امام علی (ع) می فرماید
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
Tuesday, 3 August , 2021
امروز : سه شنبه, ۱۲ مرداد , ۱۴۰۰ - 25 ذو الحجة 1442
شناسه خبر : 37217
  پرینتخانه » اجتماعی, اخبار روز ایران و جهان, ویژه تاریخ انتشار : 18 سپتامبر 2015 - 18:50 |

حاشیه های آزمون استخدامی فرهنگیان/ از حضور در آزمون با ماشین شاسی‌بلند تا گلایه از سختی سوالات

آزمون استخدامی آموزش و پروش امروز برگزار و مشاهدات خبرنگاران حکایت از حواشی جالبی از جمله حضور داوطلبی با ماشین شاسی‌بلند و گلایه از سختی سوالات داشت.

حاشیه های آزمون استخدامی فرهنگیان/ از حضور در آزمون با ماشین شاسی‌بلند تا گلایه از سختی سوالات

واران نیوز: « بیست و هفتم شهریور سال ۱۳۹۴ » این تاریخ می‌تواند نقطه عطفی در زندگی، روزی نوستالوژیک و یا شاید هم زمانی تلخ، برای ۱۷۸ هزارو ۲۴ نفر، افرادی باشد که در« آزمون استخدامی آموزش و پرورش « شرکت کرد‌ه‌اند.

آزمون استخدامی آموزش و پروش امروز برگزار شد و خبرنگار خبرگزاری فارس با حضور در محل برگزاری آزمون گزارشی میدانی از « حال و هوای شرکت کنندگان، دغدغه‌ها و حاشیه‌های« این آزمون گرفته است.

*ساعت ۷٫۳۰ صبح حوزه برگزاری آزمون برادران

استرس و نگرانی را در چهره تک تک داوطلبان استخدام در آموزش و پرورش، می‌توان مشاهده کرد. برخی افراد در جمع‌های چند نفره نشسته‌اند و صحبت می‌کنند. وارد یک جمع می‌شوم. خودم را معرفی می‌کنم و می‌گویم خبرنگار هستم؛ انگاری دل پری دارند و سریع می‌خواهند صحبت کنند.

محسن کارشناسی ارشد ریاضی محض دارد، متولد ۱۳۶۲ و با ناراحتی می‌گوید: بخاطر اینکه به ریاضی علاقه داشتم و ریاضی‌ام خوب بود، تا ارشد این رشته را ادامه دادم، الان ۳۲ سالم است، هرکجا رفتم برای استخدام گفتند نیازی به رشته ریاضی نداریم و چند سال است که در مغازه پدرم فروشندگی می‌کنم و حالا خیلی امید دارم که در این آزمون استخدامی قبول شوم و بتوانم از تحصیلاتم استفاده کنم.

علی ابراهیمی لیسانس تکنولوژی آموزشی دارد ۲۷ سالش است و متاهل، عکس دخترش را از گوشیش نشانم می‌دهد و می‌گوید: آقا تو رو به خدا بروید بنویسید این همه می‌گویند ازدواج کنید، بچه دار شوید، اما کو کار، من زود ازدواج کردم بچه دار هم شدم اما رشته تحصیلی‌ام فقط به درد آموزش و پرورش می‌خورد. چند سال بیکار بودم و می‌رفتم بنایی، الان امیدوارم که بتوانم در این آزمون قبول شوم و حداقل حقوق ثابتی داشته باشم.

از جمعشان جدا می‌شوم، جوانی حول و حوش ۲۴ یا ۲۵ ساله تنها در گوشه‌ای ایستاده است، خودم را معرفی می‌کنم، اول چندان استقبال نمی‌کند، اما بعد شروع می کند، صحبت کردن؛ مهندسی مکانیک خوانده، با ناامیدی می‌گوید: در تهران یک نفر از رشته من می‌خواهند، خوب معلوم است آن یک نفر هم قبلا انتخاب شده است. می‌گویم، اگر این اعتقاد را داری پس چرا در آزمون شرکت می‌کنی، به فکر فرو می‌رود، توکل کرده‌ام به خدا، شاید قبول شدم.

کاغذ و خودکار و رکوردر در دستانم، رسوایم می‌کند که خبرنگارم؛ چند نفری مشتاقانه به سویم می‌آیند، چند والدین و همراهان داوطلبان شرکت کننده در آزمون استخدامی آموزش و پرورش نیز به سویم می‌آیند، آقا خبرنگار کجا هستی، می‌گویم خبرگزاری فارس، با اشتیاق می‌گویند، خدا خیر دهد واقعا فارس همیشه از درد مردم می‌نویسد، مادری می‌گوید: جوان بنویس بیکاری دارد بیداد می‌کند، بیکاری منشا همه فسادها و بدبختی‌هاست، فردی دیگر از نحوه سهمیه‌ها در تهران ناراضی است، آن یکی می‌گوید، حالا هم در این آزمون قبول شویم، گزینش را چکار کنیم، می‌گویند گزینش در آموزش و پرورش خیلی سخت است.

در میان هجوم نظرات و صحبت‌های داوطلبان و همراهانشان، ناگهان نگاه ها متوجه درب ورودی حوزه برگزاری آزمون می‌شود، جوانی خوش پوش از ماشین گرانقیمت شاسی بلند پیاده می‌شود. سوژه خوبی است، سریع به سمتش می‌روم. مادرش پشت فرمان است متعجبانه میپرسم، خانم خبرنگار هستم، پسرتان هم داوطلب استخدام در آموزش و پرورش است. می‌گوید: بله. مشتاق می‌شوم، می‌توانم با شما مصاحبه‌ای بگیرم. بله چرا که نه من خودم هم روزنامه نگار هستم.

خودش را پیری معرفی می‌کند، فرزندش زبان انگلیسی خوانده و علاقه بسیاری به معلم شدن دارد. مهرداد از بچگی همیشه می‌گفت می‌خواهم معلم شوم و به بچه‌ها درس بدهم. با آنکه در یک آموزشگاه تدریس می کند اما باز در این آزمون هم شرکت کرده است شاید به علاقه‌اش برسد.

ساعت از ۸ گذشته است، از بلند گو صدا می رسد، داوطلبان شرکت در آزمون استخدامی آموزش و پرورش به همراه کارت شناسایی و کارت آزمون وارد حوزه شوند.

*بعد از برگزاری آزمون، حوزه خواهران

اگر اندک اطلاعی از زبان بدن داشته باشیم، به راحتی می توان از برخوردها و حالات شرکت کنندگان در آزمون استخدامی آموزش و پروش آگاه شد که این امتحان کتبی را چگونه گذرانده‌اند.

برخی خوشحال هستند و امیدوار، برخی ناراحت و عصبانی‌اند و برخی دیگر غر زنان از کنارت رد می‌شوند و با عصبانیت می‌گویند: معلوم است دیگر آنقدر سخت گرفته‌اند که نتوانیم قبول شویم.

خانمی از حوزه امتحانی بیرون می‌آید، خودم را معرفی می‌کنم و از جزئیات آزمون می‌پرسم، می‌گوید: سخت بود، به خصوص آزمون هوش، اما از خدا خواسته‌ام که اگر توان معلم شدن را دارم قبول شوم.

مصطفوی ۲۷ ساله است و لیسانس حسابداری دارد، از آزمون راضی است، اما از خانواده‌اش ناراضی، می‌گوید: چرا این خانواده‌ها درکمان نمی‌کنند. کاملا از ما انتظار قبولی دارند، در تهران فقط ۲ نفر رشته حسابداری می‌خواهند و بعد انتظار دارند یکی از این ۲ نفر من باشم. اکنون هم بهم می گویند، خانم معلم! وای اگر قبول نشوم چه؟

بهار تسلیمی لیسانس طراحی و دوخت دارد و به ما ‌می‌گوید: سوالات وحشتناک سخت بود، تمام تلاشم را کرد‌ه‌ام، اگر قبول نشدم که دنیا به آخر نمی‌رسد، ۴ بار در آزمون‌های استخدامی شرکت کرد‌ه‌ام، اگر معلم هم نشدم، مهم نیست، البته با رویه‌ای که مسئولان آموزش و پرورش در نظر گرفته‌اند آنهایی که قبول می‌شوند حداقل تا ۲ سال دیگر در استرس هستند و اذیت می‌شوند.

مادر یکی از داوطلبان به سویم می‌آید و می گوید: دخترم تا مقطع ارشد درس خوانده است. بسیار برای شغل مناسب و مطمئن تلاش کرد، اما موفق نشد، خیلی برای قبول شدن در این آزمون امید دارد، زیرا معلمی هم برکت دارد و هم اینکه برای شاغلین زن مناسب است.

۷ هزار و ۵۰۰ نفر در آزمون کتبی استخدامی آموزش و پرورش پذیرفته خواهند شد و به گزینش این وزارتخانه معرفی می‌شوند، در همین راستا، شاپور محمدزاده مدیر کل دبیرخانه مرکزی گزینش وزارت آموزش و پرورش در گفت‌وگو با خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس و در پاسخ به این پرسش که «آیا پنج هزار نفر نیرویی که قرار است پس از آزمون به استخدام این وزارتخانه در بیایند، گزینش خواهند شد؟»، اظهار داشت: آموزش و پرورش ۱٫۵ برابر افراد مورد نیاز به گزینش معرفی خواهد کرد و از بین آنها نفرات شایسته انتخاب می‌شوند.

*قبول شدگان نهایی، برای گذراندن دوره تربیت معلم به دانشگاه فرهنگیان، معرفی خواهند شد.

محمود مهرمحمدی سرپرست دانشگاه فرهنگیان در پاسخ به این پرسش‌که «آیا دانشگاه فرهنگیان آمادگی دارد پس از برگزاری آزمون استخدامی وزارت آموزش و پرورش میزبان گذراندن دوره آموزشی پذیرفته‌شدگان باشد؟»، اظهار داشت: بله ۱۰۰ درصد آمادگی داریم و حتی آمادگی داشتیم، کار را در تابستان شروع کنیم و تأکیدمان این بود آزمون قدری زودتر برگزار شود.

وی ادامه داد: با برنامه‌ریزی‌هایی که در دانشگاه کرده بودیم، مایل بودیم برای نمونه شهریور ماه مراحل انتخاب افراد و تعیین تکلیف افرادی که در آزمون با موفقیت خارج شده‌اند اتفاق افتاده باشد و ما در شهریور این مجموعه ۵ هزار نفری را در اختیار داشته باشیم.

مهرمحمدی در پاسخ به این پرسش که «آیا پذیرفته‌شدگان در آزمون استخدامی وزارت آموزش و پرورش باید هزینه‌ای برای دوره‌های یکساله پرداخت کنند؟»، افزود: مسئله تأمین هزینه‌ها مسئله‌ای است که توسط وزارت آموزش و پرورش باید تکلیفش مشخص شود.

وی اضافه کرد: آموزش و پرورش تلاش می‌کند منابع لازم دولتی را تأمین کند و بتواند مانند شیوه معمول پذیرش دانشجو در دانشگاه فرهنگیان که از طریق کنکور سراسری است، هزینه‌های تحصیلی را از طریق بودجه دولتی تأمین کند.

سرپرست دانشگاه فرهنگیان یادآور شد: فرق این موضوع با شیوه پذیرش از طریق سراسری این است که دانشجویانی که از طریق کنکور سراسری وارد می‌شوند نه تنها هزینه‌های آن در بودجه دولتی دیده شده است، بلکه حقوقی نیز دریافت می‌کنند، اما این افراد حقوقی دریافت نمی‌کنند و آموزش و پرورش تلاش می‌کند هزینه‌ها را تأمین کند؛ وزارت آموزش و پرورش با سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی مشغول گفت‌وگو هستند تا به شکلی به تفاهم برسند تا لازم نباشد از متقاضیان هزینه‌ای دریافت شود.

مهرمحمدی در پاسخ به این پرسش که «آیا سرفصل‌های آموزش مشخص شده است»، گفت: بله، برنامه مربوطه تنظیم شده و یک نوبت نیز در گروه هماهنگی برنامه‌ریزی تربیت معلم که مرجع تصویب برنامه‌های درسی تربیت معلم و به طور کلی از جمله این برنامه یکساله است، مطرح و نقدهایی وارد شده و در آستانه تصویب قرار دارد./فارس

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.