در صورت آمادگی رهبری ایران، آمریکا آماده مذاکره مستقیم است

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : شنبه ۱۴ بهمن ۹۱ - ۲۲:۳۸

  کد خبر : 6587

  در صورت آمادگی رهبری ایران، آمریکا آماده مذاکره مستقیم است

  به گزارش واران نیوزبه نقل از اسوشیتدپرس، امروز، بایدن در حاشیه کنفرانس بین­ المللی امنیتی مونیخ در پاسخ به سوال …

  به گزارش واران نیوزبه نقل از اسوشیتدپرس، امروز، بایدن در حاشیه کنفرانس بین­ المللی امنیتی مونیخ در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در مورد این که چه زمانی گفتگوهای مستقیم با ایران ممکن خواهد بود، گفت: “هرگاه رهبر ایران، رهبر معظم، جدی باشد.” بایدن افزود این پیشنهاد پا برجا است، “اما [تلاش برای گفتگو] باید واقعی و ملموس باشد و دستورکاری برای زمینه­ سازی برای گفتگوها از سوی آنها [ایران] وجود داشته باشد. ما فقط برای دست­گرمی آماده گفتگو نیستیم.”

  پیشتر بایدن اعلام کرده بود هنوز زمان برای رفع نگرانی­ها در مورد مسئله هسته­ای ایران از راه دیپلماسی و گفتگو وجود دارد- اما تاکید کرده بود این موضوع به نشان دادن حسن نیت از سوی تهران بستگی دارد. بایدن در حالی از آمادگی امریکا برای مذاکره مستقیم با ایران سخن گفت که روز گذشته علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه کشورمان واکنش مثبتی به انتخاب جان کری به عنوان وزیر امور خارجه آمریکا نشان داد.

  صالحی گفت: «جان کری با ویژگی‌های فردی خود بتواند دست‌کم موجب اصلاح بخشی از رویکردها و سیاست‌های ضد ایرانی دولت آمریکا شود.»

  وی همچنین اضافه کرد: «جان کری چهره شناخته‌شده‌ای در سیاست خارجی آمریکاست که گفته می‌شود با تحولات منطقه خاورمیانه نیز آشنایی دارد، اگرچه عملکرد سیاستمداران از رویکرد کلان دولت‌ها و گرایش‌های سایر عناصر موثر در تدوین سیاست ملی کشورها تاثیر می‌پذیرد، اما شخصیت فردی مقامات که در واقع ریشه در ذات و طینت آنها دارد نیز یک واقعیت است.»

  در همین رابطه صبح امروز کاترین اشتون در کنفرانس مطبوعاتی مشترکش با گیدو وستروله، وزیر امور خارجه آلمان در برلین گفت که او نسبت به پیشنهاد معاون رییس‌جمهور آمریکا درباره مذاکرات مستقیم میان واشنگتن و تهران خوش‌بین است.

  وستروله نیز گفت که در حاشیه کنفرانس مونیخ این پیشنهاد را با علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران مورد بررسی قرار خواهد داد. از سوی دیگر رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس امروز با تاکید بر این که تصمیم‌گیری در مورد مذاکره مستقیم با آمریکا در عرصه هسته‌یی به عهده شورای عالی امنیت ملی است، گفت: «جمهوری اسلامی ایران تاکنون به صورت موضوعی با آمریکا مذاکراتی داشته است که این متفاوت از مذاکرات کلی در عرصه روابط دو جانبه به شمار می‌آید.»

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro