مالکی: آنچه در عراق اتفاق افتاد در سوریه روی نخواهد داد

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : شنبه ۲۱ بهمن ۹۱ - ۱۸:۱۹

  کد خبر : 6912

  مالکی: آنچه در عراق اتفاق افتاد در سوریه روی نخواهد داد

  به گزارش واران نیوز «نوری مالکی» نخست‌وزیر عراق در گفت‌وگو با روزنامه «الشرق‌الاوسط» مقاومت نظام سوریه در برابر گروه های …

  به گزارش واران نیوز «نوری مالکی» نخست‌وزیر عراق در گفت‌وگو با روزنامه «الشرق‌الاوسط» مقاومت نظام سوریه در برابر گروه های مسلح و سقوط نکردن آن را امری مورد انتظار عنوان و خاطرنشان کرد: این مسئله از همان ابتدا کاملا مشخص بود و من این موضوع را به «باراک اوباما» رئیس جمهور آمریکا، معاون وی «جو بایدن» و «هیلاری کلینتون» اعلام کردم. اما آنها ادعا می کردند که بشار اسد در مدت دو ماه سقوط خواهد کرد.

  وی گفت: مسئولان آمریکایی ادعا می کردند اطلاعاتی دارند که نشان می دهد نظام سوریه سقوط خواهد کرد؛ اما پاسخ من این بود که حتی با گذشت دو سال نیز وی سقوط نخواهد کرد.

  نخست وزیر عراق تصریح کرد: به آمریکایی ها گفتم ما سوریه را به خوبی می شناسیم. آنها به خوبی خواهند جنگید و سکولارها، مسیحی ها و گروههای دیگر در دفاع از نظام مقاومت خواهند کرد. در نتیجه بحران کنونی مانند گلوله برف بزرگ خواهد شد.

  نوری مالکی افزود: آمریکایی ها این موضع مرا غیر عملی می دانستند؛ اما امروز همه شاهد آن هستیم که وضعیت سوریه به جنگ نیابتی و نه جنگ داخلی تبدیل شده است، و حتی موضوع از جنگ نیابتی منطقه ای به جنگ نیابتی بین المللی تبدیل شده است. از سوی دیگر همزمان که جنگ عملی در سوریه جریان دارد، آمریکا و روسیه با یکدیگر در حال مذاکره هستند.

  مالکی در ادامه بر حمایت از مردم سوریه و ضرورت دستیابی آنها به دموکراسی، آزادی و برابری تأکید کرد.

  وی تکرار حمله ای که به سرنگونی رژیم صدام انجامید و دل بستن به دخالتهای بین المللی در سوریه را غیر منطقی دانست و گفت: به نظر می رسد دخالت کشورهای دیگر در سوریه مانند آنچه در عراق روی داد دیگر تکرار نخواهد شد. بنابراین اصرار نظام بر تحلیل هایش به دلیل اطلاع از وضعیت جامعه بین الملل است.

  نخست وزیر عراق تصریح کرد: دمشق به خوبی می داند که آنچه در عراق اتفاق افتاد در سوریه تکرار نخواهد شد؛ و این امر باعث شده است که روس ها و چینی ها درباره سوریه به طور مداوم از حق وتو استفاده کنند.

  مالکی تنها راه حل بحران سوریه را روش مسالمت آمیز دانست و تصریح کرد: به نظر می رسد در آینده توافقاتی در این زمینه به دست بیاید و معاذ الخطیب رئیس ائتلاف مخالفان سوریه نیز با وجود اعتراض سایر اعضای ائتلاف به این امر اشاره کرده است. اما بی تردید الخطیب با اطلاع از عزم جامعه بین الملل در این باره، چنین تصمیمی گرفته است.

  پیش بینی مالکی درباره آینده سوریه

  وی گفت: به نظر می رسد در سوریه کابینه جدیدی روی کار می آید و بشار اسد در منصب خود باقی خواهد ماند. پس از آن انتخابات برگزار خواهد شد و از طریق نتایج آن کابینه وحدت ملی جدیدی تشکیل خواهد شد که بشار اسد در آن کاندیدا نخواهد شد.

  تحولات عراق ربطی به انقلابهای عربی ندارد

  نخست وزیر عراق درباره تحولات اخیر این کشور تأکید کرد: آنچه در عراق در حال روی دادن است، ارتباطی به انقلابهای عربی ندارد. بلکه برخاسته از مسائل سیاسی مشخص است و نه خواسته های مردمی. زیرا نظام عراق، کاملا منتخب است و سال آینده عمر کابینه فعلی به پایان خواهد رسید و کابینه جدیدی براساس انتخابات جدیدی تشکیل خواهد شد. بنابراین ما دیکتاتوری در عراق نداریم که مانند قذافی ۴۰ سال بر مسند قدرت باقی بماند.

  عراق در انتظار آرام شدن اوضاع مصر است

  مالکی درباره روابط عراق با مصر گفت: ما منتظر آرام شدن وضعیت سیاسی مصر و رسیدن آن کشور به ثبات هستیم تا بحران ها را پشت سر بگذارد. ولی مطمئن هستیم که شخصیت های سیاسی مصر اعم از اخوانی ها یا گروههای مخالف و جبهه نجات ملی یا دیگران براساس منطق و عقل و در راستای حفظ منافع کشورشان و در نظر گرفتن منافع جهان عرب اقدام خواهند کرد.

  نخست وزیر عراق تاکید کرد: در صورتی که مصر دچار فروپاشی شود، تأثیر آن بسیار زیانبار خواهد بود. مصر کشوری بزرگ با تاریخ، فرهنگ و اصالت است اما در مرزهای خود چالش هایی دارد.

  وی در ادامه درباره درخواست تظاهرات‌کنندگان عراقی مبنی بر عفو عمومی زندانیان گفت: دولت نمی‌تواند عفو عمومی صادر نماید؛ به ویژه اینکه برخی زندانیان به دلیل جرایم تروریستی و فساد مالی در زندان هستند.

  مالکی افزود: در مسائل مربوط به تروریسم نمی توان عفو عمومی صادر کرد. زیرا عفو عمومی صادر شده از سوی پارلمان در گذشته باعث مشکلات فراوانی برای کشور شد و سران گروههای تروریست بار دیگر به صحنه بازگشتند. علاوه بر این بازماندگان قربانیان اقدامات تروریستی خواستار مجازات مجرمان هستند. در نتیجه نمی توان حق مردمی که در نتیجه اقدامات شماری تروریست زیان دیده‌اند، به ویژه خانواده‌های قربانیان را نادیده گرفت.

  وی در باره تظاهرات در برخی از استان های عراق گفت: بی تردید برخی از تظاهرات‌کنندگان خواسته هایی دارند. اما عده ای در پی تحمیل اهداف بیگانگان تحت عنوان خواسته های مردم هستند. این افراد به صراحت از تقسیم عراق سخن می گویند. حتی رئیس پارلمان نیز از تقسیم کشور و نظام فدرالی سخن گفته است.

  ترکیه به دنبال سلطه بر دیگر کشورها است

  نخست وزیر عراق درباره اختلافات با ترکیه نیز گفت: جوهر اختلاف میان دو کشور آن است که ترکیه با دیدگاه حاکمیت بر عراق، سوریه و سایر کشورها با آنها تعامل می کند؛ و تنها مشکل در تعامل با ترکیه آن است که حاکمان آنکارا با استفاده از روش های فرقه ای در پی بازگرداندن نظام سلطه بر سایر کشورها هستند.

  مالکی با اشاره به اقدامات مداخله جویانه ترکیه در سایر کشورها خاطرنشان کرد: ترکیه به گروههای خاصی از جمله مخالفان دولت سوریه کمک های مادی می کند.

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro