امام علی (ع) می فرماید
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
Friday, 7 May , 2021
امروز : جمعه, ۱۷ اردیبهشت , ۱۴۰۰ - 26 رمضان 1442
شناسه خبر : 8903
  پرینتخانه » اخبار روز ایران و جهان, سوژه های داغ, سیاسی تاریخ انتشار : 10 می 2013 - 2:42 |

نگاهی به سوابق اجرایی نامزدهای ریاست جمهوری

تاکنون چهره های متعددی برای حضور در عرصه انتخابات اعلام کاندیداتوری کرده و یا نام آن ها در رسانه ها به عنوان کاندیدای احتمالی انتخابات یازدهم ریاست جمهوری یاد می شود. مروری گذرا بر سوابق اجرایی کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری از اختلاف فاحش میان برخی کاندیداها حکایت دارد؛ در این میان برخی از نامزد های […]

نگاهی به سوابق اجرایی نامزدهای ریاست جمهوری

تاکنون چهره های متعددی برای حضور در عرصه انتخابات اعلام کاندیداتوری کرده و یا نام آن ها در رسانه ها به عنوان کاندیدای احتمالی انتخابات یازدهم ریاست جمهوری یاد می شود.

مروری گذرا بر سوابق اجرایی کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری از اختلاف فاحش میان برخی کاندیداها حکایت دارد؛ در این میان برخی از نامزد های انتخابات ریاست جمهوری در طول ۳۴ سال گذشته در پست های اجرایی حضور داشته اند و برخی تنها یک یا دو سال سابقه اجرایی را در کارنامه دارند.

به گزارش بولتن نیوز، تاکنون چهره های متعددی برای حضور در عرصه انتخابات اعلام کاندیداتوری کرده و یا نام آن ها در رسانه ها به عنوان کاندیدای احتمالی انتخابات یازدهم ریاست جمهوری یاد می شود.

در این میان نگاهی به کارنامه اجرایی کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری می تواند معیار مناسبی برای سنجش توان اجرایی کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری باشد.

علی اکبر ولایتی

علی اکبر ولایتی در ۴ تیر ماه ۱۳۲۴، در رستم آباد، یکی از  روستاهای شمیران به دنیا آمد. او پزشک اطفال و فوق تخصص بیماری های عفونی خود را در دانشگاه جان هاپکینز آمریکا گذراند.مطب شخصی وی در شهرک غرب تهران واقع است و مدیریت بیمارستان مسیح دانشوری را نیز بر عهده دارد.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، مدتی معاون وزارت بهداری بود، در دوره اول مجلس به نمایندگی مردم تهران انتخاب شد و سپس به مدت شانزده سال، در دوره های ریاست جمهوری حضرت آیت الله خامنه ای و  آیت الله هاشمی رفسنجانی ، به عنوان وزیر خارجه مشغول همکاری بود. پس از سال  ۱۳۷۶، ولایتی به عنوان مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل منصوب شد و تا کنون در این سمت مشغول فعالیت است.


غلامعلی حداد عادل

غلامعلی حداد عادل متولد اردیبهشت ماه سال ۱۳۲۴ در تهران است. او در سال ۱۳۵۸ معاونت وزارت ارشاد را بر عهده داشت و طی سال های ۱۳۶۱ تا ۱۳۷۲ نیز معاون وزیر آموزش و پرورش بود.

حداد عادل همچنین از سال ۱۳۷۴ تا کنون (به استثنای فاصله ۸۳ تا ۸۷) ریاست فرهنگستان زبان و ادب فارسی را بر عهده داشته است.

حداد عادل به مدت ۱۳ سال نمایندگی مردم تهران در مجالس ششم، هفتم، هشتم و نهم را بر عهده داشت و در فاصله سال های ۱۳۸۷ تا ۱۳۸۳ رئیس قوه مقننه بود. سمتی که در دوره بعد و با حضور علی لاریجانی نتوانست آن را از آن خود کند.

