65تن محصول کلزادرصومعه سرابرداشت شد.

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : پنج شنبه ۲۳ خرداد ۹۲ - ۱۵:۴۵

  کد خبر : 9397

  ۶۵تن محصول کلزادرصومعه سرابرداشت شد.

  مدیرجهاد کشاورزی صومعه سرااز برداشت ۶۵تن محصول کلزا از۷۸ هکتار ازراضی  کشاورزی این شهرستان درسالجاری خبر داد. به گزارش واران …

  مدیرجهاد کشاورزی صومعه سرااز برداشت ۶۵تن محصول کلزا از۷۸ هکتار ازراضی  کشاورزی این شهرستان درسالجاری خبر داد.

  به گزارش واران نیوز: احمد پادیاب روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه هم اکنون برداشت این محصول در شهرستان صومعه سرا به پایان رسیده اظهار کرد: این میزان برداشت نسبت به سال گذشته پنج درصد افزایش تولید داشته است.

  وی با اعلام این که در سال گذشته ۵۵هکتار از اراضی کشاورزی صومعه سرا زیر کشت کلزا رفته بود، افزود: در هر هکتار از اراضی زیرکشت کلزا هزار و۲۰۰کیلوگرم دانه روغنی تولید می شود.

  پادیاب با تاکید بر ضرورت توسعه کشت کلزا ادامه داد: هم اکنون بیش از ۸۰ درصد نیاز روغن خوراکی کشور از طریق واردات تامین می شود که توسعه کشت این محصول نقش بسزایی در کاهش وابستگی به این ماده غذایی دارد.

  وی یادآور شد: زراعت پاییزه کلزا و ظرفیت بالای تولید آن در مقایسه با سایر دانه های روغنی بهترین شیوه در راستای کاهش وابستگی به روغن خوراکی و جلوگیری از واردات آن است.

  مدیر جهاد کشاورزی صومعه سرا همزمانی برداشت کلزا با کشت برنج، پراکندگی سطح زیرکشت محصول، پایین بودن قیمت کلزا و بارندگی های شدید فصلی را از دلایل بی رغبتی کشاورزان گیلانی به کشت این محصول دانست و افزود: با حل این مشکلات می توان از شالیزارهای استان برای کشت این محصول بیشتر بهره برداری کرد.

  پادیاب در ادامه با اعلام این که در سال جاری به منظور تامین آب زراعی و جلوگیری از کمبود آب زراعی کشاورزان ۲۵ دستگاه پمپ آب ۲و۳ اینج به صورت امانت در اختیار کشاورزان شهرستان صومعه سرا قرار گرفت، افزود: در این راستا طی این مدت ۹ ایستگاه پمپاژ و چاه عمیق در این شهرستان تعمیر و راه اندازی شد.

  وی اضافه کرد: همچنین طی این مدت ۲۱ کیلومتر از انهار آب زراعی روستاهای نوخاله جعفری، پشتیروامندان طاهرگوراب توسط یک دستگاه بیل مکانیکی لایروبی شد.

  شهرستان صومعه سرا با ۲۸هزار هکتار اراضی شالیکاری و تولید سالانه ۱۲۶هزار تن شلتوک و ۷۵هزار تن برنج سفید در ۲۵کیلومتری غرب مرکز استان گیلان قرار دارد.

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro