وجود 78 هکتار اراضی زیرکشت کلزا در صومعه‌سرا

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : جمعه ۲ فروردین ۹۲ - ۱۸:۴۴

  کد خبر : 7652

  وجود ۷۸ هکتار اراضی زیرکشت کلزا در صومعه‌سرا

  مدیر اداره جهاد کشاورزی صومعه‌سرا از وجود ۷۸ هکتار اراضی زیرکشت دانه‌های روغنی کلزا در این شهرستان خبر داد. واران …

  مدیر اداره جهاد کشاورزی صومعه‌سرا از وجود ۷۸ هکتار اراضی زیرکشت دانه‌های روغنی کلزا در این شهرستان خبر داد.

  واران نیوز» احمد پادیاب اظهار کرد: کلزا از غنی‌ترین محصولات کشاورزی در گیلان محسوب می‌شود.

  وی با بیان اینکه دانه‌های محصول کلزا حاوی روغن‌های ناب گیاهی است، تصریح کرد: کشت دانه‌های روغنی کلزا علاوه بر حوزه اشتغالزایی به دلیل افزایش درآمدها از اهمیت خاصی برای کشاورزان برخوردار است.

  مدیر اداره جهاد کشاورزی صومعه‌سرا افزود: روغن کلزا به دلیل وجود اسیدهای چرب اشباع نشده و بدون کلسترول از ارزش غذایی بالایی برخوردار است.

  وی از وجود ۷۸ هکتار اراضی زیر کشت دانه‌های روغنی کلزا در صومعه‌سرا خبر داد و بیان کرد: در صورت مساعد بودن شرایط آب و هوا، بالغ بر دو تن دانه کلزا از هر هکتار اراضی کشت این محصول در صومعه‌سرا برداشت می‌شود.

  پادیاب با اشاره به اختصاص تسهیلات به اراضی زیرکشت دانه‌های روغنی کلزا در صومعه‌سرا، یادآور شد: بالغ بر سه میلیون و ۵۰۰ هزار تومان وام بلاعوض در راستای حمایت از افزایش تولید کلزا به کشاورزان این محصول در صومعه‌سرا اختصاص می‌یابد.

  وی به دیگر خدمات اختصاص یافته به کشاورزان و فعالان حوزه کشت کلزا در صومعه‌سرا اشاره کرد و گفت: برگزاری دوره‌های آموزشی کشت کلزا و نهاده‌های کشاورزی از دیگر این خدمات است.

  مدیر جهاد کشاورزی صومعه‌سرا، کشت کلزا را استفاده بهینه از اراضی کشاورزی این شهرستان برای کشت دوم برشمرد.

  این مسئول به توزیع بذر پرمحصول برنج گوهر در بین کشاورزان صومعه‌سرا اشاره کرد و یادآور شد: امسال بالغ بر ۱۵ تن بذر پرمحصول گوهر بین کشاورزان متقاضی صومعه‌سرا توزیع شده است.

  پادیاب، خاطرنشان کرد: در سال زراعی آینده و با توجه به تقاضای کشاورزان پیش‌بینی می‌شود بالغ بر ۵۰۰ هکتار از اراضی شالیکاری صومعه‌سرا به کشت گوهر اختصاص یابد.

  وی، میزان کشت رقم پرمحصول برنج گوهر در هر هکتار را ۶۰ کیلوگرم نامید و تصریح کرد: کشاورزان می‌توانند در هر هکتار ۵٫۷ تن شلتوک برداشت کنند.

  مدیر جهاد کشاورزی صومعه‌سرا، توزیع کود شیمیایی بین کشاورزان را از دیگر خدمات این نهاد در طول سال جاری ذکر کرد و افزود: امسال سه هزار و ۶۰۰ تن کود شیمیایی در بین کشاورزان صومعه‌سرا توزیع شده است.

  وی با بیان اینکه اکنون در بیش از نیمی از اراضی شالیکاری صومعه‌سرا شخم زمستانه انجام شده است، متذکر شد: شخم زمستانه از مجموع ۲۸ هزار هکتار اراضی شالیکاری صومعه‌سرا بالغ بر ۱۴ هزار هکتار از آن با همکاری کشاورزان انجام شده است.


  منبع:فارس 

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro