امام علی (ع) می فرماید
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
Friday, 7 May , 2021
امروز : جمعه, ۱۷ اردیبهشت , ۱۴۰۰ - 26 رمضان 1442
شناسه خبر : 9350
  پرینتخانه » اخبار صومعه سرا, اسلایدر, سوژه های داغ, گفتمان و اندیشه, ویژه تاریخ انتشار : 11 ژوئن 2013 - 19:41 |

زباله های شهری/ تهدیدی خاموش یا فرصت طلایی

  واران نیوز: با نزدیک شدن به انتخابات شورا های شهر و روستا ناخود آگاه دید انسان به شهر دقیق تر شده ومشکلات موجود بیش از پیش نمود پیدا کرده و توجه انسان را به خود جلب میکند. دلیل این مدعا اتفاقی است که چند روز پیش برای من افتاد، در حال گذشتن از یکی […]

زباله های شهری/ تهدیدی خاموش یا فرصت طلایی

 

واران نیوز: با نزدیک شدن به انتخابات شورا های شهر و روستا ناخود آگاه دید انسان به شهر دقیق تر شده ومشکلات موجود بیش از پیش نمود پیدا کرده و توجه انسان را به خود جلب میکند.

دلیل این مدعا اتفاقی است که چند روز پیش برای من افتاد، در حال گذشتن از یکی از خیابان های اطراف شهر بودم که وجود آشغال و زباله ای موجود در حاشیه خیابان نظرم را جلب کرد ، در فکر این بودم که چگونه در مواجه با این تهدید خاموش می توان فرصت سازی کرد و به قولی این تهدید را به فرصت تبدیل کرد که ناگهان بوی متعفن آشغال و زباله ها رشته افکارم را پاره کرد در واقع این اتفاق منجربه به نگارش این چند سطر شد.

درحالی که تمامی کشور های پیشرفته در تلاش هستند که میزان آسیب های وارده به طبیعت توسط بشر را کاهش دهند ما همچنان همانگونه که بودیم ؛ هستیم .

مراد از ما،شهروندانِ متمدن و با فرهنگ ایرانی است.

به راستی ؛ با توجه به وجود این مشکل و وجود خلاء فراوان فرهنگی در این بخش چه باید کرد؟ نقش مدیران و برنامه ریزان شهری در این مقاله چیست؟

 

بدیهی است که مدیران شهری که متشکل از شهردار وشورای شهر هستند مهمترین و تعیین کننده ترین نقش را در قبال جلوگیری از فجایع پیش رو را ایفا می کند.

انجام مدیریت صحیح بر فرایند جمع آوری و بازیافت زباله از جمله ی این نقش هاست، درخصوص فرایند جمع آوری می توان طرح تفکیک از مبدا را مثال زد طرحی بسیار خوب که متاسفانه به دلیل عدم فرهنگ سازی صحیح کاملاَ به طرحی نمادین بدل شد، جا داشت فرهنگ سازی به گونه ای صورت گیرد که تفکیک زباله در مبدا در مردم درونی شود.

از این موضوع که بگذریم فرصت هایی است که با انجام مدیریت صحیح بر فرایند بازیافت زباله می توان ایجاد کرد.

جدای از این که در فرایند یاد شده می توان مواد قابل بازیافت را مجدداَ به چرخه تولید باز گرداند. فرصت های شغلی متعدد و متنوع به صورت مستقیم و غیر مستقیم نیز ایجاد نمود با توجه به اینکه یکی از مشکلات جدی که در سطح کشور با آن مواجه هستیم بی کاری جوانان بوده و روز به روز شاخص بی کاری رو به افزایش می باشد این امر می تواند گامی به سوی حل مشکلات اشتغال باشد.

با ذکر موارد فوق و در نظر گرفتن موارد مطروحه ؛ کاندیداهای شورای شهر به راحتی می توانند در این بخش به تدوین نقشه ی راه بپردازند.

با اندک توجه و برنامه ریزی دقیق در زمینه جمع آوری و بازیافت زباله های شهری می توان در زمینه حل دو مشکل جدی که کشور با آن دست به گریبان است گامی به جلو نهاد ؛ نخستین مشکل آلوده شدن محیط زیست که مشتمل بر آلودگی هوا به واسطه گازهای سمی برخواسته از زباله است و آلودگی آب های سطحی و سفره آب های زیر زمینی توسط شیر آبهای زباله هاست گفتنی است که در فرایند بازیافت می توان از گاز های بر خاسته از زباله ها مانند گاز متان بهره برداری های فراوان نمود؛ همچنین تولید کمپوست که امروزه در اروپا جایگزینه کود های شیمیایی شده است بهره برداری نمود.

بالاخره دومین مشکل که بیشتر جنبه اجتماعی دارد مشکل آشغال است که راه اندازی فرایند جمع آوری و بازیافت مکانیزه زباله ها، به کار گرفتن نیروی انسانی می باشد.

جا دارد که کاندیدا ها در برنامه هایی که در این ایام ارائه میدهند جایی برای این موضوع مهم اختصاص دهند. بی دلیل نیست که امروزه نام طلای کثیف را بر روی زباله ها نهاده اند.

این خود نشانگر مزایای بی شمار پرداختن به از بین بردن این تهدید خاموش است.


 

عکس های زیر برای جاده ارتباطی است که از تالار ارشاد صومعه سرا به شهرک امام خمینی (ره) می رسد

 


محمد حسین رحمت زاده

 

 

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.