امام علی (ع) می فرماید
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
Friday, 24 March , 2023
امروز : جمعه, ۴ فروردین , ۱۴۰۲ - 3 رمضان 1444
شناسه خبر : 62435
  پرینتخانه » آخرین اخبار, اخبار صومعه سرا, اخبار گیلان, ویژه تاریخ انتشار : 28 ژوئن 2021 - 13:53 |
دادستان شهرستان صومعه‌سرا:

برای متخلفین انتخابات در دادسرا پرونده قضایی تشکیل شده است/ کمبود مرغ در شهرستان صومعه سرا زیبنده مردم آن نیست/ با متولیان دستگاه‌های اجرایی و پیمانکاران برداشت بی رویه شن برخورد قاطع می‌شود

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان صومعه‌سرا گفت: در مجموع به ۲۰ هزار پرونده در دادسرا، دادگستری و شورای حل اختلاف صومعه‌سرا رسیدگی شده است.
برای متخلفین انتخابات در دادسرا پرونده قضایی تشکیل شده است/ کمبود مرغ در شهرستان صومعه سرا زیبنده مردم آن نیست/ با متولیان دستگاه‌های اجرایی و پیمانکاران برداشت بی رویه شن برخورد قاطع می‌شود

 

به گزارش رسانه‌ی واران نیوز، ابراهیم انصاری روز یکشنبه در نشست خبری به مناسبت هفته قوه قضائیه از اقدامات این دستگاه اجرایی توضیح داد: در حال حاضر ۱۲ قاضی و تعدادی از پرسنل دادگستری در شهرستان، به صورت شبانه‌روزی به پرونده‌های مختلف رسیدگی می‌کنند.

وی گفت: سال گذشته به ۱۰ هزار پرونده در دادسرا ، بیش از ۳ هزار پرونده در دادگاه حقوقی و ۴هزار پرونده در دادگاه کیفری و ۱۷۶۴ پرونده خانواده٫ در مجموع ۱۳ هزار و ۵۵۲ فقره پرونده‌‌های دادگاه با احتساب بر پرونده‌های حقوقی و کیفری و خانواده در شورای حل اختلاف رسیدگی شد.

انصاری افزود: پرونده‌های ورودی در سال ۹۹ با احتساب پرونده‌های سال ۹۸ به تعداد ۸۸۷۵ فقره و با اتخاذ تصمیم‌گیری نهایی در مجموع به ۸۹۶۳ فقره پرونده در شورای حل اختلاف رسیدگی شد.

انصاری با اشاره به ورود روزانه پرونده به دادسرای عمومی و انقلاب صومعه‌سرا افزود: با تلاش شبانه‌روزی همکاران رسیدگی به پرونده‌ها در وضعیت مطلوبی از لحاظ کیفیت قرار دارد.

دادستان صومعه‌سرا با تاکید بر تبصره ۲ ماده ۱۰ قانون٫ از ورود جدی دستگاه قضا در حوزه تغییر کاربری اراضی کشاورزی خبر داد و افزود: سال گذشته در جهت رفع تغییر کاربری و اعاده وضعیت به حالت قبل اراضی کشاورزی ، ۱۱۴ هزار ۲۳۲ متر مربع از اراضی مرغوب کشاورزی معادل ۱۱ هکتار بدون تشکیل پرونده قضایی آزاد شد.

انصاری با اشاره به برخی تغییر کاربری‌ها در مرحله احداث بنا از تشکیل پرونده قضایی و صدور حکم تخریب ساخت و سازهای غیرمجاز در حوزه شهر و روستا صومعه‌سرا خبر داد و گفت: تا کنون ۲۰ پرونده تخلف تشکیل شده که سطحی معادل ۵۰ هزار و ۹۸۹ متر مربع در جریان رسیدگی قضایی با صدور حکم٫ رفع تغییر کاربری صورت گرفته است.

وی با اشاره به حساسیت دستگاه قضا در بحث تغییر کاربری با راه اندازی کمیته‌ای متشکل از نماینده دادستانی ٫ جهاد کشاورزی و نمایندگان بنیاد مسکن و آب و با همراهی محیط زیست و منابع طبیعی از سال گذشته ادامه داد: این کمیته به صورت هفتگی در روزهای سه‌شنبه با گشت‌زنی در روستاهای بخش‌های مختلف شهرستان صومعه‌سرا مشغول فعالیت هستند.

انصاری اضافه کرد: در سال گذشته حدود ۵۰ هزار مترمربع رفع تصرفات آبندان‌ها و در بخش منابع طبیعی ۱۴ هکتار و ۴۸۱ مترمربع از اراضی ملی در سطح شهرستان آزاد شده است.

وی رفع تصرفات محیط زیستی سال گذشته در شهرستان صومعه‌سرا را معادل ۲۹ هزار مترمربع دانست و افزود: در حال حاضر حدود ۹۶۵ هزار مترمربع در جریان رسیدگی قضایی با صدور حکم به زودی رفع تصرف خواهد شد.

ابراهیم انصاری یکی از اقدامات موثر قوه قضاییه را احیای صنایع ابریشم صومعه‌سرا دانست و خاطر‌نشان کرد: پس از سال‌ها تعطیلی بازگشایی بزرگترین کارخانه در خاورمیانه، موجی از شادی را در بین شهروندان صومعه‌سرا به همراه داشت.

وی گفت: احیای صنعت ابریشم در دی ماه سال گذشته قبل از سفر آیت الله رییسی انجام شد که هم اکنون متهم اصلی پرونده به جهت تکمیل تحقیقات بازداشت موقت است.

انصاری با اشاره به الویت دستگاه قضا مبنی بر احیای کارخانه و تعقیب افراد متخلف در بحث صنایع ابریشم خاطر‌نشان کرد: شرکت ابریشم از سال ۱۳۸۹ توسط آقای خلیل زاده به تعاونی بهمن ایثار به مبلغ ۴۹ میلیارد تومان فروخته شد که تعاونی بهمن ایثار در همان سالها دچار مشکل گردیدو نتوانست به تعهدات خود در قبال شرکت و سپرده گذاران عمل کند و ورشکست شد.

وی گفت: موسسه مولی الموحدین در باب کفیل و وکیل تعاونی بهمن ایثار پرداختی‌های مربوط به سپرده‌گذاران‌ مردم را انجام داد و در حال حاضر به عنوان وکیل این تعاونی موظف به راه اندازی امورات شرکت است.

دادستان صومعه‌سرا از اشتغال ۳۳ نفر در بحث تولید ابریشم در این کارخانه خبر داد و افزود:
احیای صنایع ابریشم پس از بهره‌برداری از فاز سوم به صورت مستقیم موجب اشتغالزایی ۲۰۰ نفر می‌گردد.

انصاری افزود:فاز اول به مرحله بهره برداری رسیده و دو فاز دیگر با توجه به نظر کارشناسان متخصص برای اورحال دستگاه های موجود تا راه اندازی کامل ۶ ماه زمان نیاز است.

وی با تاکید بر وظیفه‌ی دستگاه‌ قضایی نسبت به احیاء حقوق عامه مردم و همچنین پیگیری حق تضعیف شده ابریشم صومعه‌سرا اظهار کرد: تلاش برای احیای صنایع ابریشم مستلزم حمایت همه دستگاه های اجرایی است.

انصاری با اشاره به ۲۰۰ واحد مرغداری فعال در صومعه سرا این شهرستان را به عنوان قطب تولید مرغ گرم در کشور دانست و افزود: با توجه به سهم قابل توجه شهرستان در این صنعت زیبنده نیست که مردم با کمبود مرغ مواجه شوند.وی نظارت دقیق بر بازار را حائز اهمیت دانسته و گفت: در سال گذشته برخی افراد با اقداماتی سودجویانه سعی در اخلال بازار مرغ داشتند که با پیگرد قانونی و تشکیل پرونده قضایی برخورد جدی با این متخلفان صورت گرفت.

دادستان صومعه سرا با اشاره به مشارکت حدود ۷۱ درصدی مردم شهرستان و تقدیر از حضور پر شور در انتخابات ۲۸ خرداد گفت: طبیعتا یکسری تخلفات در هر انتخاباتی وجود دارد که تمام سعی دستگاه قضا در طی حضور بنده در دو انتخابات گذشته در این جایگاه صیانت از اعتماد مردم و حفظ سلامت انتخابات بوده است.

انصاری افزود: در روز انتخابات از ۹ صبح تا ۱۲ شب همکاران دادسرا،دادگاه و دیگر بخش های دادگستری در سطح حوزه‌های مختلف حضور داشتند که نتیجه این حضور و نظارت مستمر تشکیل پرونده برای برخی از افراد در سطح شهرستان را در پی داشت.

انصاری با اشاره به نقش دستگاه قضا در روز رای‌گیری که نقشی پیشگیرانه بود گفت: در روز انتخابات به بیش از ۱۰۰ نفر از متخلفین که از طریق گزارشات مردمی و دیگر راه‌ها معرفی شده بودند تذکر داده شد و در برخی موارد منجربه ایجاد پرونده گردید.

وی با اشاره به اینکه در هر حوزه انتظامی برای حدود ۳ نفر از متخلفین انتخاباتی تشکیل پرونده شده است گفت: دادسرا رسیدگی های خود را در خصوص پرونده های تخلف انتخاباتی (خریدو فروش رای،اخلال در نظم انتخابات و نظم عمومی) انجام می‌دهد و اگر نهاد های نظارتی شهرستان مطالباتی داشته باشند نتیجه رسیدگی را در اختیار نهادهای نظارتی قرار می‌دهیم.

دادستان شهرستان صومعه سرا در ادامه گفت: در بحث مربوط به شوراها و هیئت اجرایی، دادستانی و ریاست دادگستری حضور ندارند و در صورت مطالبه هییت اجرایی و نظارت شوراهای شهر و روستا دادگستری می‌تواند نتیجه رسیدگی به تخلفات انتخاباتی را در اختیار نهاد‌ها قرار دهد.
وی در بخش پایانی به تعدادی پرونده با موضوع خرید و فروش رای،اخلال در نظم انتخابات و نظم عمومی در شهرستان اشاره کرد و گفت: تحقیقات تکمیلی جهت رسیدگی به پرونده‌ها در حال انجام است.

انصاری همچنین با ابراز گله‌مندی از عدم نظارت ادارات در روند برداشت غیر مجاز شن و ماسه و تخریب رودخانه‌ها گفت: با پیگیری‌های صورت گرفته تقریبا برای تمام پیمانکاران متخلف در شهرستان پرونده قضایی تشکیل شده است.

وی در ادامه گفت: ادارات موظف هستند در جریان روند برداشت شن و مصالح ساختمانی از رودخانه‌ها٫ نظارت مستمر بر پیمانکاران داشته باشند

نویسنده : فتانه زارع درخشان | منبع خبر : واران نیوز
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.