امام علی (ع) می فرماید
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
Tuesday, 3 August , 2021
امروز : سه شنبه, ۱۲ مرداد , ۱۴۰۰ - 25 ذو الحجة 1442
شناسه خبر : 48411
  پرینتخانه » اخبار صومعه سرا, اخبار گیلان, ویژه تاریخ انتشار : 02 سپتامبر 2016 - 15:37 |

زندگی سردار شهید احمد رحمت زاده چگونه گذشت؟

به گزارش واران خبر : سردار پاسدار شهید رحمت زاده یکی از سرداران شهید منطقه ی فومنات می باشد ، ایشان در زمان حیات و طول خدمت در سپاه شهرستان های صومعه سرا ، فومن و شفت عهده دار مسئولیت های فراوانی بودند و همواره در انجام وظایف زبانزد این شهید بزرگوار سرانجام در ۱۱ […]

زندگی سردار شهید احمد رحمت زاده چگونه گذشت؟

به گزارش واران خبر : سردار پاسدار شهید رحمت زاده یکی از سرداران شهید منطقه ی فومنات می باشد ، ایشان در زمان حیات و طول خدمت در سپاه شهرستان های صومعه سرا ، فومن و شفت عهده دار مسئولیت های فراوانی بودند و همواره در انجام وظایف زبانزد

این شهید بزرگوار سرانجام در ۱۱ شهریورماه ۱۳۶۵ در منطقه ی عملیاتی حاج عمران در حالی که فرماندهی گروه ضربت را بر عهده داشتند به درجه ی رفیع شهادت نائل آمدند.از این شهید بزرگوار سه فرزند ، یک پسر و دو دختر به یادگار مانده است .

کوشش سردار شهید احمد رحمت‌زاده برای ترویج‌ روحیه‌ مذهبی‌ مردم‌ به خصوص جوانان

سردار رشید اسلام‌ شهید احمد رحمت‌ زاده‌  فرزند چراغعلی‌ به‌ سال‌ ۱۳۳۹  دیده‌ به‌ جهان‌ گشود. طی‌ دوران‌ کودکی‌ اگر چه‌ طعم‌ فقر را چشید، اما به‌ کسب‌ علم‌ اشتیاق‌ فراوان‌ نشان‌ داد و با پشت‌ کار در دوران‌ تحصیل‌، تا اخذ دیپلم‌ را با موفقیت‌ پشت‌ سر گذاشت‌.

 0102

در زمان‌ اوج‌گیری‌ انقلاب‌ شکوهمند اسلامی‌ به‌ رهبری‌ حضرت‌ امام‌ خمینی‌ (ره‌) که‌ مصادف‌ با دوره‌ نوجوانی‌ او بود، با استمداد از خداوند متعال‌ و پیروی‌ از امام‌ راحل‌، با شور و عشق‌ در تظاهرات‌ و راهپیمایی‌ها شرکت‌ و باجدیت‌ و حرارت‌، در انجام‌ هر کاری‌ که‌ به‌ شکلی‌ در تثبیت‌ و تاکید این‌ انقلاب‌ موثر بود، پیشقدم‌ می‌شد.

 عضویت در سپاه پاسداران

پس‌ از پیروزی‌ انقلاب‌، شهید رحمت‌ زاده‌ با برخی‌ از نهاد و ارگان‌ها آشنا و در دوم‌ مرداد ماه‌۱۳۵۹ به‌ عضویت‌ رسمی‌ نهاد سپاه‌ پاسداران‌ انقلاب‌ اسلامی‌ شهرستان‌ فومن‌ در آمد. او علاوه‌ برسپاه‌، در انجمن‌های‌ اسلامی‌ شهرستان‌ فومن‌ و همچنین‌ صومعه‌سرا حضوری‌ فعال‌ داشت‌ و چندین‌حوزه‌ مقاومت‌ بسیج‌ را در برخی‌ از روستاها نیز دایر کرده‌ بود که‌ از جمله‌ آنها می‌توان‌ به‌روستاهای‌ «سه‌ سار» ، «ازبر»و «گوراب‌ پس‌» اشاره‌ کرد.

 0203

معلم قرآن

 این‌ شهید گرانقدر با بر پا کردن‌ کلاس‌های‌ قرآن‌، مجالس‌ عزای‌ اهل‌ بیت‌(علیهم السلام) و همچنین‌ دعای‌ کمیل‌، زیارت‌ عاشورا و… در پایگاه‌های‌ بسیج‌، برای ‌ترویج‌ روحیه‌ مذهبی‌ مردم‌، خصوصاً جوانان‌ می‌کوشید.

علاوه‌ بر اینها معاونت‌ گردان‌ آموزشی‌ منطقه‌ فومن‌ و شفت‌ و مسئولیت‌ سازماندهی‌ گردان‌ به‌ او واگذار شد و مسئول‌ بسیج‌ دانش‌آموزی‌ شهرستان‌ فومن‌ نیز بود. او با مبارزه‌ علیه‌ انواع‌ بزهکاری‌ها و مفاسد‌ اجتماعی‌ ـ اخلاقی‌ که‌ بقایای‌ رژیم‌ پهلوی‌ بود، نقش‌ عمده‌ای‌ را در این‌ زمینه‌ ایفا کرد.

در سال‌های‌ آغازین‌ جنگ‌ تحمیلی‌، راهی‌ جبهه‌های‌ حق‌ علیه‌ باطل‌ شد و اولین‌ اعزام‌ او به‌ جبهه‌، به‌ منطقه‌ی‌ جنگی‌ بوکان‌ بود که‌ در اول‌ اردیبهشت‌ ماه‌ ۱۳۶۱ صورت‌ گرفت‌. او در این‌ وقت‌ فرماندهی‌ گروهان‌ در عملیات‌ نامنظم‌ در کردستان‌ را بر عهده‌ داشت‌ و همواره‌ در مناطق‌ غرب‌ کشور حضوری ‌فعال‌ داشت‌.

علاوه‌ بر غرب‌ کشور، حضوری‌ سبز در جنوب‌ کشور نیز داشت‌ و در یکی‌ از عملیات‌های‌ بیت‌المقدس‌ در خونین‌ شهر بود که‌ بر اثر اصابت‌ ترکش‌، از ناحیه‌ چشم‌ مجروح‌ شد و یک‌ چشمش‌ را از دست‌داد.

با این‌ همه‌، باز هم‌ به‌ حضور در جنگ‌، مداومت‌ می‌ورزید و پافشاری‌ خانواده‌ مانع‌ از رفتن‌ او به‌جبهه‌ نمی‌شد. این‌ شهید بزرگوار سرانجام‌ پس‌ از رشادت‌ها و دلاوری‌های‌ بسیار در یازدهم‌شهریورماه‌ ۱۳۶۵ که‌ مصادف‌ با ماه‌ محرم‌ در این‌ سال‌ نیز بود، در عملیات‌ کربلای‌ دو در منطقه‌ی حاج‌ عمران‌ با فریاد یاحسین‌ (ع‌)، به‌ سوی‌ شهادت‌ که‌ «هنر مردان‌ خداست‌» گام‌ نهاد و عاشقانه به‌ خیل‌ کاروان ‌شهدا پیوست‌. مزاراین شهید در گلزار شهدای فومن (امامزاده میرزا) قراردارد.

 0304

 در بخشی‌ از آخرین‌ مکتوب‌ شهید رحمت زاده آمده‌ است‌:
«… به‌ نام‌ او که‌ هستی‌بخش‌ جهان‌ است‌. به‌ نام‌ او که‌ در ذاتش‌ شریکی‌ نیست‌. سپاس‌ به‌ درگاه‌ خداوند سبحان‌ که‌ بر ما منت‌ نهاد و ما را از ورطه‌ نابودی‌ به‌ حیات‌ معنوی‌ رساند…با سلام به آقا ابا عبدالله‌ الحسین‌ (علیه‌السلام) که‌ با قیام‌ خویش‌، راه‌ چگونه‌ زیستن‌ و چگونه‌ مردن‌ را به‌ ما آموخت‌… خداوندا، عمری‌ را در انحراف‌ و غفلت‌ بسر برده‌ام‌ و بر نفس‌ خویش‌ ظلم‌ کرده‌ام‌. بار پروردگارا، قلبم‌ در حجاب‌ گناه‌ است‌ و نفسم‌ معیوب‌ گشته‌، هواهای‌ نفسانی‌ بر من‌ غالب‌ گشته‌اند و نتوانسته‌ام‌، آنگونه‌ که‌ باید، عبادتت‌ کنم‌…».

باید گفت‌ که‌ اگر چه‌ سال‌ها از زمان‌ شهادت‌ شهید مرآت‌ ،رحمت زاده و همچنین‌ دیگر شهدای‌ عزیز این‌ دیارمی‌گذرد، اما فرهنگ‌ شهادت‌طلبی‌ ایشان‌، حرکتی‌ را در جامعه‌ اسلامی‌ ما بوجود آورد که‌ نه‌ تنها در فرهنگ‌ زمان‌ ما، بلکه‌ بهترین‌ فرهنگی‌ خواهد بود که‌ برای‌ آیندگان‌ باقی‌ خواهد ماند.

واقعیت‌ این‌است‌ که‌ اگر فداکاری‌ و جانبازی‌ این‌ شهدا نبود. امنیت‌ جامعه‌ از میان‌ می‌رفت‌ و شاید هم‌ اسلام‌ زنده‌نمی‌ماند. بنابراین‌ بر همه‌ ما واجب‌ است‌، از خون‌ شهیدان‌ پاسداری‌ کرده‌ و یاد و نام‌ ایشان‌ را زنده‌ نگهداریم‌.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.