او از سال ۱۳۸۷ تا کنون نیز به عنوان مشاور عالی مقام معظم رهبری منصوب شده است.


محمد سعیدی کیا

محمد سعیدی کیا در سال ۱۳۲۵ در اصفهان متولد شد. وی مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشتهٔ راه و ساختمان از دانشگاه امیر کبیر تهران دریافت کرد. محمود احمدی نژاد در تاریخ ۲۳ مرداد ۱۳۸۴ وی را برای تصدی وزارت مسکن و شهرسازی به مجلس معرفی کرد و پس از تایید مجلس این وزارت را در اختیار گرفت. وی پیش از این وزیر راه و ترابری (دولت میرحسین موسوی و هاشمی رفسنجانی) از سال ۱۳۶۴ تا ۱۳۷۲ بوده‌است. همچنین وزیر جهادسازندگی دولت خاتمی از سال ۱۳۷۶ تا ۱۳۷۹ بوده‌است.

سعیدی کیا در ۹/۱۰/۱۳۹۱ برای حضور در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اعلام کاندیداتوری کرد.

محمد شریعتمداری

محمد شریعتمداری، وزیر بازرگانی در دولت سید محمد خاتمی بود که پنجاه و دوسال پیش در تهران به دنیا آمد.

او از سال ۱۳۶۰ به عنوان جانشین معاونت امور انقلاب فعالیت کرد و در دولت اول هاشمی رفسنجانی به عنوان قائم مقام وزیر بازرگانی منصوب شد.

شریعتمداری از سال ۱۳۶۹ تا مهر ماه ۱۳۷۶ در معاونت نظارت و حسابرسی دفتر مقام معظم رهبری فعال بود اما پس از آن به دولت سید محمد خاتمی رفت و وزیر بازرگانی شد.

شریعتمداری در  ۱۲/۱۰/۱۳۹۱ در مصاحبه با خبرگزاری مهر اعلام کاندیداتوری کرد.


حسن سبحانی

حسن سبحانی متولد سال ۱۳۳۲ در دامغان است. او دکتری علوم اقتصادی خود را از دانشگاه تهران دریافت کرده است.

سبحانی در سال ۱۳۵۸ با شرکت در انتخابات شورای شهر از طرف مردم به عنوان عضو شورای شهر انتخاب و سپس از طرف اعضای منتخب به ریاست شورای شهر دامغان برگزیده شد.

او همچنین از سال ۱۳۷۵ تا ۱۳۸۷ به مدت ۱۲ سال نماینده مردم دامغان در ادوار پنجم، ششم  و هفتم مجلس شورای اسلامی بود.

قائم مقامی معاون پژوهشی دانشگاه تهران در سال ۱۳۷۱ و حضور در روابط عمومی وزارت ارشاد از دیگر فعالیت های اجرایی سبحانی به شمار می رود.

سبحانی در تاریخ ۱/۱۱/۱۳۹۱ به صورت رسمی برای حضور در انتخابات اعلام کاندیداتوری کرد.


مصطفی کواکبیان

مصطفی کواکبیان، متولد ۱۳۴۱ سمنان، نماینده سابق شهرستان های سمنان و مهدیشهر در مجلس شورای اسلامی و دبیر‌کل حزب مردم‌سالاری است.

کواکبیان مدیر مسئول روزنامه مردم‌سالاری و صاحب امتیاز و مدیرمسئول روزنامه محلی پیام استان سمنان است.

او در طول سال های ۱۳۵۹ تا ۱۳۶۱ به عنوان قائم مقام دبیر حزب جمهوری اسلامی در استان سمنان فعالیت کرد و در جبهه های جنگ تحمیلی نیز حضوری فعال داشت.

کواکبیان در یازدهمین کنگره حزب مردم سالاری در پنجمن بهمن ماه ۱۳۹۱ با رای اعضای شورای مرکزی به عنوان کاندیدای ریاست جمهوری این حزب معرفی شد.


محسن رضایی

محسن رضایی در شهریور ۱۳۳۳ متولد شد. او در رابطه با این فعالیت های سیاسی به مدت ۵ ماه توسط ساواک اهواز بازداشت شد.  او در آستانه پیروزی انقلاب و ورود امام خمینی (ره) در جمعیت منصورون وظیفۀ حفاظت از جان حضرت امام (ره) را برعهده گرفت. او در خرداد ۱۳۵۸ به عضویت شورای فرماندهی سپاه درآمد. در شهریور ۱۳۶۰ از سوی حضرت امام خمینی(ره) به فرماندهی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی منصوب شد

رضایی در شهریور ۱۳۷۶ به عنوان «دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام» منصوب شد و مطالعات اولیه برای تنظیم سند چشم انداز ۲۰ سالۀ ایران را آغاز نمود.

محسن رضایی به صورت رسمی در ۱۳۹۱/۱۲/۱۴ در استان کردستان اعلام کاندیداتوری کرد.


منوچهر متکی

منوچهر متکی در سوم فروردین ۱۳۳۲ در روستای گز، شهرستان بندر گز متولد شد.

او در دوره اول مجلس شورای اسلامی  عضو کمیسیون سیاست خارجی و عضو هیئت رئیسه مجلس بود و در سال ۱۳۶۴ نیز به عنوان سفیر جمهوری اسلامی ایران عازم ترکیه شد.

مدیر کلی اروپای غربی، معاونت امور بین الملل و معاونت حقوقی، کنسولی و امور مجلس وزارت امورخارجه از دیگر سمت های متکی تا سال ۱۳۷۱ است.

او در سال ۱۳۷۳ به عنوان سفیر جمهوری اسلامی ایران در ژاپن منصوب شد.

متکی در مجلس هفتم بار دیگر به خانه ملت راه یافت و در فاصله سال های ۱۳۸۴ تا ۱۳۸۹ نیز وزیر امور خارجه دولت محمود احمدی نژاد بود که وقتی در ماموریت به کشور سنگال حضور داشت خبر برکناری اش روی خروجی سایت ریاست جمهوری قرار گرفت و در نوع خود کم نظیر بود.

منوچهر متکی در روز ۸/۱۲/۱۳۹۱به صورت رسمی برای حضور در عرصه انتخابات اعلام کاندیداتوری کرد. چندی پیش نیز صدای امریکا با زیر سوال بردن مدرک تحصیلی متکی، به تخریب این چهره پرداخته بود.


محمدرضا باهنر

محمدرضا باهنر متولد۱۳۳۱ در کرمان است. وی در دوره‌های دوم، سوم، چهارم، پنجم، هفتم، هشتم و نهم مجلس شورای اسلامی به مدت ۲۵ سال به عنوان نماینده مردم در خانه ملت فعال بوده‌است. او همچنین نایب رئیس مجالس هفتم، هشتم و نهم بوده است.

پیش از این و در سال ۱۳۵۹ او به مدت دو سال معاون سیاسی استانداری کرمان بود و در فعالیت های حزب جمهوری اسلامی نیز به صورت فعال شرکت می کرد.

حضور در عضو هیات موسس و دبیر کلی جامعه اسلامی مهندسین از دیگر فعالیت های اجرایی و سیاسی وی به شمار می رود.

باهنر در زو ۲۳/۱۱/۱۳۹۱ در جوار حرم ملکوتی امام رضا (ع) در میان جمعی از اصولگرایان استان خراسان رضوی اعلام کاندیداتوری کرد.


مصطفی پورمحمدی

مصطفی پورمحمدی در اول‌ زمستان‌ ۱۳۳۸در قم به دنیا آمد.

از سوابق اجرایی او پس از انقلاب می توان به انتصاب به عنوان دادستان استان های خوزستان، هرمزگان و خراسان در فاصله سال‌های ۱۳۵۸ تا ۱۳۶۵ اشاره کرد.

پس از آن در سال ۱۳۶۶ معاون وزیر اطلاعات شد؛ وی سه سال بعد ارتقای مقام یافت و به عنوان جانشین وزیر اطلاعات برگزیده شد.

مصطفی پورمحمدی در سال ۱۳۷۰ رییس اطلاعات خارجی شد و در سال ۱۳۸۱ رییس گروه سیاسی اجتماعی دفتر رهبری شد.

وی در تاریخ ۲۴ مرداد سال ۱۳۸۴ از سوی محمود احمدی‌نژاد به عنوان وزیر کشور معرفی شد و از مجلس رای اعتماد گرفت.

پورمحمدی پس از خروج از وزارت کشور به سازمان بازرسی کل کشور رفت و به عنوان رئیس سازمان بازرسی منصوب شد.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در تاریخ ۲۷/۱۲/۱۳۹۱ اعلام کاندیداتوری کرد.

سیدمحمد بیاتیان

سید محمد بیاتیان متولد ۱۳۵۲ در یکی از روستاهای شهرستان بیجار در استان کردستان است. او دو ماه دیگر سابقه یک سال نمایندگی مردم بیجار در مجلس نهم را در کارنامه کاری خود خواهد داشت. وی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس است.

این کاندیدای انتخاباتی در تاریخ ۱۴ فروردین ۱۳۹۲ با شعار «‌انقلاب در مدیریت با حضور نخبگان نسل سوم» اعلام کاندیداتوری کرد.


علی فلاحیان

حجت الاسلام علی فلاحیان در سال ۱۳۲۸ متولد شد. او موسس حزب جمهوری اسلامی در استان خوزستان پس از پیروزی انقلاب اسلامی بود و مسئولیت حاکم شرع آبادان، خرمشهر، باختران و مشهد را نیز بر عهده داشت.

او در برهه ای فرمانده کمیته انقلاب اسلامی آبادان و رئیس بنیاد مسکن این شهر بود. سپس به عنوان قائم مقام دادستان انقلاب کل کشور منصوب شد . فلاحیان همچنین فرماندهی کل کمیته های انقلاب اسلامی، دادستانی ویژه روحانیت و حضور در وزارت اطلاعات به عنوان قائم مقام را در کارنامه کاری خود دارد. اما بیش از همه مردم فلاحیان را در کسوت وزیر اطلاعات دولت سازندگی و عضو شورای امنیت ملی می شناسند. فلاحیان همچنین در سومین دوره مجلس خبرگان رهبری به نمایندگی از مردم خوزستان عضویت داشت.

او در تاریخ ۲۱/۱۱/۱۳۹۱ برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری اعلام کاندیداتوری کرد.


غلامحسین الهام

غلامحسین الهام متولد سال ۱۳۳۸ هجری خورشیدی در اندیمشک است.

الهام در ابتدای انقلاب دادستان، دادیار و قاضی و سپس به عنوان معاون اداری و مالی دانشگاه تهران فعالیت کرد.

او سپس به عنوان قائم مقام و معاون سیاسی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها منصوب شد. الهام در فاصله سال های ۱۳۸۶ تا ۱۳۸۸ در دولت احمدی نژاد به عنوان نماینده رئیس جمهور و رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز منصوب شد.

او مدتی رئیس مرکز تحقیقات شورای نگهبان بود تا اینکه در سال ۱۳۸۳ به مدت یک سال به عنوان سخنگوی شورای نگهبان فعالیت کرد.

او در فاصله سال های ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۳ سخنگوی قوه قضائیه بود و از سال ۱۳۸۳ نیز به مدت شش سال عضو حقوقدان شورای نگهبان بود.

الهام در سال ۱۳۸۵ به مدت سه سال وزیر دادگستری کابینه نهم بود و پیش از آن نیز به مدت یک سال مسئولیت رئیس دفتری رئیس جمهور را بر عهده داشت. او در سال ۱۳۸۴ تا ۱۳۸۷ سخنگوی دولت بود و پس از بازگشت به دولت در سال ۱۳۹۱، به عنوان معاون رئیس جمهور و همچنین سخنگوی دولت منصوب شد.


