امام علی (ع) می فرماید
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
Saturday, 19 June , 2021
امروز : شنبه, ۲۹ خرداد , ۱۴۰۰ - 10 ذو القعدة 1442
شناسه خبر : 29217
  پرینتخانه » اخبار صومعه سرا, وبلاگستان, ویژه تاریخ انتشار : 28 مارس 2015 - 6:02 |

از همه مسئولین شهرمان «برنامه امسال»راعیدی میخواهیم

واران نیوز: نشست نیمه رسمی فرماندار شهرستان صومعه سرا با گروهی از مسئولین شهر، فرصتی بود تا ایشان گریزی به سال پیش رو بزنند و ترسیم آنچه قرار است در آینده رخ دهد را برای همه همکاران خود تبیین نمایند. دیداری صمیمانه که در آن به دلیل تقارن بسیار نزدیک با ایام دید و بازدید […]

از همه مسئولین شهرمان «برنامه امسال»راعیدی میخواهیم

واران نیوز: نشست نیمه رسمی فرماندار شهرستان صومعه سرا با گروهی از مسئولین شهر، فرصتی بود تا ایشان گریزی به سال پیش رو بزنند و ترسیم آنچه قرار است در آینده رخ دهد را برای همه همکاران خود تبیین نمایند. دیداری صمیمانه که در آن به دلیل تقارن بسیار نزدیک با ایام دید و بازدید های ابتدای سال، حول محور هدایای نوروزی – این رسم کهن ایرانیان – گفتگو شد.

در ابتدا فرماندار سخنان خود را اینگونه آغاز نمود که به تمام کسانی که به انحای مختلف با ایشان دیدار نوروزی داشته اند هدیه داده است. هدیه ای بسیار گرانبها به نام ” کتاب ” که به عقیده ایشان در بسیاری از جهات دارای فواید چند سویه برای هدیه دهنده، هدیه گیرنده و حمایت از بازار نشر است. کتابهای رسمی که اثر نویسندگان صومعه سرایی باشد و البته دامنه کارشان قابل تقدیر بسیار است. گریز به قسم های خداوند به قلم و زمان و اینکه شاید و باید از این دو مقوله جهت حرکت در مسیر تکامل استفاده ننموده ایم قابل تامل به نظر می رسید.

در ادامه فرماندار از همه روسای ادارات خواست تا برای وی هدیه بیاورند. هدیه ای که آوردن آن نباید با روزهای ابتدای سال فاصله بگیرد و آن چیزی نیست جز “برنامه مدون برای سال آینده” در حوزه اداره مربوطه، تا بتوان براساس آن، افق سال جاری همان حوزه را ترسیم نمود. دکتر اسماعیل پور اشاره نمود با توجه به سفر در پیش ریاست محترم جمهوری به استان گیلان، قرار نیست منتظر بمانیم تا اعتبارات از راه برسند و برنامه ای برای آن بنویسیم، بلکه اعتبارات خوبی که در راه است جهت اداراتی دارای اولویت می باشد که هم اکنون برنامه های استاندارد و کاربری خود را به ایشان و مجموعه فرمانداری تسلیم نمایند.

آقای اسماعیل پور به نکته جالبی اشاره نمود و آن اینکه نوشتن برنامه های متعدد و فاقد خاصیت اجرایی، مشکلی را حل نمی نماید و از مدیران ادارات خواست به جای ارائه چند موضوع غیرعملی، ترجیحا یک برنامه خوب و منطقی برای حوزه مسئولیتشان تعریف نمایند.

میزها را در ادارات رها کنیم و جلسات کم بهره آن مکانها را به متن مردم و بطن خیابانها بکشانیم. این مبحث جدیدی بود که فرماندار خطاب به مدیران دولتی اظهار نمود و از همانجا گریزی به مطالبات مردم زد و آن اینکه آنها مشکلاتی دارند که در غالب شکوائیه و عریضه های جور واجور به مراجعی مانند فرمانداری شهرستان ارائه می دهند و مضمون همه آنها تنها یک چیز است.

رسیدگی، رسیدگی و رسیدگی از طرف ما به عنوان متولیان دولتی که به دور از ملاحضات، همه را به یک چشم ببینیم و فصل الخطاب کارهای ما قانون باشد و اگر انعطافی موازی با موارد قانونی داشتیم خدای نکرده این امر موجب تضعیع حق دیگر شهروندان نگردد.

فرماندار گریزی به عملکرد کوتاه خود در زمان اخیر زد و اشاره نمود در موردی اشتباه کرده است و عواقب احتمالی یک موضوع ساده عمرانی را در نظر نگرفته است. عواقبی که سبب شده بود قسمتی از لوله آب شرب روستایی در اثر عبور دستگاه بیل میکانیکی شکسته شود. علت این کار را عدم هماهنگی با متولیان روستایی دانستند که مسیر عبور لوله مذکور به متصدی بیل میکانیکی نشان داده نشده بود و در انتها مهم این بود که جناب فرماندار با چنین صراحت لهجه ای تقصیری را به گردن گرفتند که قطعا مقصرش نبودند و هدف از چنین مسئولیت پذیری، دمیدن نفس کار به مدیران مختلف دستگاهها بود که هنگام بروز مشکلات مدیریتی از فرافکنی های متداول بپرهیزند. ایشان گوشزد نمودند به رفتارهای خصوصی مردم کاری نداشته باشیم و انتظار نباشد افراد همانی باشند که در خیابان و اتوبوس آنها را می بینیم، مسائل خصوصی مردم ربطی به ما ندارد و رفتارهای سازمانی، فراتر از نقطه نظرات محدود اینچنینی باشد و فکرهایمان را بزرگتر نمائیم.

دروغ همیشه دروغ نمی ماند و ابرهای سیاه، بالاخره از مقابل خورشید حقیقت کنار می روند و در این زمینه مصداق کاملا جالبی آوردند و از همه حضار خواستند با توجه به نام گذاری سال جدید توسط رهبر فرزانه نظام با مردم همزبان و همدل باشند و راهی هموارتر از جاده های صاف و دل انگیز صداقت برای قدم زدن در حوزه فعالیتشان انتخاب ننمایند. ایشان به علم مردم صومعه سرا اشاره نمودند و لفظ غلط سیاسی بودن این شهر را نادرست دانستند اما عقیده داشتند سیاست زدگی شهر در برخی موارد قابل مشاهده است و از پتانسیل علمی موجود استفاده های منحصر به فردی میتوان نمود.

اعتبارات دادنی نیست بلکه باید آنرا ستاند و برای تحقق کامل آن جنگید. موضوعی که دکتر اسماعیل پور بارها به آن اشاره نمودند و عنوان داشتند در طول سال آتی حتما به پایش سازمانی این موضوع در ادارات شهرستان خواهند پرداخت و به انجام این پابش میدانی، تاکید کردند.

بهتر است درآمد صومعه سرایی ها در صومعه سرا خرج شود و از روزی که فرماندار شهرستان شده اند، خریدهای شخصی و حتی سوخت اتومبیلشان را در همین شهر تامین می کنند و شاید چنین موضوعی گوشزدی برای آن دسته از مدیرانی باشد که نان و نام صومعه سرا را میخورند اما زندگی در شهری که خود متولی آنند را ” اخ ” میدانند و البته عملکردشان قابل تامل است. بحث مهم گردشگری و درآمدهای حاصل از آن برای شهرستان نیز موضوعی بود که به آن پرداخته شد. راهکاری که اگر محقق شود تمهیداتی اندیشیده میشود تا گردشگران با علم به صرفه اقتصادی وارد این شهرستان شوند و در این خصوص و برای آینده سرفصل های منطقی را تعریف نمودند.

اما آنچه در ادامه به آن خواهیم پرداخت همان بحث ابتدایی و برنامه ای است که جناب فرماندار از روسای ادارات شهرستان طلب نمودند و انتظار دارند با دقت بسیار بالا و خطای بسیار اندک نوشته شود. برنامه هایی که دارای ضمانت اجرایی، عقلانی و به دور از یکجانبه نگری باشد. برنامه ای استوار بر همه جانبه نگری که اکنون برای استاندارد سازی آنچه نوشته میشود، مواردی را مورد اشاره قرار می دهیم که لحاظ کردن آن ” لازم ” به نظر میرسد و پرداختن به موارد ” کافی ” آن در وقت این یادداشت کوتاه نمی گنجد.

آگاهی از میزان توانایی سازمان مربوطه، جهت جلوگیری از رویاپردازی در نوشتن برنامه ها

تفکیک برنامه ریزی مطلق از عملیات. برنامه برای بهکرد انجام امور است و عملیات پروسه ای پس از انجام صحیح برنامه ریزی هاست.
ایجاد اقتدار در برنامه. تصمیم گیری طوری باشد که برای سازمان اقتدار و برای مردم افتخار و آسایش به همراه داشته باشد.

تنوع بخشی به منابع درآمدی. آنچه دیروز، امروز و فردا سبب فلاکت یا سعادت یک اداره و سازمان می شود درآمدهای اختصاصی آن است و کسانی موفق ترند که در حوزه فعالیت خود، قابلیت درآمد زایی بیشتری داشته باشند. درآمدهایی خلاقانه که برای همه بخش ها قابل تحقق است و فقط، چترها را باید بست و چکمه بر پا نمود.
تلاش برای انجام طرحها و پروژه های ملی که منابع آن در دسترس تر است.

تغییر ساختار اداره با نگاه به تمرکز زدایی، تفویض اختیارات و ایجاد فرصتهای برابر برای کارکنان حوزه های مختلف.
توجه به اسناد بالادستی کشور یعنی سند چشم انداز ۲۰ ساله

توجه به بهره وری سازمانی و مجموع عملیاتی که خروجی قابل دفاعی داشته باشد.

توجه حداکثری به اقتصاد و درآمد زایی هایی که بدون اتکا به بوی نفت باشد.

بستر سازی برای انجام امور استراتژیک به جای گیر کردن مفرط در تفکر صرفاً مبتنی بر برنامه ریزی.

به روز شدن برنامه ها مبتنی بر دنیای مجازی و ابزارهای الکترونیک که میزان مراجعه فیزیکال مردم جهت رتق و فتق امور اداری شان کاهش یابد و هزینه هایی مانند زمان، سوخت، حوادث و غیره به اقل ممکن برسد.

حساسیت مبحث آمایش سرزمین در برنامه ریزی ها و تعمیم آن به آمایش شهرستان که با توجه به وجود یکی از نوابغ این رشته در شهرستان صومعه سرا، جا دارد فرماندار محترم و خوش فکر از وجود ایشان در تبیین برنامه های سال آینده برای حوزه های مختلف، بهره برداری مناسبتری نمایند.

در پایان امیدواریم آنچه رخ می دهد سبب شود، سال آینده جنگل های سرسبز افکار مردم شهرمان زیباتر از گذشته باشد و رقص زیبای بادها در زیباترین جلگه جهان، تمنای ناز ماده ابرهایی باشد که باران رحمت را برای سرزمین مادریمان به سوغات می آورند.

 

به قلم : قاسم خوش سیما/ وبلاگ کهن دیار

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.