امام علی (ع) می فرماید
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
Sunday, 9 May , 2021
امروز : یکشنبه, ۱۹ اردیبهشت , ۱۴۰۰ - 28 رمضان 1442
شناسه خبر : 6393
  پرینتخانه » اخبار روز ایران و جهان, سیاسی تاریخ انتشار : 30 ژانویه 2013 - 10:34 |

آمریکا پیغام هشدار ایران را دریافت کرد/اگر نجنبیم مصر هم مانند سوریه در جبهه ایران قرار می گیرد

کاش می مردم و چنین اشتباهی را نمی کردم ! ادعای برخی رسانه های غربی مبنی بر انفجار در تأسیسات هسته ای فردو، به یک رسوایی بزرگ برای این رسانه ها تبدیل شد. برخی رسانه های غربی نظیر روزنامه دی ولت و یک روزنامه نگار آمریکایی صهیونیستی به نام سیلورستاین منبع ادعای خود را فردی […]

کاش می مردم و چنین اشتباهی را نمی کردم !
ادعای برخی رسانه های غربی مبنی بر انفجار در تأسیسات هسته ای فردو، به یک رسوایی بزرگ برای این رسانه ها تبدیل شد.
برخی رسانه های غربی نظیر روزنامه دی ولت و یک روزنامه نگار آمریکایی صهیونیستی به نام سیلورستاین منبع ادعای خود را فردی با اسم مستعار رضا کهلیلی (خلیلی) معرفی کرده بودند. سازمان سیا از این اسم مستعار ایرانی برای انتشار ادعاهای بی پایه و سست استفاده می کند تا از خود سلب مسئولیت کرده باشد.

روزنامه دی ولت از قول رضا خلیلی(!؟) مدعی شده بود که وی اطلاعات مربوط به انفجار را از یک کارمند سابق وزارت اطلاعات به نام حمید رضا ذاکری دریافت کرده است.وی مدعی شد که هفته گذشته در تأسیسات هسته ای فردو در نزدیکی شهر قم انفجار مهیبی رخ داده و کارکنان این تأسیسات به علت این حادثه در داخل این مرکز گرفتار شده و هرگونه ارتباط آنها با خارج قطع شده است.

وی همچنین مدعی شده بود نیروهای امنیتی ایران این منطقه را تا شعاع ۲۴ کیلومتری محاصره کرده اند و اتوبان قم-تهران نیز بعد از این انفجار برای چندین ساعت مسدود بوده است(!) و یک جلسه اضطراری نیز با حضور رئیس جمهور ایران، وزیر اطلاعات،رئیس سازمان انرژی اتمی و برخی دیگر از مقام ها در مورد این انفجار تشکیل شده است(!)

اما مدتی بعد در پی معلوم شدن دروغ بودن این ادعا و عدم استقبال اغلب رسانه های غربی، ریچارد سیلورستاین، روزنامه نگار آمریکایی- اسرائیلی از خوانندگان خود به خاطر انتشار مطلب سراسر کذب و دروغ تحت عنوان «انفجار در سایت اتمی فردو» عذرخواهی کرد. به نوشته پایگاه ایران گلوبال وابسته به اپوزیسیون خارج از کشور او از اینکه بدون توجه به هشدارها و با عجله آن خبر را منتشر کرده است اظهار تأسف کرد و گفت: این (انتشار خبر دروغ) یکی از مواردی است که آرزو می کنم ای کاش می مردم و چنین اشتباهی را نمی کردم.

ریچارد سیلورستاین، در ادامه ضمن اشاره به این که تعدادی از ایرانی های محترم که وی می شناسد به او قبلاً هشدار داده بودند، نوشت: این افتضاح به عنوان میخی آهنی بر تابوت رضا کهلیلی و حمیدرضا ذاکری می باشد که اولین افرادی بودند که نخستین قدم را در گزارش کردن این شایعه دروغ برداشتند.

روزنامه صهیونیستی هاآرتص نیز در نوشته ای با عنوان «انفجار در سایت فردو را چه کسی و چرا منتشر کرد؟» نوشت: در گزارش مذکور ادعا شده بود انفجار در سایت هسته ای فردو در اطراف قم، باعث آسیب جدی به سانتریفیوژها و گرفتار شدن ۲۴۰ نفر در اعماق زمین شده که قادر به رهایی نیستند. اما چرا این ادعا مورد بی اعتنایی اغلب شبکه های خبری قرار گرفت؟ اگر این خبر درست بود می توانست یکی از جدی ترین خرابکاری ها علیه ایران باشد،اما اگر درست بود.

هاآرتص می افزاید: قطع نظر از فقدان کمترین دلیل و سند درباره ادعای مذکور اگر واقعاً انفجار مهیبی در سایت فردو انجام شده بود چرا هیچ تصویر ماهواره ای از ده ها وسیله نقلیه احتمالی که در حال انجام عملیات نجات (آسیب دیدگان) هستند به دست نیامد؟ و اگر ۲۴۰ نفر کارگر وجود داشتند که در اعماق زمین گیر کردند، چگونه در کشوری که مردمانش به اینترنت دسترسی دارند از سوی اقوام و بستگان آنها هیچ نگرانی در شبکه های اجتماعی ابراز نشد؟ رضا خلیلی با ناامیدی می گوید منبع او موثق بوده است(!)

سایت «ایران گلوبال» در پایان گزارش خود نوشت: لازم به توضیح است که سایت ایران گلوبال تنها سایتی بود که به این گزارش با تردید جدی برخورد کرد اما برخی از سایتها مانند رادیو فردا و رادیو دویچه وله در دام این گزارش نادرست افتادند و با آب و تاب یک خبر بی پایه را منتشر کردند.

آمریکا پیغام هشدار ایران را دریافت کرد
باراک اوباما گفت وی بیشتر از هرکس دیگری به محدودیت های آمریکا برای مداخله نظامی در سوریه آگاه است.
وی در مصاحبه با مجله نیوریپابلیکا گفته است: «در وضعیتی مانند سوریه، من باید این سوال را بپرسم، آیا ما می توانیم این وضعیت را تغییر دهیم؟ آیا مداخله نظامی اثری خواهد گذاشت؟ این مداخله چه تاثیری روی توانایی ما در حمایت از نیروهایی که همچنان در افغانستان هستند، خواهد گذاشت؟»

اوباما توضیح بیشتری در این باره نداده است اما همزمان روزنامه لس آنجلس تایمز خبر داد که ایران پیام هشدار و تهدیدآمیز درباره حمله علیه سوریه ارسال کرده است. این روزنامه نوشت: علی اکبر ولایتی مشاور ارشد رهبر عالی ایران هشدار داد هرگونه حمله به سوریه، حمله به ایران قلمداد می شود.

این قوی ترین و شدیدترین هشدار از سوی ایران در حمایت از هم پیمان سوری خود بوده است.
الشرق الاوسط نیز در گزارش مشابهی نوشت: ایران سوریه را حلقه طلایی ارتباط خود با مقاومت می داند و حاضر است به هر قیمت از سوریه حمایت کند. سخنان اخیر مشاور رهبری ایران حاکی از این معناست.

الشرق الاوسط اضافه کرد: نظام حاکم بر سوریه از دهه هشتاد قرن گذشته یک هم پیمان بسیار مهم برای ایران اسلامی بود و نخستین هم پیمان عربی نظام حاکم بر ایران به شمار می رود. هم پیمانی سوریه و ایران در زمان بشار اسد تبدیل به یک رابطه تمام عیار و کامل و اساسی شده است و همین مساله باعث شد که تهران بتواند به میزان بیشتری بر منطقه تاثیر بگذارد. این طبیعی است که نظام حاکم بر ایران از نظام حاکم بر سوریه حمایت کند زیرا دمشق در زمان بشار اسد و در زمان جنگ ایران با عراق، حمایت زیادی از تهران کرد؛ سوریه در آن زمان منبع اصلی کمک ها به ایران بود.

این روزنامه افزود: این سوابق تفسیرکننده سخنان مشاور رهبر ایران است که گفت هرگونه حمله نظامی به سوریه به منزله حمله نظامی به ایران است و ایران آشکارا اعلام کرده است که اجازه نمی دهد نظام سوریه سرنگون شود.
گفتنی است بشار اسد رئیس جمهور سوریه به تازگی در مصاحبه با روزنامه لبنانی الاخبار تاکید کرد: ارتش سوریه در برابر شبه نظامیان تحت حمایت غرب دست برتر را دارد.

وی گفت: «ارتش در میدان مبارزه بسیار پیش است و دستاوردهای عمده ای را کسب کرده است. اگر ترکیه حمایت از شبه نظامیان را متوقف کند و مرز ترکیه جهت مقابله با قاچاق سلاح و شبه نظامیان بسته شود، این ماجرا ظرف تنها دو هفته خاتمه پیدا می کند.»
اسد با بیان اینکه وضعیت در دمشق بهبود پیدا کرده است، افزود: «گروه های مسلح که تحت حمایت مالی کشورهای خارجی هستند، اخیرا با شکست های سنگینی روبرو شده اند.»

سوریه قریب ۲ سال است که درگیر جنگ با تروریست ها و گروه های مسلح خارجی است.
گنادی گتی اف معاون وزیر خارجه اخیرا اعلام کرد: ایران را نمی توان منزوی کرد و باید از نقش مثبت ایران برای حل بحران سوریه استفاده کرد.

به نظر ما نادیده گرفتن ظرفیت ایران در این زمینه قابل قبول نیست. ممانعت از ورود ایران به گروه میانجی گران بین المللی، احتمال حل سیاسی این بحران را کاهش می دهد. با توجه به روابط تنگاتنگ تهران- دمشق بعید نیست ایران کلید حل بحران سوریه را در اختیار داشته باشد.

«ایوان سوفونیون» کارشناس انستیتوی خاورمیانه در مسکو نیز موضع غرب در برابر ایران را سوال برانگیز دانسته و می گوید: ایران دارای اهرم های سیاسی و اقتصادی بر سوریه است؛ ابزاری که روسیه ندارد.

روزنامه سعودی: اگر نجنبیم مصر هم مانند سوریه در جبهه ایران قرار می گیرد
«ایران سیاست نزدیکی با کشورهای مختلف به ویژه مصر را صبورانه دنبال می کند. کشورهای حاشیه خلیج فارس مراقب باشند که مصر به سمت ایران هل داده می شود.»

این تحلیل آمیخته با هشدار را روزنامه سعودی الحیات منتشر کرد و نوشت: احتیاط مصر در قبال ایران چندان به طول نخواهد انجامید، به ویژه اگر سیاست کشورهای عرب خلیج فارس در قبال مصر ادامه پیدا کند. از یک سو قاهره با چالش ها و فشارهایی در تمامی زمینه ها به خصوص در سیاست خارجی و مسائل منطقه ای مواجه است و از سوی دیگر به خوبی می دانیم که ایران در سیاست نزدیکی خود به کشورها و جریان های مختلف بسیار صبور است و به سادگی ناامید نمی شود و پیشنهادات پر جرأتی نیز در صورت لزوم ارائه می دهد.

الحیات افزود: به خوبی می دانیم که عرب های خلیج فارس از قدرت گرفتن اخوان المسلمین در مصر هراس دارند که در بخشی از این هراس حق داشته و در بخشی دیگر دچار مبالغه شده اند. به دلیل همین ترس است که به جز دوحه، دیگر پایتخت های عربی با گشایش نسبت به قاهره و حاکمان جدید آن عمل نمی کنند.

این نکته نیز بدیهی است که خستگی سیاسی و بی برنامگی در سیاست های اخوان در مصر، تردیدهایی جدی ایجاد کرده است؛ اما این نکته واضح و پذیرفتنی نیست که چرا باید روابط دو جانبه حتی برای مرحله ای گذرا، دچار تنش شود؛ چرا که اولا خسارت وارده بسیار سنگین خواهد بود و ثانیاً این تنش می تواند در نهایت به نقطه ای برگشت ناپذیر برسد و قاهره را به سمت تهران سوق دهد.

درست است که مصر، سوریه نیست ولی درغلطیدن سوریه به دامان ایران، عبرتی در خود نهفته دارد. هم پیمانی تاکتیکی حافظ اسد و ایران در برابر صدام حسین به مرور به یک اتئلاف استراتژیک طولانی تبدیل شد که بهای آن را پرداخت کرده و هنوز هم پرداخت می کنیم.

روزنامه سعودی همچنین نوشت: به صراحت می توان گفت که روابط دوجانبه مصر با کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس را خطری جدی تهدید می کند. کشورهای عربی باید سیاستی جدید را در قبال مصر حتی با وجود اخوان المسلمین به کار گیرند و این کشور را در آغوش خود بگیرند تا بدین ترتیب جلوی تلاش های ایران برای نزدیکی به مصر گرفته شود.

تجزیه طلبی رسانه MI6 انگلیس صدای جبهه ملی را درآورد
شبکه بی بی سی در مسیر ایجاد و افزایش تنش های قومی در ایران گام برمی دارد.
«جبهه ملی» با انتشار نامه ای سرگشاده خطاب به رئیس بخش فارسی نوشت: متأسفانه شاهدیم که BBC مدتی است با بزرگ نمایی مشکلات و اختلافات قومی در ایران در مسیر افزایش و یا ایجاد تنش های قومی گام برمی دارد متاسفانه استفاده از کارشناسانی که سابقه ایران ستیزی آنان بر کسی پوشیده نیست و پوشش خبری و بزرگنمایی برخی کنفرانس های ضد ایرانی در برنامه های BBC و با توجه به بدبینی عمومی در ایران نسبت به عملکرد دولت انگلستان در ۱۵۰ سال گذشته باعث بدبینی بیشتر مردم ایران شده است.

به گزارش گویانیوز در ادامه این نامه با اشاره به نقش منفی و ضد ایرانی انگلیس در ایران و هند آمده است: انگلیس در ایجاد قحطی و قتل عام مردم ایران در جنگ جهانی اول نقش داشت و قربانیان این واقعه بیشتر از قتل عام یهودیان توسط حکومت نازی در جنگ دوم بود. انگلیس همچنین نقش موثر در ایجاد آشوب های محلی در ایران، به گمراهی کشاندن انقلاب عظیم مشروطه و دسیسه چینی در از بین بردن نتایج موثر آن توسط به قدرت رساندن حکومت استبدادی و تحقیر ملت فهیم ایران و سرنگونی دولت ملی و قانونی دکتر محمد مصدق داشت.

نویسندگان این نامه افزوده اند: اگر در شبکه بی بی سی کارشناس ضد ایرانی دعوت می شود انتظار است از کارشناسان ایران شناس آگاه نیز دعوت شود تا جواب بسیاری از استدلال های اشتباه و مغالطه های آشکار و تحریف های تاریخی در همان برنامه داده شود. نام بردن از برخی بزرگان ۱۰۰ ساله اخیر ایران که تمام عمر خود را در جهت آزادی و آزادگی سپری کرده اند به عنوان مشتی فاشیست و نژادپرست در برنامه پرگار با چه استدلال و یا حکم اخلاقی انجام می پذیرد؟ چرا بی بی سی باید مردم ایران را نژادپرست بخواند؟
جبهه ملی، علی عزیزی بنی طرف از عناصر فراری مقیم لندن را «ترویج کننده گفتمان ضدایرانی که در راستای تبلیغات تجزیه طلبان انگلیسی علیه ایران فعالیت می کند» معرفی کرد و از شبکه بی بی سی به خاطر ترویج تجزیه طلبی با استفاده از افرادی نظیر وی انتقاد کرد.

عسگراولادی گفت سعیدجان توبه کن خوب می شوی
«آقای عسگراولادی بالای سر من آمد و یک جمله ای هم گفت. او به من گفته بود سعید جان توبه کن ان شاءالله خوب می شوی».
این مطلب را سعید حجاریان در مصاحبه با روزنامه اعتماد عنوان کرد.

وی در تحلیل اظهارات اخیر عسگراولادی با بیان اینکه این اظهارات شخصی است، می گوید: آقای عسکراولادی زمانی که من ترور شده بودم و در بیمارستان سینا بودم، بالای سر من آمد و برای شفای من حمد خواند. آن موقع من بی هوش بودم. اول اطرافیان برایم گفتند و بعد خود ایشان برایم تعریف کردند. برایم «حمد» خواند و یک جمله ای هم گفت. او به من گفته بود «سعید جان! توبه کن ان شاءالله خوب می شوی.»

وی می افزاید: حالا غرضم از تعریف کردن این خاطره این بود که بگویم آقای عسگراولادی همیشه چنین موضع گیری هایی داشته اند. یعنی صحبت های اخیرشان درباره سران معترضان انتخابات سال ۸۸ منطبق با روش همیشگی ایشان است. آقای عسگراولادی الان گفته سران معترض بعد از انتخابات سال ۸۸ «فتان» نیستند بلکه «مفتون» بوده اند و چون مفتون بوده اند حالا باید توبه کنند.

به نظر من صحبت های ایشان درباره معترضان بعد از انتخابات گذشته شبیه همان اظهاراتی است که بالای سر من در بیمارستان سینا گفت. آنجا هم برای من دعا کرد و هم گفت توبه کن؛ یعنی آقای عسگراولادی آدمی است که وسط می ایستد. اصلاً شخصیت آقای عسگراولادی اینچنین است.

حجاریان درباره موضع علی مطهری می گوید: موضع علی مطهری از آقای عسگراولادی هم بهتر است. یعنی علی مطهری مثل آقای عسگراولادی وسط نیست بلکه بیشتر به سمت اصلاح طلبان متمایل است. اما آقای عسگراولادی مجبور است که وسط بایستد. چون ایشان تحت فشار قرار دارد و اصولگرایان افراطی به او هجوم می آورند.حجاریان همچنین گفته است: حرف های آقای عسگراولادی ربطی به مؤتلفه ندارد و ممکن است ناشی از یک رؤیای صادقه یا به خاطر سوابق و رفاقت ها باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.