زكات؛ تامين‏ كننده عدالت اجتماعی در جوامع اسلامی

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : یکشنبه ۱۶ تیر ۹۲ - ۱۹:۱۳

  کد خبر : 9735

  زکات؛ تامین‏ کننده عدالت اجتماعی در جوامع اسلامی

  امام‏ جمعه صومعه‏ سرا به اهمیت و لزوم ترویج و نهادینه‏شدن فرهنگ زکات در جامعه اسلامی اشاره کرد و گفت: …

  امام‏ جمعه صومعه‏ سرا به اهمیت و لزوم ترویج و نهادینه‏شدن فرهنگ زکات در جامعه اسلامی اشاره کرد و گفت: زکات یکی از واجبات عبادی دین اسلام و منبع مهم مالی در جوامع اسلامی است که موجب زدودن فقر از چهره جامعه و تأمین عدالت اجتماعی می‌شود

  حجت‏ الاسلام و المسلمین اسماعیل صدیقی، امام‏ جمعه شهرستان صومعه‏ سرا روز گذشته، ۱۵ تیرماه در همایش ائمه جماعات، هیئت امنای مساجد و رابطین زکات صومعه‏ سرا با اشاره به اینکه دین مبین اسلام به فریضه زکات توجه زیادی دارد، پرداخت زکات را جزء اصول اولیه اسلام خواند و اظهار کرد: پرداخت زکات از جمله اعمالی است که با اقتصاد و رفاه مسلمین در جامعه اسلامی ارتباط مستقیم دارد و چنانچه این فرهنگ در جامعه نهادینه شود، شاهد کاهش فقر در جامعه خواهیم بود .

  وی بابیان اینکه ائمه جماعات و روحانیون به عنوان مبلغان دینی موظفند اهمیت این فرهنگ عبادی را در منابر و سخنرانی‏های خود به اطلاع مردم برسانند، افزود: روحانیون و مبلغین با توجه به اهمیت فریضه زکات باید در کل مراسمات و منابر خود تأکیدی نیز از باب آگاهی و اطلاع‏ رسانی در مورد زکات داشته باشید .

  وی به اهمیت و لزوم ترویج و نهادینه‏ شدن فرهنگ زکات در جامعه اسلامی اشاره و خاطرنشان کرد: زکات یکی از واجبات عبادی دین اسلام و منبع مهم مالی در جوامع اسلامی است که موجب زدودن فقر از چهره جامعه و تأمین عدالت اجتماعی می‌شود .

  امام ‏جمعه صومعه‏ سرا با اشاره به نوع نگاه، بیان و رفتار افراد در مساجد، تصریح کرد: افرادی که در مساجد فعال هستند می‏توانند با زبان، بیان و نگاه خوش، مردم را به سمت معنویت سوق دهند و در آنان انگیزه بیشتری برای حضور در مسجد و انجام فعالیت‏های فرهنگی آن ایجاد کنند.

  وی با مثبت ارزیابی کردن مراسم اعتکاف امسال، عنوان کرد: از روزها و لحظات پر برکت ماه شعبان و ماه مبارک رمضان نباید غافل شویم؛ ماه رمضان فرصت بسیار ارزنده‏ای برای استفاده از برنامه‏ های اسلامی، دینی و قرآنی است که می‏تواند انسان ها را از غفلت دور و به راه راست هدایت کند.

  حجت‏ الاسلام صدیقی با اشاره به نقش مسجد در ترویج فرهنگ دینی، بیان کرد: ائمه جماعات با همکاری هیات امناء مساجد باید در زمینه جذب جوانان اقدام و کانون‏های فرهنگی هنری نیز به عنوان بازوان ائمه جماعات، در ترویج فرهنگ اسلامی که مبتنی بر آموزه‏های دین اسلام است، نقش بسزایی داشته باشند.

  امام‏ جمعه صومعه‏ سرا با بیان اینکه دستگاه‌های فرهنگی متولی مساجد باید با هم هماهنگی و همکاری داشته و برای خود جدول فعالیت فرهنگی تدوین نمایند، ادامه داد: محوری‏ بودن ائمه جماعت در مساجد و طرح برنامه‏ های فرهنگی متنوع در اوقات فراغت و اخلاق حسنه، سبب جذب جوانان به فضای مساجد می‏شود.

  گفتنی است، در پایان این مراسم که با حضور مسئولین ادارات و نهادها، رئیس ستاد زکات استان گیلان، روحانیون، رئیس اداره تبلیغات اسلامی صومعه‏ سرا و هیئت امنای مساجد در دانشکده تربیت دبیر صومعه‏ سرا برگزار شد، از ۳۵ نفر از خادمان اعتکاف شهرستان صومعه‏ سرا تجلیل به عمل آمد.

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro