژه از چشم گزارشگر نیویورک تایمز نیز مخفی نماند تا آنجا که در گزارش خود با اشاره به بحث‌های اخیر در مورد مدیریت محمود بهمنی بر بانک مرکزی ایران، نوشت: این بحث‌ها منجر به کاهش ارزش ریال و متلاطم شدن بازار ارز در این کشور شد.
نیویورک تایمز در گزارش خود تصریح کرد: ارزش ریال که به دلیل تحریم‎های غرب و عدم مدیریت صحیح در ماه‌های اخیر حدود ۵۰ درصد کاهش یافته بود، در چند روز اخیر و در پی مشکلات بوجود آمده در خصوص مدیریت بهمنی بر بانک مرکزی ایران باز هم کاهش یافته است.
در همین حال دیوان محاسبات باید توضیح دهد در شرایطی که نظام در یک جنگ تمام عیار اقتصادی است، این دیوان با چه توجیه با رفتار اخیر خود بانک مرکزی را که از آن به عنوان خاکریز اول این جنگ یاد می‌شود، با چالش مواجه می‌کند؟
طرح تفحص از بانک مرکزی ارز را ۵۰۰ تومان افزایش داد
رئیس کل بانک مرکزی اما توضیحات خود درباره ماجرای اخیر را صبح امروز با خبرنگاران در حاشیه جلسه هیات دولت در میان گذاشت.
محمود بهمنی با تاکید بر اینکه از تحقیق و تفحص کاملا استقبال می‌کنیم چون قبل از حسابرسی دیگران عملکرد خود را محاسبه کردیم، گفت: عملکرد ما در ۵ سال گذشته شفاف و بهترین عملکرد در طول تاریخ بوده اما در شرایطی که جبهه‌ای در برابر ما گشوده شده و شمشیر در دست دارند و می‌خواهند به ما پس گردنی بزنند، طرح تحقیق و تفحص بی‌انصافی است.
 رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه طرح تحقیق و تفحص از بانک مرکزی قیمت ارز را ۵۰۰ تومان افزایش داد، اظهار داشت: کمیسیون اصل نود ۶ ماه عملکرد ما را بررسی کرد و الان هم کمیسیون‌های تخصص مجلس می‌توانستند بدون سروصدا عملکرد ما را بررسی کنند.
بهمنی افزود: اکنون به حد کافی با خارج از کشور مسئله داریم و اینکه در بوق و کرنا کردند که می‌خواهیم از بانک مرکزی تحقیق و تفحص کنیم، دنیا می‌گوید مگر چه خبر است؟
وی اضافه کرد: پشت تحقیق و تفحص مسائل و ابهاماتی است که اگر لازم باشد می‌گویم و این مسائل کاملا هم امنیتی است که حتما باید دیده شود.
بهمنی افزود: پشت تحقیق و تفحص جنگلی است که اگر روزنه‌ای باز شود آن را خواهید دید و نهادهای نظارتی حتما باید به موضوع ورود کند.
رئیس کل بانک مرکزی درباره حکم انفصال از خدمت خود که دیوان محاسبات صادر کرده، اظهار داشت: بنده ۴۶ سال سابقه کار دارم و ۱۵ سال است که بازنشسته شدم و حکم رئیس جمهور برای من ورای حکم بازنشستگی من است.
بهمنی افزود: در مورد استعفا هم بنده سرباز امام زمان هستم و کسی که خود را سرباز می‌داند استعفا نمی‌دهد و اگر عملکرد او اشکالی دارد باید او را از مسئولیت بردارند.
وی تصریح کرد: اگر بانک مرکزی تخلفی داشته باید جرم مشخص شود که حالا می‌گویند جرم من برداشت پول از حساب افراد خاطی است و نگفتند که بخش خصوصی بوده و پول یا برای حساب شخصی‌ام برداشتم.
بهمنی ادامه داد: وقتی یک سال است فریاد می‌زنند ارز را چه کسی برده و از مابه‌التفاوت آن سود برده ما ۸۰ بازرس فرستادیم و این را بررسی کردیم و ۳۰ هزار میلیارد تومان برداشت و به حساب خزانه واریز کردیم و بقیه را نیز برمی‌داریم.
رئیس کل بانک مرکزی در مورد تخلفات صورت گرفته توسط کسانی که از حساب آنها پول برداشت شده، توضیح داد: بانک مرکزی به افراد ارز داده اما برخی به جای واردات کالا ارز را در بازار آزاد فروختند که اکنون باید آن را پس بدهند چون بیت‌المال است.
بهمنی افزود: پس گرفتن بیت‌المال هزینه دارد و من این هزینه را قبول کردم و خیلی خوشحالم که به خاطر این مورد مؤاخذه قرار گرفتم در حالی که تصور می‌کردم باید به خاطر این کار تشویق شوم.
وی خاطرنشان کرد: کار ما برای آن بود که نیازی به اقدام قضایی نباشد، مگر اینکه حکم دهند نیازی به برداشت بقیه پول‌ها از حساب افراد خاطی که رقم آن حدودا ۲ هزار میلیارد می‌شود را برنداریم و اشکالی ندارد که بیت‌المال را خوردند.
رئیس کل بانک مرکزی گفت: دیوان محاسبات بسیار نهاد محترمی است و حکم آن را اجرا می‌کنیم، اما انتظار ما تشویق به خاطر صیانت از بیت‌المال بود ولی حالا نمی‌خواهیم دست ما را بگیرند فقط پای ما را نبندند که بتوانیم حرکت کنیم.
بهمنی افزود: خدای ناکرده وقتی اینگونه مطرح می‌شود برخی تصور می‌کنند که ما این پول‌ها را گرفته و به حساب شخصی خود واریز کرده‌ایم درحالی که پول بیت‌المال را به خزانه برگرداندیم.
وی تصریح کرد: اگر این پول را نمی‌گرفتیم،‌نمی‌توانستیم حقوق کارکنان زحمت‌کش را حتی بپردازیم، اما شما قضاوت کنید که این کار ما درست بود یا نه.
رئیس کل بانک مرکزی متذکر شد: وقتی می‌گویند باید از بانک مرکزی تحقیق و تفحص شود و رئیس کل بانک مرکزی تخطی کرده این در دنیا حتما اثر می‌گذارد چون یک کلمه حرف رئیس کل بانک مرکزی در آن طرف دنیا نرخ را ۵ درصد جابجا می‌کند.
بهمنی افزود: اگر قرار است تحقیق و تفحص شود باید بعد از آن که از جبهه خلاص شده و از جنگ برگردیم انجام شود، اما اینکه در مجلس اجازه دفاع هم به ما داده نشود، این درست نیست.
وی ادامه داد: اعتقاد من این است بسیاری از کسانی که به تحقیق و تفحص از بانک مرکزی رای داده‌اند، مسائل کشور و جریانات را نمی‌دانند و این مسائل هم امنیتی و غیر قابل بیان است.
بهمنی گفت: قانون می‌گوید مسائل بانک مرکزی محرمانه است و نباید گفته شود و اگر ما بگوییم که در مقابل دیگران چه سیاستی داریم بلافاصله برای نقشه می‌ریزد اما برخی تصور می‌کنند همه مسائل باید گفته شود.
رئیس کل بانک مرکزی گفت: اگر اجازه می‌دادند ما کار خود را انجام دهیم، ارز ما الان کمتر از ۲ هزار تومان بود و باید اجازه دهند بانک مرکزی کار خودش را انجام دهد.
بهمنی افزود: بنده ۲۰ تومان ۲۰ تومان تمهیدات به خرج می‌دهم و ارز را کاهش می‌دهم، اما ناگهان ۲ تا حادثه پیش می‌آید و قیمت ارز ۵۰۰ تومان افزایش می‌یابد و آنها هم وقتی اختلافات و نابسامانی‌ها  اختلافات داخلی را می‌بینند حتما قیمت را بالا می‌برند و خواسته و ناخواسته در جهت اجرا خواست آنها حرکت می‌کنیم.
 وی ادامه داد: من به همه ملت ایران اطمینان می‌دهم که در این موضوع تا آخر می‌ایستم و تمام پول‌های رفته را پس گرفته و به بیت‌المال برمی‌گردانم و خبر نهایی آن را نیز به مردم عزیز خواهم داد.
صرف نظر از ایرادات جدی که به عملکرد بانک مرکزی وارد است، به نظر می رسد این روزها تسویه حساب سیاسی به بهانه ای برای بازی برخی جریانات سیاسی با امنیت روانی تبدیل شده است، موضوعی که در سایه بی توجهی نهادهای نظارتی به یک رویه در فضای رسانه ای – خبری کشور مبدل شده است بدون اینکه به عواقب فضاسازی های اینچنینی در قبال مسائل کلان کشور اندیشیده شود.
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.