آیا شهردار فعلی می تواند همچنان شهردار بماند؟

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : چهارشنبه ۲ مرداد ۹۲ - ۱۳:۰۱

  کد خبر : 9843

  آیا شهردار فعلی می تواند همچنان شهردار بماند؟

   یکی از وظایف اصلی اعضای شورا، انتخاب شهردار به مدت چهار سال است که با توجه به تفاوت های فکری …

   یکی از وظایف اصلی اعضای شورا، انتخاب شهردار به مدت چهار سال است که با توجه به تفاوت های فکری اعضای جدید، طبیعی است که نام های مختلفی به صورت غیررسمی از سوی بعضی از آنان مطرح شود

  واران نیوز: سوال مهمی که در اذهان متبادر  می شود این است که با وجود ترکیب اعضا شورا ، شهردار فعلی  می تواندشانس ادامه کار در این مسئولیت را داشته باشد یا خیر؟  در این میان آنجه طبیعی است  اسامی گوناگون دیگریست که بر سر زبانها جاری وساری می باشد که اعضای شورا با توجه به شعارهای انتخاباتی خود در ایام انتخابات جا دارد تاملی در این امر خطیر داشته باشند و از هر گونه رابطه بازی و موضع گیریهای ناصواب در قبال این مسئله پرهیز کنند.

  در این راستا آنچه جالب توجه بوده این است که شنیدها حاکی از  تمایل برخی اعضای شورا جهت قبول مسئولیت شهرداری بعنوان شهردار به گوش می رسد که صحت این موضوع  چرایی ورود برخی از افراد به بدنه شورا را با هزینه های گزاف تبیین می کند. و اما اعضای منتخب شورا بدانند که همچنان که مردم در این دوره به علت شعور سیاسی و اجتماعی بالای خود به بعضی ها نه گفتند مبادا اولین حرکت آنها یعنی تعیین شهردار باعث شود از همین ابتدای امر مردم دیدگاه خود را نسبت به انتخابشان تغییر دهند .

  حال در پاسخ به سوال  فوق آنچه منطقی به نظر می رسد این است که اعضای شورا باید شهردار فعلی را بعنوان یکی از گزینه های شهرداری در لیست افرادی که کاندیدای این پست هستند مورد سنجش مطابق با معیارهای گفته شده قرار دهند و اگر قرار بر این باشد که انتخابی صورت گیرد ایشان را نیز با ادله های منطقی مورد ارزیابی قرار دهند تا مبادا حقی از وی ضایع گردد و نباید ایشان را بطور کلی به سبب اینکه توسط شورا قبلی انتخاب شده است حذف نمایند که این خود سیاسی کاری شورا منتخب را در ابتدای امر در پی خواهد داشت همچنان که در ادوار گذشته این مسئله نمود پیدا کرده است. سوال اساسی دیگر این است که معیارهای که افراد منتخب شورا برای تعیین شهردار عنوان کردند تا چه اندازه در انتخاب آنها نقش خواهد داشت؟ آیا با توجه به ترکیب شورا سیاسی کاری و زدو بندهای شخصی و سیاسی در این امر دخالت  خواهد داشت؟ باید منظر بود و دید.

  کانون دانش و توسعه در یک اقدام بی نظیر در ایام انتخابات لیستی از افراد مورد حمایت خود را پس از کارشناسی ها و ارزیابی های متعدد منتشر کرد یکی از کارهای که انجام داد دعوت از اعضای مورد حمایت جهت مصاحبه و ارائه برنامه بود جالب این است که یکی از سوالهای پرسیده شده در خصوص معیار کاندیدا مورد حمایت کانون تعیین شهردار بود که همه دوستان باتفاق معیارهای مشترکشان را که شامل تخصص و تعهد و تجربه بود را  عنوان کردند که شایسته است حال که توسط مردم انتخاب شده اند به گفته شان جامه عمل بپوشانند تا مورد اعتماد دوستان قرار گیرند .

  توصیه نگارنده با اعضای شورا منتخب این است که این نامه امیرالمومنین به فرماندار زمان خود را سرلوحه امورات خود قرار دهند:

  امیر مؤمنان علیه السلام به والی خود دستور مى‏دهد که:باید همیشه ‏رضایت عمومى را در نظر بگیرى و بر آن تکیه بکنى،و رضایت گروهى خاص ‏محور کار تو نباشد.اگر عموم مردم از تو راضى شدند خشم و سخط گروه خاص ‏مهم نیست.

  آیا امرى را که امیر مؤمنان دستور می دهد یعنى رضایت عمومى،می ‏شود  می تواند توسط شورای شهر منتخب،نادیده گرفته شود؟

  جعفر محمدی – سوما نیوز

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro