نگاهی بر رویکرد های مهندس خصوصی برای ارتقای شهرستان

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۲ - ۱۶:۱۳

  کد خبر : 8816

  نگاهی بر رویکرد های مهندس خصوصی برای ارتقای شهرستان

  به گزارش واران نیوز به نقل از وبلاگ  خبر رسان»  البته باید توجه داشت که برای نقد منصفانه عملکرد مهندس …

  به گزارش واران نیوز به نقل از وبلاگ  خبر رسان»  البته باید توجه داشت که برای نقد منصفانه عملکرد مهندس خصوصی و هر نماینده دیگری چه در بعد منطقه ای و چه در بعد فرامنطقه ای، ضروری است عوامل متعددی را لحاظ نماییم. عواملی مانند وعده های انتخاباتی (واقع بینانه بودن یا نبودن آنها)، انتظارات عمومی (منطقی بودن یا نبودن آنها)، رابطه دولت و مجلس، جایگاه و وزن سیاسی نماینده، میزان عقب ماندگی های به جا مانده از قبل و البته زمان سپری شده از دوران نمایندگی. پس می توان نتیجه گرفت که باید عمده نقد خود از عملکرد مهندس خصوصی را با توجه ویژه به زمان کوتاه گذشته از مسولیت او بیان کرد.

   اما جنبه هایی از عملکرد نماینده هم هست که عامل زمان در نقد و بررسی آن کم تأثیر است و آن چیزی نیست جز رویکردهای کلی وی از ابتدای دوران نمایندگی اش.

  در این نوشته سعی بر این است، با توجه به ملاحظات و دغدغه هایی که الزاماً بیانگر انتظارات عمومی از مهندس خصوصی نیست، رویکردهای وی در ارتباط با مسائل شهرستان مورد نقد و بررسی قرار دهیم.

  شهرستان صومعه سرا، در گذر سالیان متمادی به منطقه ای پر از تضاد و تنش های سیاسی (هر چند مزمن) تبدیل شده است و با وجود این که از دید برون منطقه ای، این شهر دارای هویتی واحد است، اما با نگاهی نزدیک تر، انواع تضادها و گسست‏ها ما بین امروز و دیروز آن دیده می شود قطعاً مهندس خصوصی نمی تواند از این مسأله چشم‏پوشی کند و بدون توجه به شرایط منطقه ای، با نگاه صرف به بیرون، سعی در توسعه و ارتقای حوزه انتخابیه خود داشته باشد.

  به عبارت دیگر، با توجه به شرایط سخت اقتصادی کنونی ،دوران نمایندگی مهندس خصوصی را می توان یکی از بی نظیرترین فرصت‏های شهرستان برای حفظ و تقویت جایگاه دائمی آن در استان وکشور دانست.

   

  به نظر نگارنده مهندس خصوصی می تواند با دو رویکرد کلی در جهت ارتقا شهرستان به معنای صحیح کلمه نقش آفرینی کند.رویکرد اول، میدان دادن به نیروهای اجرایی جوان برآمده از همین شهرستان در امور مدیریتی صومعه سرا ،یعنی علاوه بر این که روند انتصاب نیروهای بومی برای هر منطقه باید شکل معنا داری به خود بگیرد، ضروری است نیروهای اجرایی تحصیل کرده، نقش مؤثرتری داشته باشند به نظر می رسد تحقق این امر توسط ایشان موفقیت آمیز بوده است  .

  طبعاً یکی از بهترین فرصت های به وجود آمده برای شروع این تغییر مدیریتی، موضوع تشکیل کارگروه‏های تخصصی بود که جا دارد  نیروهای نخبه و تحصیلکرده شهرستان نقش پررنگتری در آن ایفا کنند .هرچند این کارگروهها در حال شکل گیری می باشد ولی نماینده شهرستان می تواند از پتانسیل نیروهای جوان و نخبگان و تحصیلکردگان که در خارج از شهرستان زندگی می کنند نیز به شکل بهتری در این موضوع استفاده کند تا این کارگروهها را به شکل کاربردی تر تشکیل گردد.

   

  رویکرد دیگر قابل اجرا برای تقویت اعتماد سازی مردم  و زدودن ذهنیت های نامناسب و نیز کمک به رسیدن راهبردی مدون برای توسعه و ارتقای متوازن شهرستان حضور پررنگ در محیطهای دانشگاهی و علمی   است که مهندس خصوصی می تواند با مشاوره های مناسب در این زمینه گام های مؤثری بردارد.

  البته نقش خبر و اصحاب رسانه در تقویت این رویکردها را نباید نادیده گرفت که به نظر می رسد در این زمینه  کوتاهی و قصوری از طرف  مهندس خصوصی   صورت گرفته است.

  با این توضیحات، به نظر می رسد باید در رویکردهای مبنی بر تغییر مدیریت ادارات صومعه سرا تجدید نظر شود چرا که اولاً باعث گسترش ذهنیت گفته شده در سطور بالا در مورد شهرستان می شود و دوم این که ممکن است در بیشترِ موارد به شکل گیری ارتقای صوری منجر شود. به عبارت دیگر، با وجود چنین ذهنیتی مدیران کل استان قاعدتاً اختیارات و جایگاه لازم به ادارات ارتقا یافته صومعه سرا را تضمین نمی کنند. این موضوع در مورد برخی ادارات ارتقا یافته یا در شرف ارتقا دیده می شود.

  پس به طور خلاصه باید گفت طفره رفتن از بررسی شرایط پر از تضاد شهرستان و در پیش گرفتن رویکرد منفعلانه نسبت به آن، نه از مهندس خصوصی و نه از سوی فعالان اجتماعی و نخبگان شهرستان به هیچ وجه پذیرفتنی نیست.


   جعفر محمدی

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro