زراعت چوب=حفظ جنگل ها و ایجاد شغل

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : چهارشنبه ۲۳ اسفند ۹۱ - ۱۳:۱۰

  کد خبر : 7543

  زراعت چوب=حفظ جنگل ها و ایجاد شغل

  جمعی از کارشناسان حوزه منابع طبیعی در صومعه سرا زراعت چوب را راهکاری درست و مطمئن برای حفظ جنگل ها …

  جمعی از کارشناسان حوزه منابع طبیعی در صومعه سرا زراعت چوب را راهکاری درست و مطمئن برای حفظ جنگل ها و ایجاد فرصت های شغلی جدید می دانند.

  آنان بر این باورند زراعت چوب ضمن تامین نیازمندی ها در افزایش درآمدهای عمومی استان به ایجاد فرصت های شغلی جدید نیز کمک شایانی می کند.

  به گزارش واران نیوز به نقل از ایرنا» اگر این روزها به اراضی کشاورزی، دشت ها و باغ های گیلان به ویژه در غرب استان سری بزنیم انبوهی از درختان صنوبر را می بینیم که به طبیعت گیلان جلوه ویژه ای بخشیده؛ زمین هایی که تا چند سال پیش یا رها شده بودند و یا فقط به کشت صیفی جات اختصاص داشتند.

  اما امروز با برنامه ریزی صحیح در حفظ جنگل و جلوگیری از قطع درختان جنگلی موثر واقع شده که اکنون تا حدود زیادی چوب مورد نیاز فرآیند توسعه در استان گیلان و حتی کشور را تامین می کنند.

  به نظر می رسد با به کارگیری سیاست های حمایتی از بهره برداران این بخش، تولید صنایع چوب و محصولات جانبی آن به میزان قابل توجهی افزایش یافته و از واردات نیز جلوگیری شود.

  کارشناسان منابع طبیعی معتقدند؛ آب و هوای مناسب و بارندگی های کافی سبب شده استان گیلان با داشتن حدود ۳۵ درصد سطح کشت چوب در کشور، مقام نخست زراعت چوب را در ایران به نام خود ثبت کند.

  رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری صومعه سرا روز سه شنبه به مناسبت هفته منابع طبیعی در این خصوص به خبرنگار ایرنا با اشاره به این که زراعت چوب یا کاشت درخت برای استفاده از چوب آن، راهکاری برای جبران نیازهای روبه رشد فرآیند توسعه به چوب است، گفت: طرح ملی زراعت چوب در سال های اخیر همزمان با سراسر گیلان در این شهرستان نیز اجرا شده است.

  ˈمحمدرضا دلجوپورˈ با بیان اینکه در سال های اخیر به سبب مقرون به صرفه بودن زراعت چوب، رغبت بهره برداران به این کار بیشتر شده است، افزود: در سال آغاز اجرای این طرح، سطح کشت زراعت چوب در گیلان ۲۰هزار هکتار بود، در حالی که این میزان امروز به بیش از ۴۵هزار هکتار رسیده است.

  وی با اعلام اینکه شهرستان صومعه سرا به عنوان قطب اصلی زراعت و تولید چوب صنوبر در کشور حائز رتبه برتر است، گفت: سالانه حدود ۲۶۰ هزار متر مکعب چوب صنوبر، در این شهرستان تولید می شود.

  دلجوپور رشد سریع، تکثیر آسان و سازگاری اکولوژیکی صنوبر را از جمله عوامل انتخاب این گونه درختی برای توسعه زراعت چوب دانست.

  وی ادامه داد: سالانه۶۵۰هزارمترمکعب چوب، معادل۷۰درصد چوب حاصل از باغهای صنوبر استان گیلان برداشت می شود، که نیمی از این مقدار چوب در این استان مصرف و بقیه نیز به استان های دیگر صادر می شود.

  دلجوپور نیاز سالانه چوب کشور را حدود ۱۲ میلیون مترمکعب دانست و اضافه کرد: هم اکنون سالانه شش و نیم میلیون متر مکعب نیاز کشور با زراعت چوب و برداشت از جنگل ها و بقیه نیز از طریق واردات چوب از روسیه ، فنلاند ، سوئد ، گرجستان و قفقاز تامین می شود.

  وی تنها راه رسیدن به خودکفایی و قطع واردات را افزایش سطح زراعت چوب اعلام کرد و گفت: هم اکنون بیش از۱۰۰هزارهکتار از زمین های گیلان قابلیت کشت صنوبر و زراعت چوب را دارد،که اگر این توانایی بالفعل شود دو میلیون مترمکعب چوب به میزان تولید سالانه افزوده خواهد شد.

  دلجوپور با بیان اینکه شهرستان صومعه سرا ۱۰هزار و۴۰۰هکتار صنوبر کاری دارد، افزود: قدمت جنگل کاری در این شهرستان به اواخر دوران سوم و اوایل دوران چهارم زمین شناسی بر می گردد، که گونه هایی مانند سفید پلت، شمشاد، شب خسب یا گل ابریشم، ملج و سرخدار در این جنگل ها وجود دارد.

  وی با اشاره به اینکه با زراعت صنوبر در یک هکتار از برداشت درخت در پنج هکتار جنگل جلوگیری می شود، اضافه کرد: در گذشته برای رفع نیازهای کشور به چوب، سالانه ۴۵۰ هزارمتر مکعب چوب از جنگل های گیلان برداشت می شد، که این میزان با افزایش زراعت چوب در این استان هم اکنون به ۲۰۰ هزارمترمکعب در سال رسیده که امیدواریم با توسعه کشت صنوبر این میزان برداشت به صفر برسد.

  همچنین جمعی از کارکنان یکی از کارخانه های چوب بری غرب گیلان نیز این گفتگو به خبرنگار ایرنا با ابراز خرسندی از رونق زراعت چوب در این استان گفتند: تا چند سال پیش سطح وسیعی از زمین های این منطقه بدون استفاده رها شده بود، اما از حدود ۹ سال پیش با کشت صنوبر در این زمین ها ، علاوه بر افزایش درآمد کشاورزان منطقه با ایجاد کارخانه های چوب بری ، برای عده بسیاری نیز شغل ایجاد شده است.

  سیداحمد مولایی صنوبرکار نمونه ایران و عضو کمیسیون مجمع ملی صنوبر کشور با بیان اینکه ۹ سال پیش صنوبرکاری را در ۸ هکتار زمین پدری اش در روستای لالم صومعه سرا شروع کرده افزود: با توجه به صرفه اقتصادی کشت این گونه درختی، هم اکنون ۷۲ هکتار صنوبر کاری دارد.

  وی ادامه داد: هم اکنون حدود ۴ هزار و ۸۵۰ کارخانه چوب بری و صنایع مرتبط با چوب در کشور وجود دارد، که چنانچه سطح کشت صنوبر توسعه نیابد این صنایع با مشکل مواجه شده و برداشت

  از جنگل ها نیز بیشتر خواهد شد.

  مولایی با اشاره به این که با توجه به آب و هوای جلگه‌ای استان گیلان می‌توان بعد از کشت برنج و چای به کشت درخت صنوبر و خودکفایی در تولید آن دست یافت، افزود: اکنون هیچ گونه صادرات چوب در کشور وجود ندارد در حالی که با وجود زمین های مساعد می توانیم در تولید چوب و صادرت آن پیشگام باشیم.

  عضوکمیسیون مجمع ملی صنوبرکشور با اعلام این که پرورش یک درخت بین ۷ تا ۱۵ سال به طول می انجامد، تاکید کرد: بنابراین زراعت آن توجه مسوولان را بیش از هر محصول دیگری می‌طلبد.

  به گفته وی صنوبر با دارا بودن ۶۵ درصد سلولز در تولید خمیر کاغذ در صنعت فیبر و نئوپان یکی از مواد اولیه‌ اساسی محسوب می‌شود وطبق آخرین تحقیقات صورت گرفته، از این محصول می‌توان بیش از یکصدمورد استفاده متفاوت به عمل آورد.

  مولایی با اشاره به این که خود شرکت تعاونی صنوبرگستر را در جهت گسترش زراعت صنوبر در شهرستان صومعه سرا تاسیس کرده یادآور شد: این شرکت در راستای صیانت از جنگل‌ها با توجه به قطع بی رویه درختان جنگلهای شمال کشور و تامین نیازهای کارخانجات سلولزی کشور گام برمی‌دارد.

   

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro