امام علی (ع) می فرماید
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
Thursday, 29 September , 2022
امروز : پنج شنبه, ۷ مهر , ۱۴۰۱ - 4 ربيع أول 1444
شناسه خبر : 96
  پرینتخانه » اخبار روز ایران و جهان تاریخ انتشار : 17 ژوئن 2012 - 16:35 |

جشنواره فیلم‌های ویدیویی در ابوموسی

نخستین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های ویدیویی تهران به صورت همزمان در ابوموسی نیز برگزار خواهد شد. در این جشنواره با برگزاری افتتاحیه آن رسما از امشب میهمان ساکنان این جزیره ایرانی می‌شود……. فرماندار ابوموسی گفت: همانطور که انقلاب ما یک انقلاب فرهنگی بود، در ابوموسی نیز برنامه‌های فرهنگی در اولویت کارهایمان قرار دارد. به گزارش ایسنا، […]

نخستین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های ویدیویی تهران به صورت همزمان در ابوموسی نیز برگزار خواهد شد. در این جشنواره با برگزاری افتتاحیه آن رسما از امشب میهمان ساکنان این جزیره ایرانی می‌شود…….

فرماندار ابوموسی گفت: همانطور که انقلاب ما یک انقلاب فرهنگی بود، در ابوموسی نیز برنامه‌های فرهنگی در اولویت کارهایمان قرار دارد.

به گزارش ایسنا، از ابوموسی، «طالب موسوی» ـ فرماندار ابوموسی ـ ساعاتی پیش در جمع خبرنگاران و در آستانه‌ی افتتاحیه نخستین جشنواره فیلم‌های ویدیویی اظهار کرد: جشنواره‌ی فیلم‌های ویدیویی یک رویداد بسیار مهم در حوزه‌ی تخصصی خودش است. همچنین برگزاری این جشنواره به صورت همزمان در ابوموسی موجب می‌شود که ظرفیت‌ها، توانایی‌ها و استعدادهای منطقه بیشتر نمایان شود.

وی در ادامه درباره‌ی تفریح فرهنگی ساکنین جزیره‌ی ابوموسی و سالن سینما و تئاتر این جزیره اظهار کرد: ما در حال اجرای طرح جامع فرهنگی استان هستیم که البته در راستای اجرای آن هم به سخت‌افزار و هم به نرم‌افزارهای لازم نیاز داریم. در جهت اجرای این طرح، اعتبار فرهنگی بسیار خوبی به ابوموسی اختصاص داده شده است و ما نیز در همین راستا در پی ایجاد زیرساخت‌های فرهنگی لازم هستیم.

وی ادامه داد: ما در جزیره‌ی ابوموسی یک سینمای روباز داریم. همچنین سالن چهارصد نفری اندیشه هم در جزیره وجود دارد که اکنون برای برگزاری نخستین جشنواره فیلم‌های ویدیویی استفاده می‌شود. همچنین باید بگویم در طرح جامع فرهنگی شهرستان ساخت یک مجتمع فرهنگی هنری، ساخت سالن ۱۲۰۰ نفری، یک کتابخانه‌ی عمومی، دارالقرآن، ساخت یک مجموعه فرهنگی قرآنی، تشکیل کتابخانه‌ها و … دیده شده است. ضمن آنکه ما در ابوموسی به مناسبت‌های مختلف برنامه‌های فرهنگی را پیش‌بینی کرده‌ایم.

موسوی در پایان سخنانش در این بخش ضمن ابراز خرسندی از برگزاری جشنواره فیلم‌های ویدیویی در ابوموسی بیان کرد: این جشنواره نخستین رویداد فرهنگی در بخش فیلم است که در جزیره‌ی ابوموسی برگزار می‌شود. در گذشته پیش از این چهاردهمین جشنواره قصه‌گویی کشور نیز در ابوموسی برگزار شد.

به گزارش ایسنا، فرماندار ابوموسی در بخش دیگری از سخنانش در پاسخ به سوال یکی دیگر از خبرنگاران درباره‌ی تاثیرگذاری سینما بر شناساندن قابلیت‌های ابوموسی گفت: در دنیای امروز بخشی از مهمترین قدرت اثرگذاری حوزه‌ی فرهنگ در بخش سینما است. می‌بینیم که هالیوود اکنون چه تاثیرگذاری زیادی در دنیا دارد. در واقع این حوزه می‌تواند حتی جهت‌گیری یک جامعه را تغییر دهد.

وی ادامه داد: ما نیاز داریم که ابوموسی در قالب فیلم و سینما به مردم شناسانده شود و در این راستا از هر اقدام فرهنگی به خصوص در عرصه‌ی فیلم که بتواند در مسیر اهداف انقلاب و نظام باشد به بهترین نحو همکاری می‌کنیم.

فرماندار ابوموسی همچنین در پاسخ به این سوال که آیا تاکنون فیلم‌هایی از سینمای ایران در این جزیره اکران شده است یا خیر گفت: حدود دو سال قبل یکی دو فیلم همزمان با تهران در ابوموسی اکران شدند و ساکنان جزیره استقبال خوبی از آن کردند. اما متاسفانه این کار خیلی ادامه نداشت. امیدواریم با مذاکراتی که انجام می‌شود، فیلم‌های سینمایی بتواند همزمان با تهران در ابوموسی هم اکران شود.

وی همچنین در پاسخ به این سوال که آیا شبکه‌های تلویزیونی داخل کشور در ابوموسی قابل دریافت هستند یا خیر گفت: بله، تا حدود ۴ سال قبل ساکنان جزیره نمی‌توانستند به شکل پایدار به شبکه‌های داخلی دسترسی داشته باشند. اما پس از آن فرستنده‌ای در منطقه نصب شد و ۸ کانال از شبکه‌های داخلی به صورت پایدار در ابوموسی قابل دریافت است. همچنین جدیدا سیستم فرستنده‌ی دیجیتال کاملا ساخت داخل در جزیره نصب شده و ۱۶ کانال دیجیتال کشور در ابوموسی قابل دریافت است.

موسوی در ادامه‌ی این نشست در پاسخ به سوالی درباره طرح برخی از ادعاهای کشورهای حاشیه خلیج فارس در مورد ابوموسی بیان کرد: شهرستان ابوموسی به عنوان جنوبی‌ترین منطقه ایران شامل شش جزیره به نام‌های تنب بزرگ،‌ تنب کوچک، ابوموسی، سارور بزرگ، سارور کوچک و سیری است که این جزایر در مجموع شش هزار نفر سکنه دارد. ما با این جزایر در مهمترین پهنه‌ی آبی دنیا استقرار مقتدرانه‌ای پیدا کرده‌ایم و در واقع بخشی از مولفه‌های قدرت ما در این منطقه داشتن این نقاط استراتژیک است.

موسوی با تاکید بر اینکه از نظر تاریخی هیچ ابهامی در تعلق ابوموسی به ایران وجود ندارد بیان کرد: ما معتقدیم جزایر ایرانی بخشی از هویت فرهنگی، دینی، تاریخی و ملی ماست. ضمن آنکه اگر دقت کنید می‌بنید در کرانه‌های جنوبی خلیج فارس که اکنون کشورهای حوزه خلیج فارس تشکیل شده‌اند نیز معماری و هویت ایرانی قابل مشاهده است.

وی تصریح کرد: اصولا بحث درباره‌ی مالکیت جزایر ایرانی کاملا بی‌معنی است و سخن گفتن در این باب مانند این است که بخواهیم درباره‌ی تعلق شیراز یا اصفهان به کشورمان صحبت کنیم.

فرماندار ابوموسی در ادامه‌ی سخنانش بخشی از ظرفیت‌ها و توانایی‌های این جزیره ایرانی را برشمرد و عنوان کرد: سواحل بسیار زیبای مرجانی و آکواریوم‌های طبیعی، قابلیت‌هایی در حوزه آبزبان و منابع غنی آبزی‌پروری، امکان دسترسی آسان به همه‌ی نقاط خلیج فارس به لحاظ موقعیت جغرافیایی، امکان تردد هوایی و دریایی و سایر قابلیت‌ها موجب شده است که ابوموسی استعداد منحصر به فردی داشته باشد.

موسوی با اشاره به اینکه برنامه‌ریزی‌های خوبی برای استفاده از این استعدادها پیش‌بینی شده است گفت: نگاه عام در دولت‌های قبل و نگاه خاص در دولت نهم و دهم باعث شده است که نگاه‌ها بسیار فراتر از رویه‌های جاری پیش برود و قابلیت‌ها و ظرفیت‌های منطقه بیشتر شناخته شود. مسئولین در سفرهای خود به ابوموسی قابلیت‌ها و استعدادهای این جزیره ایرانی را از نزدیک مشاهده کردند و ما برنامه‌های بسیار خوبی برای استفاده از این استعدادها پیش‌بینی کرده‌ایم.

فرماندار ابوموسی در بخش پایانی سخنانش به برخی از ویژگی‌های منحصر به فرد این جزیره ایرانی اشاره کرد و گفت: ما در ابوموسی بیکار مطلق نداریم. ضمن آنکه در حوزه‌ی اشتغال قدم‌های بلندی برداشته شده است. جالب است بدانید در خانه‌ی ساکنان جزیره حتی یک دیش ماهواره دیده نمی‌شود و تکدی‌گری و اعتیاد به مواد مخدر در این جزیره جایی ندارد و مردم آنقدر به هم اعتماد دارند که حتی در خانه‌ها باز است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا این اقدامات از طریق پیگیری‌های انتظامی میسر شده است تصریح کرد: خیر. با کنترل نمی‌توان به این حد از امنیت رسید. بخشی از این اقدامات حاصل فعالیت‌های فرهنگی است که انجام شده است. مثلا شما اگر به مسجد بروید، خواهید دید که حضور مردم نسبت به جمعیت جزیره بسیار چشمگیر است و اکثریت مسجدی‌ها هم جوانان هستند. در واقع باید تاکید کنم که حاکمیت ارزش‌های دینی یکی از علل اصلی دستیابی ابوموسی به این وضعیت و چنین سطحی از امنیت است.

به گزارش ایسنا، نخستین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های ویدیویی تهران به صورت همزمان در ابوموسی نیز برگزار خواهد شد. در این جشنواره با برگزاری افتتاحیه آن رسما از امشب میهمان ساکنان این جزیره ایرانی می‌شود.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.