محمدحسن ابوترابی‌فرد

محمدحسن ابوترابی‌فرد در سال ۱۳۳۲ در قم متولد شد. ابوترابی در سال ۱۳۷۲ به عنوان نماینده ولی فقیه در دانشگاه امام خمینی(ره) برگزیده شد و پس از آن به مدت یک دهه، به نهاد نمایندگی ولی فقیه دانشگاه تهران آمد.

وی با رای مردم قزوین برای سه دوره ششم، هفتم و هشتم برای نمایندگی مجلس شورای اسلامی انتخاب و در دوره‌های هفتم و هشتم مجلس به سمت نائب رئیسی مجلس برگزیده شد.  او در انتخابات مجلس نهم نیز به عنوان نماینده مردم تهران راهی بهارستان شد.

ابوترابی در سال ۱۳۹۰ با حکم مقام معطم رهبری به عضویت هیئت عالی حل اختلاف و تنظیم روابط قوای سه گانه منصوب شد.

وی عضویت در شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز را نیز در کارنامه کاری خود دارد.


حسن روحانی

حسن روحانی متولد ۲۱ آبان ۱۳۲۷ در شهر سرخه است. وی نماینده مجلس خبرگان رهبری از سال ۱۳۷۸ و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام از سال ۱۳۷۰است. روحانی از سال ۱۳۶۸ به عضویت در شورای عالی امنیت ملی در آمد و از سال ۱۳۷۱ نیز ریاست مرکز تحقیات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام را عهده دار شد.

روحانی، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره چهارم و پنجم و دبیر شورای عالی امنیت ملی از سال ۱۳۶۸ تا ۱۳۸۴ بوده است. او در این سمت، رئیس تیم هسته‌ای ایران بود که انتقاد نسبت به تعلیق غنی سازی در دوره وی از جمله حاشیه های پرونده او بوده است.

در ۲۲ فروردین ۹۲، حسن روحانی با شعار «دولت تدبیر و امید» برای انتخابات ریاست جمهوری اعلام کاندیداتوری کرد.


محمد رضا عارف

محمد رضا عارف در سال ۱۳۳۰ خورشیدی در یزد به دنیا آمد. او در سال ۱۳۵۵ با اخذ مدرک کارشناسی ارشد و در سال ۱۳۵۹ با اخذ مدرک دکترای برق مخابرات هردو از دانش‌گاه استنفورد به ایران بازگشت.

او در ابتدای انقلاب در دستگاه های دولتی همچون  شرکت مخابرات و وزارت فرهنگ و آموزش عالی فعالیت کرد و در سال‌های ۷۳ تا ۷۶ در سمت ریاست دانشگاه تهران حضور  داشت. پس از آن نیز در کابینه‌ی دولت اصلاحات در سال‌های ۷۶ تا ۷۹ به‌عنوان وزیر پست و تلگراف و تلفن مشغول به خدمت شد و در سال‌های ۷۹ تا ۸۰ به عنوان معاون رییس جمهور و رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور به فعالیت خود ادامه داد عارف در سال های ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۴ به‌عنوان معاون اول رییس جمهور برگزیده شد.

عارف عضو پیوسته‌ فرهنگستان علوم ایران، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام است.

او در تاریخ ۲۸ بهمن ماه ۱۳۹۱ به صورت رسمی برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری اعلام کاندیداتوری کرد.


کامران باقری ‌لنکرانی

کامران باقری لنکرانی متولد ۱۳۴۴ در تهران و دارای مدرک فوق تخصصی گوارش و کبد است.

کامران باقری لنکرانی در دولت نهم و کابینه اول احمدی نژاد وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است. اما او به کابینه دوم احمدی نژاد که ۱۲ شهریور ۱۳۸۸ از مجلس شورای اسلامی رای اعتماد گرفت، راه نیافت.

او ریاست بیمارستان نمازی شیراز و معاونت پیشتیبانی دانشگاه علوم پزشکی شیراز را در کارنامه کاری خود دارد.

لنکرانی از سال ۱۳۹۰ به عنوان سخنگوی جبهه پایداری منصوب شد که اخیرا از این سمت کنار گذاشته شد.


علیرضا زاکانی

علیرضا زاکانی در اسفند سال ۱۳۴۴ در تهران متولد شد. او همزمان با آغاز جنگ تحمیلی راهی جبهه های جنگی شد که حاصل آن  شصت و دو ماه حضور داوطلبانه در جبهه‌ها و افتخار جانبازی پنجاه درصد بود. او در دوران دفاع مقدس مسئولیت  قائم‌مقام اطلاعات و عملیات لشگر محمّد رسول‌الله (ص) و نهایتاً مسئولیت محور این لشگر را کسب کرد.

او در اواخر سال ۱۳۷۷ مسئولیت بسیج دانشجوئی دانشگاه‌های استان تهران و از سال ۱۳۷۹ تا ۱۳۸۲ مسئولیت سازمان بسیج دانشجوئی کشور را بر عهده گرفت .

زاکانی در مجالس هفتم، هشتم و نهم به مدت ۹ سال نماینده مردم در خانه ملت بود.

همچنین پس از تشکیل جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی زاکانی به عنوان دبیر کل این جمعیت منصوب شد.


حسین کمالی

حسین کمالی روز پنجم مرداد سال ۱۳۳۲ در شهرستان دورود زاده شد.

او هشت سال وزیر کار و امور اجتماعی در کابینه اول و دوم آیت الله هاشمی رفسنجانی و چهار سال نیز در کابینه اول محمد خاتمی وزیر کار بوده ‌است.

او نماینده مردم تهران در سه دوره اول مجلس شورای اسلامی بود و در آن زمان دبیرکلی خانه کارگر را نیز بر عهده داشت.  وی اکنون دبیر کل حزب اسلامی کار و مشاور آیت الله هاشمی در مجمع تشخیص مصلحت نظام است.


اسفندیار رحیم مشایی

اسفندیار رحیم مشایی در آبان ماه ۱۳۳۹ در روستای مشا از توابع رامسر متولد شد.

او هم اکنون رئیس دبیرخانهٔ جنبش عدم تعهد، مشاور رییس‌جمهور، دبیر کمیسیون فرهنگی دولت، ریاست شورای هماهنگی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، ریاست گروه مشاوران جوان ریاست جمهوری، رئیس کارگروه زیارت و فرهنگ رضوی، جانشین رئیس‌جمهور در شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور، رئیس مرکز ملی جهانی‌شدن، و نماینده ویژه رئیس‌جمهور در امور خاورمیانه است.

او در زمان شهرداری محمود احمدی‌نژاد رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران بود.

مشایی همچنین در دولت اول محمود احمدی‌نژاد ریاست سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران را بر عهده داشت.

وی در تیرماه ۱۳۸۸ در مدت زمان کوتاهی معاون اول رئیس‌جمهور اما پس از یک هفته و به واسطه انتشار حکم حکومتی مقام معظم رهبری از این سمت کنار گذاشته شد اما ساعتی بعد از سوی احمدی‌نژاد به عنوان رئیس دفتر ریاست جمهوری منصوب شد و تا سال ۱۳۹۱ در این سمت فعال بود.

اظهارات و مواضع و اندیشه های مشایی همواره انتقادات شدید علما و مراجع و شخصیت های سیاسی کشور را به دنبال داشته اما احمدی نژاد همیشه او را مورد ستایش و تکریم ویژه قرار داده است.


یحیی آل اسحاق

یحیی آل اسحاق در سال ۱۳۲۸ در قم متولد شد.  وی در کارنامه کاری خود حضور در پست‌هایی همچون نائب رئیسی اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران، معاون وزیر صنایع در امور اقتصادی و بین‌الملل ، معاون بازرگانی سازمان صنایع دفاع و قائم‌مقامی بنیاد مستضعفان را دارد.

آل اسحاق درسال ۱۳۶۰ با تصدی مدیریت مرکز تهیه و توزیع منسوجات به دولت پیوست و به عنوان معاون حبیب الله عسگراولادی در وزارت بازرگانی مشغول به فعالیت شد.

اکبرهاشمی رفسنجانی وی را به عنوان وزیر بازرگانی دولت خود برگزید و او در فاصله سال های ۱۳۷۲ تا ۱۳۷۶ که سید محمد خاتمی به عنوان رئیس جمهور ایران برگزیده شد، وزیر بازرگانی دولت ششم بود.

آل اسحاق هم اکنون رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران و عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی است.


سید محمدباقر خرازی

حجت الاسلام سید محمدباقر خرازی دبیرکل حزب‌الله ایران و مدیر مسئول روزنامه حزب‌الله‌است.

وی دارای مدرک کارشناسی ارشد اقتصاد است و در انتخابات ریاست جمهوری ۹۲ اعلام کاندیداتوری کرده و شعار انتخاباتی خود را نیز «دولت المتقین» قرار داده است.

سید محمدباقر خرازی پسر آیت‌الله سید محسن خرازی (عضو مجلس خبرگان رهبری) است. برادر صادق خرازی سفیر سابق ایران در سازمان ملل و پاریس و برادر زاده دکتر کمال خرازی معاون و وزیر امور خارجهٔ ایران است.


روح الله احمد زاده کرمانی

روح الله احمد زاده کرمانی متولد ۱۳۵۷ در تربت حیدریه است. از سوابق وی پیش از دولت نهم چیزی در دست نیست اما در دوره احمدی نژاد رئیس دانشکده خبر بوده، او پیش از این در دولت دهم به عنوان معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراق فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری منصوب شد.

احمد زاده همچنین فعالیت به عنوان استاندار فارس و  ریاست مرکز مطالعات، تحقیقات و آموزش وزارت کشور را در کارنامه کاری خود دارد.
او پیش از این مدیر کل فرهنگی و مدیر کل برنامه ریزی آموزشی دانشگاه امام صادق بوده است.

ریاست دانشکده خبر و عضویت در کمیسیون فرهنگی و اقتصادی دولت از دیگر سمت های پیشین احمد زاده بوده است.


صادق واعظ زاده

صادق واعظ زاده در سال ۱۳۳۸ در شهر مشهد متولد شد.

او هم اکنون عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و رئیس مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت است. واعظ زاده از سال ۱۳۸۵ تا ۱۳۸۸ به عنوان معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و رئیس مرکز بنیاد ملی نخبگان فعالیت کرد.

ریاست شورای مرکزی جهاد دانشگاهی از سال ۱۳۶۵ به مدت سه سال، عضویت در ستاد انقلاب فرهنگی از سال ۶۳ تا ۶۹ و معاون امور دانشجویی وزارت فرهنگ و آموزش عالی به مدت یک سال در سال ۶۸ از دیگر سوابق اجرایی این کاندیدای احتمالی انتخابات است.


پرویز فتاح

سید پرویز فتاح قره‌باغی در سال ۱۳۴۰ در ارومیه متولد شد.  وی در دوره اول ریاست‌جمهوری محمود احمدی‌نژاد وزارت نیرو را برعهده داشت و پس از آنکه در ترکیب کابینه دهم قرار نگرفت، توسط فرمانده سپاه پاسداران، به عنوان جانشین قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا و مدیر عامل بنیاد تعاون سپاه منصوب شد.

وی همچنین سابقه فعالیت در جهاد سازندگی، سپاه پاسداران و وزارت دفاع را در کارنامه کاری خود دارد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.