جزئیات تحریم های جدید علیه ایران

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : شنبه ۱۴ بهمن ۹۱ - ۲۲:۴۳

  کد خبر : 6589

  جزئیات تحریم های جدید علیه ایران

  به گزارش واران نیوز به نقل ازفارس: براساس آخرین تصمیمهای اتخاذ شده، کنگره آمریکا برای سال ۲۰۱۳ نیز تحریم های …

  به گزارش واران نیوز به نقل ازفارس: براساس آخرین تصمیمهای اتخاذ شده، کنگره آمریکا برای سال ۲۰۱۳ نیز تحریم های جدیدی را علیه ایران وضع کرده است که قرار است از ۱۸بهمن ماه آن را به اجرا درآورند.

  عموم تحریم‌های انجام گرفته علیه جمهوری اسلامی ایران در حوزه مسائل اقتصادی بوده و در طی سال‌های اخیر بر تعداد و فشار این گونه تحریم‌ها نیز افزوده شده است، ولی به گفته مسئولان آمریکایی و صهیونیستی آنان در آسیب رساندن به ایران در حوزه تحریم اقتصادی به عنوان آخرین تیر غرب، نه تنها موفق نبوده‌اند، بلکه با موانعی هم مواجه بودند که به عنوان نمونه تحریمی که قرار است از ۱۸بهمن ماه اجرا شود.

  مفاد این تحریم‌ها بدین قرار است که اولاً ؛ آمریکا در این تحریم برای کاهش و محدود کردن توانایی ایران برای صادرات نفت تهدید کرده است که از ششم فوریه ۲۰۱۳ بانک‌هایی که در سطح جهان به معامله نفت با ایران ورود نمایند اما نتوانند ثابت کننده پول نفت معامله شده در کشور خریدار نفت باقی مانده است، تحریم می‌شوند، به این مفهوم که پول نفت خریده شده هرگز نباید به ایران برسد.

  دوم؛ به وزارت خزانه‌داری اجازه داده شده دارایی‌های هر کسی که برای به دست آوردن فلزات قیمتی به ایران کمک کند را بلوکه کند.

  سوم؛ وزارت خارجه آمریکا برای ۲۰ کشور که نفت ایران را خریداری می‌کنند و نتوانسته‌اند واردات نفت خود را از ایران کاهش دهند، استثنا قابل شده و یک مهلت شش ماهه را از ۷ دسامبر به این کشورها داده است.

  همچنین مقامات آمریکایی اعلام کرده‌اند برای اینکه کشوری بتواند از معافیت مشمولیت تحریم نفتی برخوردار شود باید نشان دهد که به طور مستمر خرید نفت خود را از ایران کاهش داده است و البته همانطور که در بند ۱ ذکر شد در مقابل وجه آن تنها می‌تواند کالای مجاز به ایران بدهد.

  و بالاخره؛ وزارت دادگستری آمریکا نیز تلاش‌هایی را بر علیه بانک‌هایی که متهم به نقض تحریم‌های آمریکا بر علیه ایران هستند آغاز کرده است.

  به عنوان نمونه به دو بانک اشاره می شود؛بانک انگلیسی HSBC در یازدهم دسامبر ۲۰۱۲ موافقت کرد جریمه‌ای معادل ۱.۲۶ میلیارد دلار را به دولت آمریکا پرداخت نماید.

  همچنین این بانک باید ۶۶۵ میلیون دلار نیز بابت جریمه قصور در اجرای برنامه مؤثر پولشویی و انجام مبادلات برای مشتریانی در ایران پرداخت کند. همچنین بانک انگلیسی استاندارد چارترد Standard Chartereds نیز در دهم دسامبر ۲۰۱۲ به میزان ۲۲۷ میلیون دلار جریمه شد و برای نقض تحریم‌های آمریکا علیه ایران و سودان نیز محکوم به پرداخت ۱۰۰ میلیون دلار شد.

  با آغاز سال جدید میلادی برخی از خریداران قدیمی نفت ایران همچون کره جنوبی،هند،چین،ژاپن،ترکیه و چند کشور دیگر قراردادهای واردات جدیدی را با شرکت ملی نفت ایران به امضا رسانده اند، این قرار دادها ۲ تا ۵ ساله منعقد شده‌اند و عدم تعیین پیش شرط و پرداخت به موقع منابع مالی حاصل از فروش نفت در این قراردادها دیده شده است.

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro