امام علی (ع) می فرماید
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
Friday, 7 May , 2021
امروز : جمعه, ۱۷ اردیبهشت , ۱۴۰۰ - 26 رمضان 1442
شناسه خبر : 9965
  پرینتخانه » اخبار روز ایران و جهان تاریخ انتشار : 28 جولای 2013 - 4:20 |

آیا در دولت روحانی بی حجاب ها آزادند؟!

“گروه فرهنگی صراط” – کشیدن چادر از سر یک دختر محجبه زنگ خطر را برای مسئولین فرهنگی دولت یازدهم پیش از شروع به کار این دولت، به صدا درآورده است.به گزارش گروه فرهنگی صراط، ۲۳ تیرماه ماجرای کشیدن چادر از سر دختری که به حجاب نامناسب یک رهگذر تذکر کلامی داده بود، حتی به میان […]

“گروه فرهنگی صراط” – کشیدن چادر از سر یک دختر محجبه زنگ خطر را برای مسئولین فرهنگی دولت یازدهم پیش از شروع به کار این دولت، به صدا درآورده است.
به گزارش گروه فرهنگی صراط، ۲۳ تیرماه ماجرای کشیدن چادر از سر دختری که به حجاب نامناسب یک رهگذر تذکر کلامی داده بود، حتی به میان نمایندگان مجلس نیز کشیده شد.
نکته تامل برانگیز در این ماجرا، سکوت نیروی انتظامی حاضر در محل بود تا جایی که دختر آمر به معروف را مجاب کرد صرفا از فرمانده نیروی انتظامی – و نه دختر مهاجم – شکایت کند.
اگرچه نیروی انتظامی در جوابیه خود درگیری فیزیکی و کشیدن چادر را رد کرده و حتی از رضایت نهایی شاکی از عملکرد نیروی انتظامی گفته اما به نظر نمی رسد این ماجرا به همین جا ختم شده باشد.
به فاصله یک روز بعد از این ماجرا، حادثه مشابه دیگری رقم خورد که خطر رواج پدیده بدحجابی و حتی در مواردی بی حجابی را گوشزد می کند.
در حادثه اخیر، بر اساس آنچه زن آمر به معروف اعلام کرده، دو زن در یک کوچه بی آنکه به نظرشان رفتار غیرعادی انجام داده باشند، روسری‌های خود را دور گردنشان انداخته بودند!
نیروی انتظامی هم این بار از آمرین به معروف خواسته تا به تذکر لسانی بسنده کنند.

ماجرا چیست؟
سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که آیا افزایش موارد اینچنینی که در آن زنان و دختران بدحجاب به راحتی به خود اجازه هتک حرمت، کشیدن چادر و ضرب و شتم آمران به معروف را می دهند، با روی کار آمدن دولت روحانی ارتباطی دارد؟
تصور غلطی وجود دارد که بر مبنای آن به دلیل روی کار آمدن فرد مورد حمایت اصلاح طلبان، فضای فرهنگی جامعه آنچنان “باز” – با تعبیر نادرست آن – خواهد شد که مجوز هر گونه رفتار غیرعرف، غیرشرعی و نامنطبق با فرهنگ غالب جامعه داده خواهد شد!
به تصور این افراد، هرگونه هنجارشکنی در حوزه مسائل فرهنگی و اجتماعی از جمله مسئله حجاب مجاز خواهد بود! شاید به همین دلیل است که شاهد افزایش اهانت به آمران معروف و ناهیان از منکر هستیم و چه بسا اگر جلوی این روند گرفته نشود تبدیل به معضلی در ماه های آینده شود.

فرهنگ در دولت روحانی
نکته ای که در مصاحبه یکی از آمرین به معروف قابل تامل است، جمله ای است که یکی از ماموران نیروی انتظامی به او گفته است: “دیگر گشت ارشاد جمع شده”. این بدان معناست که یکی از روش ها و ابزارهای نیروی انتظامی – درست یا غلط – برای برخورد با ناهنجاری های پوششی و بدحجابی گرفته شده است.
فارغ از مسئله مثبت یا منفی بودن و موثر یا بی تاثیر بودن گشت ارشاد در کاهش این ناهنجاری ها، سوال اینجاست که ابزارها و روش های دولت یازدهم در برخورد با بدحجابی و پوشش های نامناسب چیست؟
به طور کلی تر، اساسا رویکرد فرهنگی دولت یازدهم و موضع این دولت در قبال مسئله حجاب چیست؟ آیا از نظر مدیران فرهنگی آتی دولت روحانی، بی حجاب ها آزادند؟!!
واقعیت این است که در صورت سکوت مسئولان فرهنگی دولت یازدهم – بعد از تعیین و روی کار آمدن – و عدم اعلام موضع صریح و شفاف، تعبیر و برداشت رایج در میان دسته ای از افراد جامعه این است که دولت در این موضوع با تساهل و تسامح وارد عمل خواهد شد.
این موضوع هشداری است برای دولت آینده و رییس جمهور منتخب. باید منتظر ماند و دید عملکرد دولت روحانی در قبال مسائل فرهنگی و اجتماعی و به ویژه موضوع حجاب چیست.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.